tóth gabi
Bizonyítékokat sorolt Netanjahu.
„A Hamász ugyanolyan, mint az Iszlám Állam, és úgy fogjuk eltiporni, ahogyan a világ eltiporta az Iszlám Államot” – szögezte le a kormányfő.
Joáv Galant védelmi miniszter, a háborús kabinet harmadik tagja, a Gázai övezetet ellenőrző iszlamista terrorcsoport elleni hadviselés ötödik napjának végén ígéretet tett a Hamász felszámolására.
„El fogjuk törölni ezt a Hamász nevű dolgot” – mondta Galant szerda esti sajtótájékoztatójukon.
– tette hozzá.
„Láttuk a ragadozó állatokat. Láttuk a barbárokat, akikkel szembenézünk. Kegyetlen ellenséget láttunk” – mondta Netanjahu.
– tette hozzá. „Most teljes erővel harcolunk minden fronton; támadásba lendültünk”– hangsúlyozta az izraeli miniszterelnök.
„A zsidó nemzet egységes, és ma a vezetése is egységes” – mondta Netanjahu Galant és Ganz mellett a televízióban. „Félreteszünk minden egyéb szempontot, mert nemzetünk sorsa forog kockán. Együtt fogunk dolgozni, vállvetve, Izrael polgárai nevében Izraelért” – ígérte.
Az Egyesült Államok egyeztetéseket folytat Egyiptommal és Izraellel annak érdekében, hogy a civilek elhagyhassák a Gázai-övezetet – közölte a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője szerdán.
John Kirby sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a civilek számára, akik semmi rosszat nem követtek el, lehetővé kell tenni a kijutást. Megerősítette, hogy az amerikai kormány szerdán 17 amerikai állampolgárt tartott nyilván eltűntként. Megjegyezte, hogy
Hozzátette, hogy egyelőre 22 amerikai halottról tudnak, de „fel kell vértezni magunkat” annak a lehetőségére, hogy ez a szám tovább növekszik.
John Kirby megismételte, hogy az amerikai hatóságoknak nincs bizonyítékuk arra, hogy a Hamász támadásának kivitelezésében, és a közvetlen felkészítésben Iránnak szerepe lett volna. Azt ugyanakkor hozzátette, hogy széles értelemben véve Irán felelősnek mondható, hiszen hosszú ideje tartó támogatása nélkül a Hamász nem tudna működni.
„Senki sem huny szemet Irán destabilizáló tevékenysége felett” – fogalmazott.
Megerősítette, hogy tárgyalások zajlanak Izraellel és Egyiptommal a Gázában tartózkodó civilek távozásának biztosításáról, de hozzátette, hogy a humanitárius folyosó kialakításáról szóló egyeztetés „érthetően bonyolult”.
Joe Biden elnök szerdán a Fehér Házban amerikai zsidó szervezetek vezetőit fogadta, akiket arról tájékoztatott, hogy az Egyesült Államok milyen segítséget nyújt Izrael számára, és hogy kormánya mit szándékozik tenni a zsidóellenes megnyilvánulásokkal szemben.
Kimenekítették az izraeli hatóságok a gázai határ melletti települések életben maradt lakóit. Az izraeli hadsereg azt is bejelentette, hogy több tucat terroristát öltek meg a határ menti izraeli területeken. A Hamász terroristái a rakétatámadások után szombaton törtek be az országba, ahol válogatás nélkül gyilkolni kezdték az ott lévőket, sokakat pedig túszként elhurcoltak. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt mondta: a Gázát irányító iszlamista szervezet elleni akció éppen csak elkezdődött, amit pedig a következő napokban tesznek az ellenséggel, azt generációk emlegetik majd.
Több mint száz áldozat földi maradványait találták meg a mentőalakulatok a Gázai övezet határánál fekvő Beeri kibuc területén. Az iszlamisták a közösség nagyon sok tagját túszul ejtették.
Újabb megrázó felvételek kerültek elő a Negev-sivatagi vérengzésről is. Egy autó fedélzeti kamerája rögzítette, ahogyan a fegyveresek elhurcolnak egy szemmel láthatóan sérült férfit. A túlélők beszámolója szerint
Már kétszázhatvan áldozat holttestét találták meg a helyszínen, közülük sokan külföldiek.
Az izraeli hadsereg mostanra teljes hosszában hermetikusan lezárta a Gázai övezet határát.
„Az hadsereg teljes mértékben ellenőrzése alá vonta a Gáza körüli területeket. Az elmúlt éjszaka már nem szivárogtak át terroristák az övezet határán. Néhány elszigetelt incidens előfordult, amikor katonáink tűzharcba keveredtek az izraeli területen rejtőzködő fegyveresekkel” – közölte kedden az izraeli hadsereg szóvivője.
