kulcsár edina
Ellenőrízhetetlenné válhat a helyzet.
Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter figyelmeztette vasárnap az Egyesült Államokat és Izraelt, hogy „ellenőrizhetetlenné” válhat a helyzet a Közel-Keleten, ha a két ország „nem vet azonnal véget a Gázában elkövetett emberiesség elleni bűntetteknek és népirtásnak”.
„A térség ma olyan, mint egy puskaporos hordó. Szeretném figyelmeztetni az Egyesült Államokat és az izraeli bábkormányt, hogy ha haladéktalanul nem vetnek véget a Gázában elkövetett emberiesség elleni bűncselekményeknek és népirtásnak, minden lehetséges, és a térség ellenőrizhetetlenné válik” – mondta az iráni külügyek irányítója Naledi Pandor dél-afrikai külügyminiszterrel közös sajtótájékoztatóján Teheránban.
Hoszein Amirabdollahián figyelmeztetett, hogy „a konfliktus, a népirtás, a gázai és ciszjordániai lakosok elleni mészárlás és kényszerkitelepítés folytatásában minden számítási hibának súlyos következményei lehetnek a térségre és az agresszor országok érdekeire nézve”.
Pandor asszony felszólította a nemzetközi közösséget, hogy „szenteljen nagyobb figyelmet” a palesztinok sorsának a Gáza elleni „szégyenletes ostrom közepette”.
Irán üdvözölte a Hamász iszlamista palesztin szervezet október 7-i Izrael elleni támadását, de azt állította, hogy nincs köze hozzá.
Közben az orosz és az örmény külügyminisztérium bejelentette, hogy Szergej Lavrov orosz és Ararat Mirzoján örmény külügyminiszter hétfőn Iránba utazik, hogy a térségbeli kollégáikkal tárgyaljon.
Az IRNA hivatalos iráni hírügynökség azt jelentette, hogy az orosz, török, örmény, azeri és iráni külügyminiszter a Jereván és Baku közötti békéről fog tárgyalni az iráni fővárosban.
Örményország és Azerbajdzsán között igen feszült a viszony, amióta a múlt hónapban Azerbajdzsán villámhadműveletben térdre kényszerítette a többségében örmények lakta azeri beékelődést, Hegyi-Karabahot.
Izraeli katonák törtek be Gázai övezetbe. A hadsereg szerint páncélozott és gyalogsági egységek felderítő hadműveleteket végeztek a Hamász állásairól és az elrabolt túszok hollétéről. Az izraeli hadsereg közben ismét módosította a túszok számát, úgy tudják, 222 embert tart fogva a palesztin terrorszervezet. Az elmúlt éjjel és hajnalban Izrael a Gázai övezetben és Libanonban is a terroristák állásait támadta. A hadsereg szerint ezzel készítik elő a szárazföldi hadműveletek megkezdését.
Kiégett házak, felperzselt kertek – ennyi maradt a beeri kibucból, a Hamász terrorszervezet fegyvereseinek október 7-i támadása után. Földgépekkel kezdték meg a takarítást, még a sokat látott mentőegységek is megdöbbentek a látványon.
„Nem voltunk felkészülve arra, ami itt fogadott bennünket. Ilyet én sehol nem láttam, pedig életem során láttam már pusztítást, holttesteket, de ilyet, mint itt ,még elképzelni sem tudtam” – mondta a mentőegység egyik tagja.
A Hamász betört Izrael területére, öltek, pusztítottak mindent és mindenkit, akivel csak találkoztak, közben rakétákkal lőtték a határmenti településeket. Izraelben 1400-an vesztették életüket, több mint ötezren megsebesültek, a Hamász és más fegyveres csoportok 222 túszt vittek magukkal a Gázai-övezetbe.
Izrael a terrortámadásra válaszul ellencsapásokat mér a Hamász állásaira. A hét vége óta ezek az eddigieknél is intenzívebbé váltak. Az elmúlt 24 óra során több mint 300 célpontot semmisített meg a légierő. Izraeli források szerint a Hamász és az Iszlám Dzsihád terrorszervezetek által használt alagutakat, irányítóközpontokat, semmisítettek meg.
