kulcsár edina
Hiába vonult fel az izraeli hadsereg?
Nagy meghökkenést keltett az amerikai elnök legutóbbi tévényilatkozata, mely szerint hiba lenne, ha az izraeli hadsereg bevonulna a Gázai-övezetetbe. Biden a CBS televízióban szó szerint a következőket mondta:
„Úgy gondolom, hogy nagy hiba lenne. A Hamász szélsőségesei nem képviselik az egész palesztin népet. Úgy gondolom, hogy hiba lenne ha Izrael megint megszállná a Gázai övezetet” – mondta az amerikai elnök. „Be kell menni és ki kell iktatni a szélsőségeseket” – nyilatkozta az elnök.
Időközben megkezdték az izraeli lakosok kitelepítését a libanoni–izraeli határ mentén fekvő településekről, mintegy két kilométeres sávban – jelentette be a tel-avivi védelmi minisztérium hétfő reggel.
A kitelepített lakosokat szállodákba vagy vendégházakba viszik, elszállásolásuk költségeit a kormány állja – számolt be a közmédia jeruzsálemi tudósítója, Shiri Zsuzsa.
Vasárnap egy Libanonból elindított rakéta egy építőmunkás halálát okozta egy határ menti faluban, további négyet pedig megsebesített.
Az iszlamista Hamász terrorszervezet október 7-i támadása óta az ország déli részén, a Gázai övezet határánál is evakuáltak huszonöt izraeli települést. A legnagyobb arányú kitelepítést vasárnap kezdték meg a harmincezer lakosú Szderót városban.
A Hamász támadása óta az izraeli–libanoni határ mentén is fokozódik a feszültség a szintén iszlamista Hezbollah fenyegető jelenléte miatt – írja a német N-TV online hírfolyama.
A Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet palesztinoktól származó értesülései szerint hétfőre virradóra volt az eddigi legjelentősebb izraeli bombázás az övezetben a Hamász Izrael ellen október 7-én elindított terrortámadása óta.
Az izraeli hadsereg szóvivőinek közlése szerint az éjszaka folyamán légitámadásban meghalt a Hamász újabb fontos vezetője. Közzétették az iszlamista szervezet azon hat, magas rangú vezetőjének a listáját, akiket a hadsereg és a Sin Bet belbiztonsági szolgálat a háború kezdete óta megölt.
Köztük van a Hamász déli körzetének biztonsági parancsnoka, kommandós egységük parancsnoka, és a Hamász légi hadviselésének irányítója is. Az izraeli katonai szóvivő közölte, hogy a katonai mellett politikai vezetőkkel is végeztek.
Mások között megölték az október 7-i támadás két parancsnokát, valamint Dzsavad Abu Samalát, a Hamász gazdasági miniszterét és Zakaria Abu Mamar nemzetközi kapcsolatokért felelős minisztert.
Az izraeli hadsereg deklarált célja a Gázai övezeti bombázásokkal válaszolni az országot története során érő legbrutálisabb terrortámadásra és megölni a támadást eltervező és végrehajtó Hamász tagjait.
Viszont a Hamász vezetőinek jelentős része nem a Gázai övezetben, hanem külföldön él. A szervezet politikai főnöke, Iszmáil Haníje mindeddig a katari Four Seasons szállodában lakott, de a szálloda közölte, hogy jelenleg nem tartózkodik ott.
A Gázai övezet egészségügyi minisztériumának közlése szerint október 7-e óta 2750 palesztin vesztette életét, és mintegy 9700 sebesült meg.
Az izraeli hadsereg felszólította az övezet északi részén élő civileket, hogy meneküljenek a földsáv déli részébe, mert támadni fogják a Hamász lakóépületek alatt húzódó alagútrendszerét, amelyben rejtőzködnek az övezetben maradt vezetők.
A Gázai övezet a világ egyik legsűrűbben lakott térsége: 45 négyzetkilométeren mintegy 2,2 millió ember él.
Joe Biden azt is elmondta, hogy
Arra a kérdésre, hogy szerinte el kell-e pusztítani a Hamászt, az amerikai elnök igennel válaszolt. „De szükség van egy palesztin hatóságra. Szükség van egy útra egy palesztin államhoz” – mutatott rá Biden.
Az elnök szerint az út a kétállami megoldás, amelyet az Egyesült Államok már évtizedek óta támogat.
Biden a hétvégén egy nyilvános eseményen úgy fogalmazott, hogy a palesztin emberek többségének semmi közük a Hamászhoz, és azt mondta, hogy ezek az emberek szintén szenvednek a terrorszervezet cselekményei miatt.
– közölte vasárnap Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője az övezet északi részének kitelepítésével kapcsolatban. Az izraeli hadsereg azért szólította fel az övezet északi részén lakó gázai civileket a távozásra, hogy
minél kevesebb kár érje őket a Hamász ellen várható szárazföldi harcokban.
Az izraeli hírszerzés szerint
A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, és több mint 1300 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint körülbelül 150 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. A gázai egészségügyi minisztérium arról tájékoztatott, hogy az övezet ellen indított izraeli hadműveletek halálos áldozatainak száma már meghaladta a 2700-at, a sebesülteké pedig a 9700-at.
Izrael a támadásra válaszul leállította az övezet villanyáram-, üzemanyag-, élelmiszer- és egy időre a vízellátását is, az izraeli kormány pedig megfogadta, hogy eltörli a Hamászt a Föld színéről.
António Guterres ENSZ-főtitkár felszólította a Hamászt a fogva tartott túszok feltétel nélküli szabadon bocsátására, Izraelt pedig arra, hogy a gázai polgári lakosság számára biztosítson akadálytalan hozzáférést a humanitárius segélyekhez.
„Ebben a drámai pillanatban, amikor a Közel-Keleten a szakadék szélén állunk, az ENSZ főtitkáraként kötelességem két határozott humanitárius felhívást tenni” – fogalmazott vasárnap kiadott nyilatkozatában Guterres.
Egyik felhívását a Hamásznak címezte, amelyben felszólította a terrorszervezetet, hogy a túszokat azonnal, feltételek nélkül szabadon kell engedni.
A másik felhívással pedig Izraelhez fordult, hogy a gázai civilek érdekében biztosítson gyors és akadálytalan hozzáférést a humanitárius segélyek és a humanitárius segítséget nyújtók számára.
Mint hangsúlyozta, mindkét felhívás önmagában is érvényes, és egyik sem alku tárgya.
A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, és több mint 1300 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint körülbelül 150 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. A gázai egészségügyi minisztérium arról tájékoztatott, hogy az övezet ellen indított izraeli hadműveletek halálos áldozatainak száma már meghaladta a 2600-et, a sebesülteké pedig a 9600-at.
Izrael a támadásra válaszul leállította az övezet villanyáram-, üzemanyag-, élelmiszer- és egy időre a vízellátását is, az izraeli kormány pedig megfogadta, hogy eltörli a Hamászt a Föld színéről.
Több mint ezer eltűnt lehet a Gázai övezetben az izraeli légierő bombázása következtében összeomlott épületek törmeléke alatt – közölte vasárnap a palesztin polgári védelem.
A tájékoztatás szerint sokakat sikerült élve kiemelni a romok közül 24 órával azután, hogy találat érte az épületeket.