tóth gabi
Elképesztő nemzetközi adatok, ijesztő áremelkedés.
Hazánkban 24%-kal drágult, amely adattal a középmezőnybe tartozunk, viszont fontos kiemelni, hogy még a drágult árral számolva is,
uniós szinten a második legalacsonyabb nálunk az áram ára.
A gázár változás kapcsán is hasonlóan elkeserítő képet mutatnak a friss adatok. Nemzeti valutában mérve a gázár Lettországban 139%-kal nőtt, Romániában 134%-kal, Ausztriában 103%, míg Hollandiában 99%-kal. A „tornasor” másik végén Észtország, Horvátország és Olaszország áll, ahol 0,6% és 0,5% közötti mértékben csökkent a gázár.
Hazánk itt a sor végén áll, csupán 17%-kal növekedtek a háztartások által fizetendő gázárak, amely növekedéssel együtt is
Magyarországon a legolcsóbb a gáz, uniós szinten.
Nyitókép: Robin van Lonkhuijsen / ANP / AFP
Az Eurostat csütörtökön tette közzé a 2023 első félévére vonatkozó gáz- és villamosenergia-árváltozás adatait. 22 tagállamban emelkedett a háztartási villamosenergia ára. Mint írták, a legnagyobb emelkedést (+953%) Hollandiában jelentették, emellett Litvániában és Romániában volt a legmagasabb (+88% és +77%) növekedés.
A hollandok a 2022-ben bevezetett adókedvezményeket 2023-ban nem folytatták, sőt, a háztartások számára megduplázódott a villamos energiára kivetett energiaadó.
A brutális drágulás mellett volt, ahol olcsóbb lett az áram, a nemzeti valutában kifejezett legnagyobb csökkenést Spanyolországban (-41%) illetve Dániában (-16%) regisztrálták. Mellettük csökkent még Portugáliában (-6%), Máltán (-3%), és technikailag Luxemburgban is, bár ott csupán 0,4%-kal.
Az Energiaügyi Minisztérium közleménye:
Továbbra is a magyar családok fizetik a legalacsonyabb Európa legalacsonyabb energiaárait
A kormány a magyar családok érdekében, Brüsszel és a baloldal állandó támadásai ellenére a háborús időkben is megőrzi az átlagfogyasztásig fenntartott rezsicsökkentést. Az Eurostat 2023 első félévére vonatkozó friss adatközlése szerint a gáz Magyarországon volt a legolcsóbb a lakossági fogyasztók számára. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal naprakészebb nemzetközi árösszehasonlítása alapján a tagállami háztartások közül idén szeptemberben is a magyarok számára került a legkevesebbe a villamos energia és a földgáz.
A háború és a brüsszeli szankciók tavaly drasztikus áremelkedéshez vezettek a nemzetközi energiapiacon. Magyarország energiaszámlája 2021-ről 2022-re mintegy 4000 milliárd forinttal nőtt. A kormány a robbanásszerű költségnövekedés dacára az átlagfogyasztásig érvényben tartotta a rezsicsökkentett árakat.
Az Eurostat ma közzétett adatsora szerint az átlagos energiaárakat vizsgálva változatlanul a magyar családok helyzete a legkedvezőbb Európában. A gáz 2023 első felében Magyarországon volt a legolcsóbb a lakossági fogyasztók számára, áramárban hazánk Bulgária mögött minimális különbséggel második. A ranglista túlsó végén elhelyezkedő holland háztartások a gázért hétszer, az áramért négyszer többet fizettek. Az uniós átlagár a hazaihoz képest villamos energiában két és félszer, földgázban három és félszer volt magasabb. Az idei első hat hónapra a legdrasztikusabb, 953 százalékos árnövekedést Hollandiában mutatták ki, ahol lényegében tízszeresére drágult a villamos energia. Gázáremelkedésben Lettország, Románia és Ausztria az éllovasok, mindhárom tagállamban több mint kétszeresére nőtt a tarifa.
A kormány a rezsivédelem fenntartásával mérsékli a magyar családok terheit. Az idei első három negyedévben 1105 milliárd forint rezsitámogatást nyújtott, az utolsó három hónapban pedig további mintegy 255 milliárd forinttal fedezi a földgáz és távhőszolgáltatások kapcsolódó kiadásait. A Rezsivédelmi Alap a 2024-es költségvetésben 1340 milliárd forintos keretösszeggel garantálja a hazai fogyasztók csökkentett árait jövőre is. A 2010 előtti baloldali kormányok ezzel szemben kétszeresére emelték az áram, és háromszorosára a gáz árát, a baloldal pártjai kezdettől támadják a rezsicsökkentést.