Közben folytatódnak a megtorló légicsapások: az elmúlt éjszaka
Palesztin források szerint a támadásokban már több százan haltak meg, és tízezrével maradtak hajlék nélkül az emberek a sűrűn lakott övezetben. Sokan az egyiptomi határon lévő Rafah felé vették az irányt, mivel ez maradt az egyetlen olyan átkelő, ahol még ki lehet jutni Gázából. Ám a légicsapások miatt kedd reggel ezt is lezárták, az egyiptomi hatóságok pedig szigorúan korlátozzák az átlépők számát.
„Mi az al-Shifa kórház mellett kerestünk menedéket. Most biztonságosnak tűnik, de ki tudja, mit hoz a jövő. Itt alszunk a puszta földön, nincs hová mennünk” – panaszolta egy gázai férfi.
Kedden ismét megszólaltak a légvédelmi szirénák Tel-Avivban és több dél-izraeli településen. Újabb rakéták hullottak Askelónra is, miután napközben a Hamász és az izraeli hadsereg is figyelmeztette az ott élőket a közelgő támadásra.
Kedden újabb csapatszállító járművek, harckocsik és páncélozott katonai járművek érkeztek a Gázai övezet határára. Sajtóinformációk szerint a hadsereg 360 ezer tartalékost mozgósított, ám arról egyelőre nincs hír, terveznek-e szárazföldi műveletet az övezetben. A Hamász egyik magas rangú tisztségviselője egy interjúban arról beszélt, hogy
miközben a mostani akcióban alig több mint kétezren vettek részt.
Az iszlamista szervezet vezetője közben bejelentette, hogy a Gázába hurcolt izraeli túszok sorsáról csak azután tárgyalnak, ha véget ért a háború.
„Délután folyamatos légitámadások voltak, ezerre nőtt az áldozatok hivatalos száma, de ez a szám várhatóan tovább fog emelkedni. Az egyik újabb fejlemény, hogy északon, a libanoni határnál is harcok indultak. Izraelben folyamatosan attól tartanak, hogy egy újabb front is nyílhat az északi határon” – számolt be róla Shiri Zsuzsa, az M1 jeruzsálemi tudósítója.
Nemzeti vészhelyzeti egységkormány megalakítására kapott megbízást a miniszterelnök, Benjámin Netanjahu. Ezzel kapcsolatban Shiri Zsuzsa elmondta:
„A legnagyobb kérdés, hogy mit határoznak meg a háború céljaként. Pillanatnyilag több különböző dologról szó van, többek közt a bosszúról, a Hamász felszámolásáról. Az egyik legfontosabb kérdés, hogy része lesz-e a túszok esetleges kiszabadítása, hiszen egészen másképp harcolnak akkor, ha figyelembe kell venni, hogy túszok életéről is szó van, és egészen más intenzitással dúlhatnak a csaták és légicsapások a Gázai övezetben, ha nem határozzák meg a túszok hazahozását, mint a háború célját. Ez viszont nagyban függ attól, hogy miféle kormány lesz” – fogalmazott.
Legkevesebb 169 izraeli katona esett el a szombat óta tartó összecsapásokban a terrorista erőkkel – jelentette be Daniel Hagari katonai szóvivő szerdán
A Gázai övezet szomszédságát zárt katonai területté nyilvánították. „A területre való belépés szigorúan tilos, és komoly biztonsági kockázattal jár” – nyilatkozta a katonai szóvivő.
A folyamatos harcok, rakétatámadások és betörési kísérletek árnyékában megkezdődtek a temetések Izraelben. A helyi szokások szerint a temetéseken a rokonok és a barátok mellett részt vesznek a távolabbi ismerősök is. Szerdán jelentős tömegek járulnak a temetőkbe Izraelben.
A hatóságok bejelentették a helyi médiában, hogy segélyvonalakat hoznak létre, melyeken információt lehet kérni a Gázai övezetbe hurcoltakról, a családok bejelenthetik szeretteik eltűnését, s információhoz lehet jutni a nem jelentkező katonák felől.
Szerda délben is több alkalommal lőttek rakétákat a dél-izraeli települések felé a Gázai övezetből, megszólaltak a légvédelmi szirénák az övezettel északról szomszédos Askelonban, s az övezet nyugati szomszédságában számos ponton.
Az övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet ciszjordániai vezetősége felszólította a terrorszervezet ciszjordániai tagjait és szimpatizánsait, hogy tartsanak a Hamászt támogató felvonulásokat, és próbáljanak összetűzésbe kerülni a Ciszjordániában lévő izraeli katonákkal.
Izrael északi határánál a Naharíjától délre fekvő területeket igazgató helyi önkormányzat felszólította a lakosokat, hogy ne menjenek a tengerpartra, mert ott „katonai tevékenység folyik”.