tóth gabi
Csak a parancsra várnak.
Az izraeli hadsereg a politikai döntéshozók parancsára vár a szárazföldi hadművelet megkezdéséhez – közölte Daniel Hagari katonai szóvivő hétfőn.
Elmondta, az izraeli hadsereg készen áll a harcra, a várakozás idején növeli harci készültségi szintjét, és elkészültek a haditervek a politikusok meghatározta célok megvalósítására.
Az izraeli hadsereg szóvivőjének hétfői jelentése szerint mintegy ezer fogoly és halott palesztin terrorista került Izraelbe az október 7-i iszlamista terrortámadás óta.
Hozzátette,
Hétfőn három hezbollahos osztagot számoltak fel, és lelőttek több a Gázai övezetből, illetve Libanon felől, a Földközi–tenger partvidéke felől behatoló drónt – jelentette Hagari. A háború kezdete óta a libanoni síita Hezbollah milíciájának összesen húsz, Izrael ellen harcoló csoportját számolta fel az izraeli hadsereg.
A hadsereg, szóvivője által, arra kérte az izraelieket, hogy a polgári védelem helyi utasításainak megfelelően térjenek vissza – a lehetőségekhez mérten – hétköznapi életükhöz.
A háború kitörése óta az izraeli hadsereg háromszáznyolc katonájának elestéről értesítették a hozzátartozókat, és kétszázhuszonkét családdal tudatták, hogy szerettüket a Gázai övezetbe hurcolták október 7-én, sok közülük külföldi vagy kettős állampolgár.
amelyek során terroristák behatoltak a hadsereg laktanyáiba és bázisaira, gyilkoltak, raboltak, emberiesség elleni és háborús bűnöket követtek el.
Az ENSZ közlése szerint hétfőn húsz segélyszállító teherautó vitte be rakományát a Gázai övezetbe, miután az izraeli hadsereg átvizsgálta azokat, és nem találtak bennük fegyvert. A katonai szóvivő közölte, hogy a szállítmányt az övezet déli részébe menekült civilekhez juttatják el.
Izraeli katonák már egy-egy akció keretében betörtek a Gázai övezetbe. A hadsereg szerint páncélozott és gyalogsági egységek felderítő hadműveleteket végeztek a Hamász állásairól, és az elrabolt túszok hollétéről. Azt is közölték, hogy valójában nem 212, hanem legalább 222 túszt tart fogva a palesztin terrorszervezet.
Robbanások rázták meg Gáza déli részét hétfőn reggel is. Izrael egyre intenzívebben támadja a Hamász állásait. Az elmúlt 24 órában több mint 320 célpontot, köztük a Hamász és az Iszlám Dzsihád terrorszervezetek által használt alagutakat és irányítóközpontokat semmisített meg az izraeli légierő.
A Védelmi Erők szerint az éjszaka folyamán a páncélozott és a gyalogsági egységek korlátozott behatolást hajtottak végre a Gázai övezetbe.
„A bevetések célja, azoknak a terroristacsoportoknak a likvidálása, amelyek már a háború következő szakaszára készülnek. Illetve, hogy minél több információt szerezzünk a fogvatartott túszokról” – mondta az izraeli szóvivő, aki közölte:
A Hamász fegyveres szárnya ugyanakkor azt közölte, hogy harcosaik összecsaptak az izraeli katonákkal, amikor azok behatoltak a Gázai övezetbe Kan Junisztól keletre. Állításuk szerint két izraeli buldózert és egy tankot is megsemmisítettek, és kivonulásra kényszerítették az izraeli katonákat. Izrael ezt nem kommentálta, de azt megerősítette, hogy a rajaütés során egy izraeli katona meghalt.
A palesztin hatóság kormányfője arra figyelmeztettet: súlyos következményei lennének egy Gáza elleni szárazföldi inváziónak.
– mondta a palesztin hatóság kormányfője.
Vasárnap 20 teherautóból álló segélykonvoj érkezett Egyiptomból a Gázai övezetbe: orvosi eszközöket, élelmiszereket és egyéb segélyeket szállítottak. A Gázai övezetebe vezető átkelőnél további 155 teherautó várakozik a bejutásra.
A rafahi határátkelőt szombaton nyitották meg először, akkor 20 teherautónyi humanitárius segély jutott be Gázába. Szakértők szerint mindez csepp a tengerben, a térségben ugyanis katasztrofális állapotok vannak. Egyre feszültebb a helyzet Izrael libanoni határán is, ahol hétfőn délután robbanások rázták meg a környéket.
