kulcsár edina
Folytatódnak a Hamasz-párti akciók
Vasárnap reggel arról írt az Exxpress osztrák hírportál, hogy az éjszaka Bécs egyik belvárosi területén, a Seitenstettengasse 4. alatt található zsinagógát támadták meg fiatalok.
Miközben egy férfi barátját felemeli, hogy az megfogja és letépje az izraeli zászlót az épület oldaláról, egy fiatal nő pedig azt mondogatja, hogy „öld meg! Öld meg! Öld meg!”. Utóbbi mindeközben úgy csinál, mintha gépfegyver lenne nála és azzal lőne az izraeli zászló irányába.
Az antiszemita cselekményt videóra is vették, melyen tisztán látható, hogy a zsinagógát semmilyen hatósági személy sem védte, emellett a járókelők sem szóltak rá a fiatalokra – emelte ki a hírportál.
Az Exxpress közlése szerint Bécs egyik legfontosabb zsinagógájáról van szó, melyet egyébként szinte pontosan három évvel ezelőtt már megtámadtak. 2020 őszén a mindössze húszéves Kujtim F. kezdett lövöldözni a létesítmény előtt, a merényletnek négyen estek áldozatul. A Der Spiegel német hetilap akkor arról írt, a férfi éveken át kereste a kapcsolatot az Iszlám Állam közel-keleti terrorszervezettel, még a szíriai határvidéken is járt.
Robbantottak az izraeli követségnél Cipruson.
A ciprusi rendőrség az ügyben négy, szíriai állampolgárságú embert őrizetbe vett – közölték ciprusi hatósági források. A tájékoztatás szerint a négy, 17 és 21 év közötti gyanúsítottnál – akiket a nyomozás idejére őrizetben tartanak – kést is találtak.
Tűzszerészek azt közölték, a helyszínen lévő „kis fémtárgyban nagyon kis mennyiségű pirotechnikai anyagra” bukkantak.
A gyanúsítottak közül ketten a robbanás helyszínétől nem messze sétáltak, másik két társuk pedig a közeli utcában parkoló gépkocsiban ült. Az autóban két kés mellett egy kalapácsot is találtak. A közösségi médiára felkerült képeken látható, hogy az épületet kordonnal vették körül. A hatóságok nem közölték, az ügy összefüggésben lehet-e az izraeli–palesztin konfliktussal, melynek nyomán az Európai Unió országaiban fokozott biztonsági intézkedéseket rendeltek el.
Rakétatámadás érte vasárnapra virradóra a damaszkuszi és az aleppói repülőteret, egy ember meghalt, a légikikötők működését felfüggesztették – jelentette a szíriai állami média, Izraelt téve felelőssé a támadásért. Az arab ország közlekedési minisztériuma bejelentette, hogy a forgalom újraindításáig a járatokat a Földközi-tenger partján lévő el-Ládzikíja repülőterére irányítják.
Az aleppói és a damaszkuszi repülőteret – melyek Szíria legfontosabb légikikötői – korábban már érték légitámadások, amelyek miatt működésük egy időre akkor is leállt.
Izrael az utóbbi években számos légicsapást mért szíriai célpontokra, a hadsereg, valamint a damaszkuszi kormánnyal szövetséges erők, köztük a libanoni Hezbollah síita szervezet hadállásai ellen. Bár a támadásokról szóló híreket az izraeli hadsereg rendszerint nem kommentálja, az izraeli vezetés többször leszögezte: mindent megtesz azért, hogy Irán ne vethesse meg a lábát Szíriában, különös tekintettel a Golán-fennsík térségére.
