kulcsár edina
Ellenőrizetlen, illegális migráció.
A brüsszeli merénylet körülményei – az, hogy azt a hatóságok látókörében lévő, köztörvényes bűncselekményeket elkövető, illegálisan az országban tartózkodó tunéziai állampolgár hajtotta végre – ismételten rámutatnak az európai migrációs és menekültügyi rendszer súlyos hiányosságaira – olvasható a Migrációkutató Intézet elemzésében, amelynek részleteit kedden közölték az MTI-vel.
Azt feltételezik, hogy a merénylő szándékosan választott svéd szurkolókat áldozatul, mivel az ország a Korán-égetések miatt hónapok óta a szélsőségesek haragjának középpontjában áll – olvasható.
Aggasztó fejleménynek nevezték, hogy az elmúlt évek nyugat-európai támadásaihoz képest, ahol a merénylők általában késeket vagy gépjárműves „ramming-módszert” (elgázolás) használtak, most a támadó gépkarabélyra tett szert, amivel sokkal nagyobb pusztítást végezhetett volna: ezt valószínűleg csak az gátolta meg, hogy nem volt megfelelő képzettsége a fegyver használatához.
Ugyanakkor az elmúlt évek titkosszolgálati eredményeit jelzi, hogy az európai hatóságoknak továbbra is zömében magányos elkövetőkkel kell szembenézniük, ami szintén csökkenti a támadások hatékonyságát – közölték.
A brüsszeli merénylet az intézet szerint arra is felhívja a figyelmet, hogy továbbra sem sikerült megnyugtató választ adni arra a problémára, amit az irreguláris migránstömegbe vegyült szélsőségesek érkezése okoz Európának. Hasonlóan a 2020 novemberi bécsi merénylőhöz, ez a támadó is régóta a hatóságok látókörében volt (igaz, egyelőre úgy tűnik, nem terrorgyanú miatt), ráadásul négy éve semmiféle jogalapja nem volt a belgiumi tartózkodásra, mégsem tudták kitoloncolni – áll az elemzésben.
„Az, hogy Európában olyan terroristák tudnak merényleteket végrehajtani, akik illegálisan tartózkodnak itt, akikről a hatóságok tudnak, és akiket mégsem sikerül hazaküldeni, rámutat az európai migrációs és menekültügyi rendszer súlyos hiányosságaira. Aggasztó, hogy ennek a problémának a megoldására az új Migrációs és Menekültügyi Paktum tervezete sem ad választ: ebből ugyanis nem látszik, mitől működne érdemben jobban az európai határvédelem, hogyan sikerülne jobban kiszűrni a szélsőségeseket, és miként lehetne hatékonyabbá tenni a hazatoloncolásokat” – fogalmaztak.
Az Europol által kiadott, terrorista bűncselekményeket elemző TE-SAT-jelentés is a probléma súlyosságára hívja fel a figyelmet. Tavaly a tagállamok hat dzsihádista akciót jelentettek, amelyből kettő támadást sikeresen hajtottak végre, egyet Belgiumban, egyet pedig Franciaországban. A szélsőséges iszlamista csoportokhoz köthető esetek száma csökkent 2021-hez (11) és 2020-hoz (13) képest – ez javarészt az elhárító szolgálatok munkájának köszönhető – ám látható, hogy bizonyos személyek esetében a radikalizálódás megakadályozhatatlan – áll az elemzésben.
Bombariadó volt abban a francia középiskolában, ahol három nappal ezelőtt egy iszlamista szélsőséges halálra késelt egy tanárt, több embert pedig megsebesített. Az intézményben azóta szünetel a tanítás, azonban rengeteg gyászoló volt az épületben, több diák éppen pszichológiai tanácsadáson vett részt a bombariadó idején. A hatóságok végül nem találtak bombát a helyszínen.
Egymás után terelték ki a diákokat a rendőrök az egyik arrasi középiskolából . A hatóságok bombariadó miatt ürítették ki a tantermeket, a környéket lezárták. A tanulókat, pedagógusokat és szülőket a parkolóba terelték, amíg átkutatták az épületet. A riasztás végül tévesnek bizonyult, ezért rövid időn belül mindenki visszatérhetett az intézménybe.
Az iskolában hétfőn szünetelt a tanítás, a kapukat csak a gyászolók előtt nyitották meg. A bombariadó helyszíne ugyanis éppen az a gimnázium volt, ahol pénteken egy iszlamista halálra késelte az egyik tanárt, három másik embert pedig megsebesített. A diákok és szüleik hétfőn is egymás után hozták a virágcsokrokat, hogy az elhunyt pedagógusra emlékezzenek.