A palesztin Vöröskereszt szerint az izraeliek kórházakhoz közeli területeket is bombáztak. Az izraeli támadásokban legkevesebb 27-en életüket vesztették.
Közben 14 teherautóból álló segélykonvoj érkezett meg vasárnap Egyiptomból a Gázai övezetbe. A teherautókon orvosi eszközöket, élelmiszereket és egyéb segélyeket szállítottak. Szemtanúk üzemanyagot szállító tartálykocsit is láttak áthaladni a határon. A Gázai övezetben vezető átkelőnél további 155 teherautó várakozik a bejutásra.
A rafahi határátkelőt szombaton nyitották meg először, akkor 20 teherautónyi humanitárius segély jutott be Gázába. Szakértők szerint mindez csepp a tengerben, a térségben katasztrofális állapotok uralkodnak.
Emiatt is közös nyilatkozatban szólították Izraelt az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Olaszország és Kanada vezetői, hogy védje meg a harcokban részt nem vevő civileket, ugyanakkor hangsúlyozták, támogatják Izrael önvédelemhez való jogát.
Vasárnap éjszaka a libanoni határon is voltak katonai műveletek, Izrael egyebek mellett meghiúsította, hogy a Hezbollah páncéltörő rakétával mérjen csapást az egyik határ melletti falura.
A Gázai övezetbe hurcolt amerikai túszokról és az övezet palesztin civiljeinek nyújtott humanitárius segélyekről egyeztetett Joe Biden amerikai elnök és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap esti telefon beszélgetésükön – jelentette az izraeli média hétfőn.
Joe Biden amerikai elnök vasárnap esti beszélgetésükön megköszönte Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek, hogy Izrael segítséget nyújtott két amerikai állampolgárságú túsz kiszabadításában a Hamásztól – derül ki a beszélgetés Fehér Ház által közzétett összefoglalójából.
Péntek este a Hamász szabadon engedett a több mint kétszáz, Izraelből az övezetbe hurcolt túszból két amerikai állampolgárt, egy ötvenkilenc éves anyát és tizennyolc éves lányát.
Netanjahu megvitatta Bidennel a Hamász által fogságban tartott összes elrabolt túsz, köztük az amerikai állampolgárok szabadon bocsátásáért folyó erőfeszítéseket, és annak biztosítását, hogy az övezetben tartózkodó amerikai állampolgárok és általában az övezet lakói elhagyhassák Gázát.
Az izraeli miniszterelnöki hivatal a megbeszélés után közleményt adott ki, amely szerint Izrael nem szállít humanitárius segélyt területéről Gázába, és az övezetbe máshonnan érkező dolgokat is felügyeli. „Izrael nem ad humanitárius segélyt Gázának, és megakadályozza, hogy mások felügyelet nélkül szállítsanak utánpótlást” – áll a közleményben.
Az Egyesült Államok azt tanácsolta Izraelnek, hogy halasszák el a Gázai övezetbe történő szárazföldi belépést, hogy időt nyerjenek az elraboltak kiszabadítására és a további humanitárius segélyek eljuttatására a palesztinokhoz – jelentette a Haarec című lapnak a washingtoni kormányzat több forrása. Ezzel időt nyernek a felkészülésre az Irán-barát milíciák stratégiai célpontok elleni lehetséges támadásai ellen is.
A források hangsúlyozták, hogy a Fehér Ház nem követelte a gázai szárazföldi hadművelet késleltetését, és továbbra is támogatja a lépést, valamint annak Izraelben meghirdetett célját, az iszlamista Hamász terrorszervezet felszámolását.
Az amerikai külügyminisztérium vezető tisztségviselői a New York Timesnak azt mondták, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter már néhány órával az október 7-i meglepetésszerű terrortámadás után beszélt Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani katari miniszterelnökkel, és már akkor felvetette az elraboltak kérdését.