tóth gabi
Újabb migránsáradat érte el Ciprust.
Tíz embert vett őrizetbe a ciprusi rendőrség azzal a gyanúval, hogy embercsempészettel foglalkozó bűnszövetkezetet irányítottak. A hatóságok közlése szerint a szigetre újabb bevándorlóhullám érkezett a hét végén.
A rendőrség szerint az embercsempészettel gyanúsítottakat az ország nyugati részében fekvő Páfosz közigazgatási terület különböző településein állították elő bűncselekmény elkövetésére való szövetkezés, bűnszövetkezethez tartozás, illetve embercsempészés és pénzmosás gyanújával.
Az egyik gyanúsítottnál nagy mennyiségű kézpénzt találtak.
Az elmúlt hétvégén 264 szíriai érkezett a líbiai partok irányából – jelentette be a belügyminisztérium egyik szóvivője.
A három földrész közötti tengeri keresztúton fekvő Cipruson hivatalos adatok szerint 2017 óta folyamatosan növekszik az illegális bevándorlás. Ciprusi vezetők az elmúlt napokban ismételten hangoztatták, hogy a romló közel-keleti helyzet miatt jelentősen megnőhet a térségbe érkező menekültek száma.
Tavaly rekordot döntött a menedékkérők száma (21 565) az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai szerint.
Idén augusztus végéig Ciprus 7369 menedékkérelmet fogadott be az újonnan érkezőktől.
Továbbra sem szűnik a migrációs nyomás a Kanári-szigeteken. Egyetlen nap alatt több mint ezren érkeztek a Spanyolországhoz tartozó szigetcsoportra. A madridi kormány több mint 18 milliárd forintnak megfelelő rendkívüli támogatást ígért a Kanári-szigeteknek a migrációs válság kezelésére, ugyanakkor leszögezte, az Európai Unió segítsége nélkül képtelen megbirkózni az illegális bevándorlással.
A Kanári-szigetekre szombaton több mint 1000 illegális bevándorló érkezett. Közülük mintegy hétszáz embert a turisták által is kedvelt Tenerifén és Grand Canarián helyezték el. Egy nagyméretű csónak pedig a szigetcsoport legkisebb és legnyugatibb tagján, El Hierrón ért partot.
A fából készül járműből összesen 320-an szálltak partra, ez új rekordot jelent. Az elmúlt hetekben már közel kétezer migráns érkezett a 11 ezer lakosú szigetre, a helyi vezetők pedig megkongatták vészharangot.
– mondta már október elején a helyi tanács alelnöke, aki azonnali segítséget kért a madridi kormánytól.
A migránsok főként Marokkóból, Nyugat-Szaharából – hivatalos nevén Szaharai Arab Demokratikus Köztársaságból –, Mauritániából, Szenegálból és Gambiából indulnak el a Kanári-szigetekre.
Van, ahonnan alig száz kilométerre vannak az Európai Unióhoz tartozó szigetek, de a Gambiából indulóknak már több mint 1600 kilométert kell megtenniük a gyakran veszélyes óceánon.
Spanyol segélyszervezetek becslése szerint idén már csaknem ezren veszhettek a tengerbe. Ez azonban továbbra sem állítja meg az embercsempész-maffiákat, amik
Az illegális bevándorlók általában a szubszaharai országok állampolgárai. Az elmúlt hónapokban a legtöbben Szenegálból érkeztek, dacára annak, hogy a dakari kormány júliusban egy tízéves tervet dolgozott ki az illegális kivándorlás megfékezésére, emellett a határőrizetet is megerősítette.
Szerdán két, illegális migránsokat szállító hajót tartóztatott fel a szenegáli haditengerészet Szenegál partjainál – adta hírül az Africanews hírportál. Közlésük szerint a 338 illegális bevándorlót , akik között nők és kiskorúak is voltak, visszavitték a dakari haditengerészeti bázisra.
A szenegáli kormány közlése szerint ebben az évben már több tucatnyi bárkát foglaltak le, és csaknem 50 embercsempészt vettek őrizetbe.
A spanyol belügyminisztérium szerint
A migrációért felelős miniszter pedig bejelentette: a spanyol kormány 50 millió euró, azaz közel 18,5 milliárd forint rendkívüli támogatást hagy jóvá a migránsok ellátására a Kanári-szigeteken. Madrid ugyanakkor újból leszögezte, hogy az Európai Unió segítsége nélkül nem tud megbirkózni az illegális bevándorlással.
A migráció balkáni és földközi-tengeri útvonalán is fennáll a veszély, hogy terroristák szivárognak be az izraeli-palesztin konfliktus következményeként – jelentette ki Antonio Tajani olasz külügyminiszter egy rádióinterjúban vasárnap.
Tajani hangoztatta, Olaszország nem becsüli le annak lehetőségét, hogy akár merényletet is elkövethetnek az ország területén. Hozzátette, az a veszély is fennáll, hogy valaki az interneten látottak vagy olvasottak alapján fanatizmusból terroristává válik.
A külügyminiszter az Rtl kereskedelmi rádióadónak adott interjúban arról biztosította az olaszokat, hogy az ország területét jelenleg nem fenyegeti kiemelt veszély, de – tette hozzá – a helyzet gyorsan változhat.
Elmondta, hogy a nemzetbiztonsági tanács szombat esti ülésén
amelyek száma meghaladja a kétszázat.
Ezzel egy időben
Antonio Tajani elmondta: a közel-keleti térségből érkező terroristák a keleti és a déli migrációs útvonalat követhetik Európa felé.
Matteo Piantedosi belügyminiszter korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy az Izrael és a palesztinok közötti feszültség, valamint az azt kísérő humanitárius válsághelyzet növelni fogja a migrációs áramlatot.
Guido Crosetto védelmi miniszter szerint erősíteni kell a határok védelmét. „A szegénység és háború elől menekülők csoportjaiban
– szögezte le Crosetto.
Az utóbbi napokban ismét erősödött a Lampedusa szigetén kikötő csónakok száma, és egyre többen vallják magukat palesztin menekültnek.