Az izraeli hatóságok közben folytatják a határmenti települések evakuálását.
A védelmi minisztérium korábban azt közölte, hogy 28 faluból költöztetik ki az embereket, akiket államilag finanszírozott ideiglenes szállásokon helyeznek el. Szombaton azonban bejelentették, hogy újabb 14 települést vesznek fel erre a listára.
Oroszország, Irán és Törökország külügyminisztere hétfőn Teheránban szorgalmazta, hogy „haladéktalanul vessenek véget a gázai polgári személyek elleni támadásoknak”.
Szergej Lavrov orosz, Hoszein Amirabdollahián iráni és Hakan Fidan török, továbbá Ararat Mirzoján örmény és Ceyhan Bayramov azeri külügyminiszter, akik a kaukázusi helyzet megvitatására gyűltek össze az iráni fővárosban, tárgyaltak a gázai helyzetről is. Hangsúlyozták, hogy „haladéktalanul véget kell vetni az ártatlan civilek elleni támadásoknak” – olvasható a találkozó után kiadott közös közleményben.
Szergej Lavrov leszögezte: a közel-keleti konfliktus megoldását célzó egyoldalú lépések csak tovább ronthatják a helyzetet, és az Egyesült Államoknak „nincs új elgondolása” a válság kezelésére.
„Minél több ilyen kezdeményezés van bármelyik állam részéről, annál nagyobbak lesznek a kockázatok, a konfliktus fokozódásának a veszélye” – idézte az orosz külügyminiszternek a teheráni találkozó után tett kijelentését az Interfax orosz hírügynökség.
Lavrov szerint azonnali lépésekre van szükség a tűzszünet eléréséhez, meg kell oldani a humanitárius kérdéseket és meg kell találni azt a formát, amellyel a béke elérésén lehet munkálkodni a két állam elve alapján.
Az orosz külügyminiszter szerint az Egyesült Államok leállította a közel-keleti kvartett munkáját, és „most nincs olyan testület, amely mindenki számára elfogadható lenne”.
Az amerikai hadihajók térségbeli felvonultatására utalva Lavrov leszögezte: az amerikai katonai csapaterősítés a Közel-Keleten felveti a Hamász iszlamista palesztin szervezet és Izrael közötti konfliktus kiszélesedésének a kockázatát.
Az európai uniós tagállamok alapvető konszenzusra jutottak arra vonatkozólag, hogy „humanitárius szünetet” kell elrendelni Gázában, hogy a segélyek eljuthassanak a palesztinok lakta övezetbe, a folyamatos katonai akciók kockázata nélkül – jelentette ki Josep Borrell kül-és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő hétfőn Luxembourgban.
Az EU-tagállamok külügyminisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatón Borrell rámutatott: a „humanitárius szünet” nem egyenlő a tűzszünettel, ami a felek közötti teljes megállapodást is jelent, hanem annál kevésbé ambiciózus, ugyanakkor könnyebben megvalósítható.
„A humanitárius szünet azt a célt szolgálja, hogy a segélyek biztonsági kockázatok nélkül eljuthassanak a régióba, ellenkező esetben maga a humanitárius segély megsemmisül a folyamat során” – magyarázta.
Borrell ismét megerősítette, hogy
„Izraelnek joga van az önvédelemhez, de a jognak megvannak a korlátai. Most ez azt jelenti, hogy nem lehet a Gázai övezetben elvágni a villany- és vízellátást” – húzta alá, hozzátéve, hogy a tagállamok egyetértenek abban, hogy továbbra is fenn kell tartani a palesztinoknak nyújtott pénzügyi támogatást, illetve Gázát el kell látni az áramtermelés és a tengervíz sótalanításhoz szükséges üzemanyaggal.
A közel-keleti válság mellett az ukrajnai háborúról, valamint az Azerbajdzsán és Örményország közötti konfliktusról is tárgyaltak a külügyminiszterek Luxembourgban.
– hangsúlyozta Borrell.
Az uniós államoknak a következő hónapokban határozniuk kell arról, hogy az EU hogyan vegyen részt az Ukrajna számára tervezett biztonsági kötelezettségvállalásokban. Borrell azt javasolta, hogy hosszabb távú finanszírozási kötelezettségvállalásokat tegyenek a katonai támogatásokra vonatkozóan, és uniós pénzeket is használjanak fel a modern vadászgépek és rakéták szállítására.