kulcsár edina
Csakhogy az országnak nincs atombombája...
Világszerte felkapták a fejüket amikor atombomba bevetéséről kezdett el posztolni az egyik izraeli politikus, parlamenti képviselő. Puszta fenyegetőzés vagy egy minden eddiginél brutálisabb háború lehetőségére utaló jel?
Revital „Tally” Gotliv izraeli jogász, a Kneszet egyik Likud-párti képviselője több olyan bejegyzést is közzétett, amelyben erőteljes megtorlást szorgalmazott az Egyesült Államok által terrorszervezetnek minősített palesztin csoport gázai támadása után. Atomfegyverek bevetését is szorgalmazta. a Newsweek cikkét a hirado.hu szemlézte.
Gotliv az X közösségi oldalon (korábbi nevén Twitter) többször is a nukleáris fegyverek bevetésének szükségességét sürgette. Az egyik ilyen posztjában úgy fogalmazott:
Később pedig azt írta:
A politikus szerint a Hamász csak nevet Izraelen, ezért a kormánynak gyors intézkedésekre van szüksége.
Nyikolaj Szokov, a nukleáris leszereléssel foglalkozó bécsi központ (VCDNP) vezető munkatársa a Newsweeknek úgy fogalmazott, a nukleáris fegyverekkel kapcsolatos „üzengetés” az utóbbi években az ukrajnai háború és most a gázai konfliktus miatt egyre elterjedtebbé és mindennapivá vált.
– mondta Szokov.
Hozzátette, Gotliv rövidlátó: egyrészt minden potenciális célpont a saját állama közvetlen közelében van, így az Izraelnek okozott kár rendkívül jelentős lenne, másrészt pedig a nukleáris fegyverek katonai hasznosságát gyakran durván túlbecsülik, különösen azok, akiknek korlátozott vagy semmilyen ismeretük sincs az atomfegyverekről.
– mondta Nyikolaj Szokov.
Gotliv az izraeli miniszterelnök, Benjámin Netanjahu hangos bírálója, korábban pedig arról beszélt, hogy az izraeli védelmi erők, valamint a katonai hírszerzés a palesztin terroristáknak és foglyoknak dolgozik.
Legkevesebb 169 izraeli katona esett el a szombat óta tartó összecsapásokban a terrorista erőkkel – jelentette be Daniel Hagari katonai szóvivő szerdán
A Gázai övezet szomszédságát zárt katonai területté nyilvánították. „A területre való belépés szigorúan tilos, és komoly biztonsági kockázattal jár” – nyilatkozta a katonai szóvivő.
A folyamatos harcok, rakétatámadások és betörési kísérletek árnyékában megkezdődtek a temetések Izraelben. A helyi szokások szerint a temetéseken a rokonok és a barátok mellett részt vesznek a távolabbi ismerősök is. Szerdán jelentős tömegek járulnak a temetőkbe Izraelben.
A hatóságok bejelentették a helyi médiában, hogy segélyvonalakat hoznak létre, melyeken információt lehet kérni a Gázai övezetbe hurcoltakról, a családok bejelenthetik szeretteik eltűnését, s információhoz lehet jutni a nem jelentkező katonák felől.
Szerda délben is több alkalommal lőttek rakétákat a dél-izraeli települések felé a Gázai övezetből, megszólaltak a légvédelmi szirénák az övezettel északról szomszédos Askelonban, s az övezet nyugati szomszédságában számos ponton.
Az övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet ciszjordániai vezetősége felszólította a terrorszervezet ciszjordániai tagjait és szimpatizánsait, hogy tartsanak a Hamászt támogató felvonulásokat, és próbáljanak összetűzésbe kerülni a Ciszjordániában lévő izraeli katonákkal.
Izrael északi határánál a Naharíjától délre fekvő területeket igazgató helyi önkormányzat felszólította a lakosokat, hogy ne menjenek a tengerpartra, mert ott „katonai tevékenység folyik”.
Beni Ganz és Benjámin Netanjahu közös közleményben bejelentette szerdán, hogy vészhelyzeti kormány felállításáról döntöttek.
Netanjahu miniszterelnök és a Nemzeti Tábor nevű centrista ellenzéki párt elnöke, Beni Ganz szerdai találkozójuk után jelentette be a vészhelyzeti kormány és egy új kabinet, a háborút irányító biztonsági kabinet felállítását.
Megállapodásuk szerint „a háborús kabinet” öt taggal alakul meg: a kormányfő, a védelmi miniszter és a Nemzeti Tábor elnöke (Ganz), valamint megfigyelőként Gadi Eizenkot volt vezérkari főnök és Ron Dermer, a stratégiai ügyek minisztere részvételével.
Közölték, hogy a háborús kabinetben felajánlanak egy helyet a parlamenti ellenzék vezérének, a Jes Atíd pártot vezető Jaír Lapidnak is.
A háború idejére kibővítik az eddig is létező biztonságpolitikai kabinetet öt olyan, tárca nélküli miniszterrel, akit a Nemzeti Tábor delegál. Beni Ganzon kívül benne lesz Gideon Szaár, Gadi Eizenkot és két további politikus.
Ganz és Netanjahu megállapodott, hogy a háború alatt nem terjesztenek be vele nem összefüggő új törvényjavaslatot, továbbá annak végéig automatikusan meghosszabbodik minden vezető tisztségviselő hivatali ideje.