tóth gabi
Hosszú és nehéz háború.
A Gázai övezetet uraló Hamász palesztin iszlamista szervezet elleni háború hosszú és nehéz lesz, és készen állunk rá – jelentette ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombat esti tel-avivi sajtótájékoztatóján.
A miniszterelnök közölte, hogy a Gázában az izraeli csapatok által indított szárazföldi hadművelet a háború második szakasza. A kormányfő ígéretet tett „az ellenség elpusztítására a föld felett és a föld alatt”, és ismételten felszólította a palesztin polgári lakosokat, hogy hagyják el a Gázai övezet északi részét, ahol az izraeli támadás összpontosul.
Benjámin Netanjahu a Joav Galant védelmi miniszterrel és Beni Ganzcal, a háborús kabinet tagjával közösen tartott sajtótájékoztatón kijelentette: minden lehetséges erőfeszítést megtesznek a több mint kétszáz túsz kiszabadításáért a szárazföldi hadművelet során.
A kormányfő igennel válaszolt arra az újságírói kérdésre, hogy folytatódnak-e a túszok kiszabadítása érdekében folyó tárgyalások a szárazföldi offenzíva idején.
Benjámin Netanjahu közölte, hogy az izraeli háborús kabinet megvitatta a túszok palesztin foglyokra történő kicserélésének kérdését, de további részleteket nem árult el.
A kormányfő közölte, nem állnak a rendelkezésére olyan adatok, amelyek szerint Iránnak közvetlen köze lett volna a Hamász fegyveresei által október 7-én Izrael ellen elkövetett támadáshoz, de hozzátette, hogy tudomása szerint a Hamász katonai kiadásainak 90 százalékát Teherán finanszírozza.
Egyre több jel utal arra, hogy több száz kilométeres föld alatti alagútrendszert működtet a Hamász Gáza alatt. Az október 7-én indított terrorista akciójukat is onnan irányíthatták. Több minden utal arra is, hogy a terrortámadás után elrabolt túszokat is ott rejtegetik. Izrael több ízben is kísérletet tett az alagútrendszer megsemmisítésére.
Feltételezések szerint ezekben a bunkerekben tarthatják fogva az elrabolt izraeli túszokat is.
Az izraeli hadsereg által csak „gázai metróként” emlegetett alagútrendszernek saját elektromos hálózata van. De üzemanyagot, élelmet és vizet is tárolnak odalent.
„Egy egész várost ástak Gáza alatt, amelyet több tucat kilométer hosszú alagutak kötnek össze. Ezekben minden megtalálható, hatalmas főhadiszállások, raktárak, kapcsolat a rakétakilövésekhez” – nyilatkozta egy nyugalmazott izraeli dandártábornok. Szerinte a rendszert nagyon nehéz felderíteni.
A föld alatti hálózatról egy hétfőn szabadon engedett túsz is beszámolt, akit szintén ott tartott fogva a Hamász. A 85 éves asszony pókhálóhoz hasonlította a rendszert.
„Az alagútban kezdtünk menni, ahol a föld nedves, és mindig nagyon párás a levegő. Egy nagy teremhez értünk, ahol 25 ember gyűlt össze. Két-három óra múlva kiválasztottak a kibucomból, és egy külön helyiségbe vittek öt embert”– mondta a kiszabadult túsz.
– erről az izraeli hadsereg szóvivője beszélt, aki fényképekkel, grafikákkal és hangfelvételekkel illusztrálta, hogyan használja a Hamász a kórházi rendszert a különböző parancsnoki állásokhoz. Szerinte az iszlamista szervezet a Sifa kórház alatti központból irányítja az Izrael elleni támadást.
A Gázavárosban működő Sifa kórház alatt rejtőzik a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász terrorszervezet vezérkara és fő műveleti központja – közölte pénteken Daniel Hagari, az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője pénteken.
Hagari sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a Hamász valóságos föld alatti várost épített ki az övezet északi része alatt, különösen a legnagyobb gázai kórház, a Sifa alatt berendezett bunkereiben. A külföldi médiának tartott tájékoztatón Hagari hangsúlyozta, hogy a Hamász a Sifa kórház alatti központjából irányítja az Izrael elleni támadásokat.
„Konkrét bizonyítékaink vannak arra, hogy terroristák százai özönlöttek be a kórházba, hogy ott elrejtőzzenek az október 7-i mészárlások után” – mondta.
így a Hamász vezetőinek nem kell belépniük a kórházba eléréséhez, ugyanakkor az egyik kórteremből is van lejárat a komplexumba. A Hamász terroristái a Sifa kórházban és más gázai kórházakban terroralagutak hálózatával működnek” – mondta Hagari. „A Sifa nem az egyetlen ilyen kórház, hanem csak egy a sok közül. A Hamász rendszerszerűen használja a kórházakat” – mutatott rá.
Az izraeli hadsereg tudomással bír arról is, hogy a Hamász a kórház alól irányítja az Izrael elleni rakétaindításokat, és fegyvereket is tárol az ezerötszáz ággyal és mintegy négyezer alkalmazottal rendelkező egészségügyi intézmény alatt. „A Hamász pajzsként használja a kórházakat terrorinfrastruktúrája számára” – mondta Hagari.
„A kórházakból vív háborút. Az ezekből a kórházakból folytatott tevékenysége nemcsak izraeli civilek életét veszélyezteti, hanem ártatlan gázai civileket is felhasznál. A Hamász terroristái éppen azért működnek a kórházakban, mert tudják, hogy az izraeli hadsereg különbséget tesz terroristák és civilek között” – tette hozzá az izraeli katonai szóvivő, és kiemelte, hogy a Hamász a kórház energetikai rendszerét használja földalatti bázisa működtetéséhez.
Hagari közölte, hogy ezeket az értesüléseket a katonai hírszerzés és a Sin Bet belbiztonsági szolgálat széles körben gyűjtött forrásai támasztják alá, s az információkat már átadták a szövetségeseknek.
– figyelmeztetett Hagari. A 13-as kereskedelmi tévé jelentése szerint mintegy 30-40 ezer gázai civil is menedéket keresett a kórház térségében a háború kezdete óta, és a csatorna szakértői szerint izraeli túszokat is fogva tarthatnak ezen a helyen.
A Hamász Hagari szavaira reagálva azt állította, hogy az IDF állításai minden alapot nélkülöznek. A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, több mint 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint mintegy 230 embert elraboltak és túszként tartanak fogva.
A gázai egészségügyi hatóságok szerint az izraeli válaszcsapásokban azóta már több mint 7300 ember halt meg a Gázai övezetben, a sebesültek száma pedig 19 ezerhez közelít.