– erről ír a Magyar Nemzet. A portál a tüntetések kapcsán úgy fogalmaz: az Izrael-ellenes demonstrálók több alkalommal a rendőrökre támadtak.
a demonstrációk során pedig sokan azt üvöltözik, hogy Allah győzni fog Európában is és elhozza a saría törvényeit hozzánk is. A Magyar Nemzet a német főváros mellett Svédországot említi, ahol – mint írják –
Közben a svéd Express újságírója nemrég arról írt, hogy az országba minden negyedik olyan dzsihadista visszatérhetett, aki korábban az Iszlám Állam terrorszervezetnél járt, 21 egykori ISIS harcos pedig bevándorlóként állami munkaadóknál talált munkát. A cikk szerzője megjegyzi: Svédország a keményvonalas iszlamisták támadásának frontvonalában áll az ismétlődő Korán-égetések miatt.
Néhány napja például Tullinge városában vesztette életét két nő, ahol sajtóhírek szerint egy kiskorú szomáliai bevándorló lövöldözött.
Brüsszelben, az Európai Unió fővárosában pedig két svéd futballszurkolót lőtt agyon egy tunéziai származású merénylő.
A Hamász terrorszervezet Izrael elleni támadása ráadásul még tovább fokozta a feszültséget Európában.
Az illegális migráció okozta veszélyhelyzet talán még soha nem volt olyan súlyos, mint jelenleg – erről már a Fidesz EP-képviselője beszélt a közösségi oldalára feltöltött videóban. Hidvéghi Balázs úgy fogalmazott:
„És Brüsszel ennek ellenére most át akarja erőltetni a migrációs paktumot a tagállamokon. Azt a migrációs paktumot, amely tovább szélesítené, sőt, állandósítaná az illegális bevándorlást egész Európába. Nem engedhetjük meg, hogy ez megtörténjen, a veszély most nagyobb mint korábban bármikor” – mutatott rá Hidvéghi Balázs, a Fidesz EP-képviselője, aki úgy fogalmazott, hogy „nem engedhetjük meg, hogy mindez Magyarországra is megérkezzen.”
Az újabb terrortámadások ellen a titkosszolgálatok nem tudnak hatékonyan védekezni, mert bár tudják monitorozni a radikális hálózatok online tevékenységét, kommunikációját, a mozgásukat figyelhetik, de egyének másokkal nem egyeztetett cselekedeteit nagyon nehezen – mondta Sayfo Omar az Origónak adott interjúban az európai terrorveszély fokozódásával kapcsolatban. A Migrációkutató Intézet vezető kutatója úgy látja, hogy túl sokan vannak, akiket meg kellene figyelni, és erre egyszerűen nincs kapacitás, éppen ezért az elmúlt években egyre gyakoribb, hogy egy személyben egy ember követ el terrortámadást Európában. Ebből az következik, hogy amíg az illegális migrációt nem állítják meg, addig mindig is lesznek terrortámadások.
A vezető kutató szerint rengeteg migrációs gócpont van a világban, de ezek első körben – a szudáni válság is ilyen –, a regionális migrációt fokozzák. Ugyanakkor a regionális migráció is okozhat olyan gazdasági, politikai és társadalmi feszültségeket, melyek aztán közvetett módon az Európába irányuló migrációt is fokozzák.
Tehát biztonsággal nem jelenthetjük ki, hogy Európában nem lesznek további terrortámadások
– mondta a szakértő.
A brüsszeli merénylet körülményei - az, hogy azt a hatóságok látókörében lévő, köztörvényes bűncselekményeket elkövető, illegálisan az országban tartózkodó tunéziai állampolgár hajtotta végre - ismételten rámutatnak az európai migrációs és menekültügyi rendszer súlyos hiányosságaira - olvasható a Migrációkutató Intézet elemzésében.
Ebben felidézték, hogy hétfőn újabb terrortámadás történt a belga fővárosban. A feltételezett elkövető, a 45 éves tunéziai Abdesszamad Lasszúd illegális bevándorlóként érkezett az országba, és bár menekültkérelmét 2019-ben elutasították, továbbra is Belgiumban maradt. A merénylő a Belgium-Svédország EB-selejtező mérkőzés idején csapott le, két, svéd szurkolói mezt viselő férfit megölt és egy taxisofőrt súlyosan megsebesített, majd elmenekült a helyszínről - tették hozzá.