„Szomorú vagyok, különösen a tanár miatt, akit a munkája közben öltek meg. Számomra ez felfoghatatlan” – mondta egy diák.
A tanulók közül többen szemtanúi voltak a pénteki támadásnak, amelyben az iskola egy korábbi diákja, egy 20 éves, csecsen származású férfi a parkolóban késsel támadt több dolgozóra. A terrorista, szemtanúk szerint Allahu akbart kiáltozott, miközben többször is megszúrta áldozatait. A kiérkező mentők egy franciatanáron már nem tudtak segíteni.
„Állandóan félni fogunk. A lányunk elmegy iskolába, és nem tudjuk majd, mi van vele, ő is félni fog. Azt hiszem, hogy egy ideig feszült lesz a helyzet” – magyarázta az egyik diák édesanyja.
amiért egy Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrát mutatott be az egyik óráján.
Emmanuel Macron francia elnök hétfőre rendkívüli biztonsági értekezletet hívott össze a miniszterelnökkel és a kormány más kulcsfontosságú tagjaival, valamint a legfelsőbb katonai és terrorelhárítási tisztviselőkkel.
Péntek óta a bombariadók is megszaporodtak. Szombaton ki kellett üríteni a versailles-i kastélyt és annak parkját, a Louvre múzeumot, illetve a Gare de Lyon vasútállomást is, azonban a fenyegetések végül mind hamisnak bizonyultak.
Gérald Darmanin francia belügyminiszter a hétvégén a hírszerző szolgálatok által veszélyesnek tartott külföldiek kiutasítására szólított fel. A hatóságok ugyanis már figyelték a késes támadót is, aki korábban felkerült a biztonsági kockázatot jelentő személyek listájára is. A tárcavezető szerint megnőtt a dzsihadista fenyegetés Franciaországban a Hamász Izrael elleni terrortámadása óta. Egy hét alatt csaknem 200 gyűlölet-bűncselekményt regisztráltak a francia hatóságok, a közösségi oldalakról pedig 2500 zsidógyűlölő vagy terrorizmust támogató bejegyzést jelentettek.
A francia kormány fel kívánja gyorsítani 193 olyan radikális iszlamista külföldi állampolgár kiutasítását, akinek nincs érvényes tartózkodási engedélye Franciaországban – jelentette be Gérald Darmanin belügyminiszter, az Arrasban elkövetett késes merénylet miatt az elnöki hivatalban tartott biztonsági értekezletet követően.
A támadást, amelyben további hárman megsérültek, egy 20 éves csecsen származású orosz állampolgár, Mohamed Moguskov követte el, aki iszlamista nézetei miatt szerepelt az állambiztonságra veszélyes személyek titkosszolgálati nyilvántartásában, s állandó megfigyelés alatt állt.
A nyilvántartásban szereplő több mint 20 ezer személy között 193 olyan radiális iszlamista külföldi állampolgár található, akinek a helyzete nem rendezett Franciaországban, de 85-en valószínűleg már nem tartózkodnak az országban – jelezte a belügyi tárca az AFP hírügynökségnek. A miniszter elrendelte mindegyikük egyenkénti ellenőrzését.
Gérald Darmanin elmondta: a megfigyelt iszlamisták közül 59-en orosz állampolgárok, jelentős részük csecsen nemzetiségű.
Az állambiztonságra veszélyesnek tartott nyilvántartásban 20 120 név szerepel, köztük 4263-an külföldi állampolgárok. A külföldi nyilvántartottak közül 1411-nek rendezetlen a helyzete, de a tárcavezető szerint már csak 489-en tartózkodnak Franciaországban, miután a 2015-ben kezdődött iszlamista merénylethullám óta 922 külföldit a radikális meggyőződése miatt kiutasított a kormány.
A belügyminiszter hétfőn azt is közölte, hogy a Hamász iszlamista palesztin szervezet október 7-én Izrael ellen elkövetett támadása óta 102 embert állítottak elő antiszemita cselekmény miatt, vagy mert éltette az Izrael elleni terrortámadást.
– mondta a miniszter.
A 102 előállított között 27-en külföldi állampolgárok, s 11-en börtönben vagy a kitoloncolásra várók egyik közigazgatási központjában vannak.
„Utasítást adtam mindazok tartózkodási engedélyének szisztematikus bevonására, akik közülük legálisan tartózkodnak az országban” – jelezte a tárcavezető.
Az interneten terjedő erőszakos vagy törvénytelen tartalmak bejelentésére szolgáló platformra antiszemita tartalmakról érkezett bejelentések közül az igazságszolgáltatás 237 esetben indított vizsgálatot.