tóth gabi
Állítja az olasz védelmi miniszter.
Németország Európa egyes részein megpróbálja megállítani a migrációt, miközben más határszakaszokon elősegíti az illegális bevándorlók beszállítását – írta Guido Crosetto olasz védelmi miniszter a közösségi mikroblogján vasárnap.
A védelmi miniszter Olaf Scholz német kancellárnak üzent, miután Berlin bejelentette, hogy az Ausztriával, Svájccal és a Cseh Köztársasággal közös határokon szigorítja az ellenőrzést.
Guido Crosetto a bejegyzésében ironikusan „következetesnek és zseniálisnak” nevezte az intézkedést, hangsúlyozva, hogy azzal egy időben Németország nem kormányzati szervezeteket (NGO) finanszíroz, melyek a migránsokat az olaszországi partoknál teszik ki.
„A probléma Németországé, nem a miénk. Mi szolidaritást kértünk, de Scholz és a német miniszterek másképpen nyilatkoznak. A kérdés nem kizárólag Olaszországot érinti, ide Európa és az ENSZ is kell” – hangoztatta Antonio Tajani miniszterelnök-helyettes a RAI 1 közszolgálati médium vasárnap esti híradójában.
Tajani hozzátette, Németországban választási kampány zajlik, ezért nem mindig „világos, amit mondanak”. Úgy vélekedett, a migránsokat, akik Németországba akarnak menni, nem Olaszországba kell szállítani.
Róma és Berlin között azt követően robbant ki vita, hogy nyilvánosságra került, a német kormány 790 ezer euró (csaknem 310 millió forint) finanszírozást adott az SOS Humanity berlini nem kormányzati szervezetnek, amely 2016 óta a Földközi-tengeren tevékeny, és az olaszországi partokra szállítja a migránsokat.
Giorgia Meloni kormányfő szeptember 25-én levélben kért magyarázatot Olaf Scholztól. Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes, a Liga párt vezetője „ellenséges” magatartásról beszélt Berlin részéről.
Antonio Tajani pénteken a La Repubblica napilapban furcsának és aggasztónak nevezte, hogy az Európai Unió belügyminisztereinek a migrációs és menekültügyi csomag reformjával foglalkozó tanácsülésével egy időben hét NGO-hajó jelezte, hogy elindult Lampedusa partjai felé. A hajók közül négyet német civil szervezet működtet.
„
Felteszem a kérdést, hogy a humanitárius hajók mögött nincsenek-e választási érdekek, (a németek) nem akarnak migránsokat saját városaikban” – hangoztatta Antonio Tajani. Úgy vélekedett, a központi kérdés az, hogy „migránsokat akarnak-e menteni vagy elkerülni, hogy Németországba érkezzenek meg”.
Arra szólított fel: a civil hajók abba az országba vigyék az embereket, amelyek felségjelzésével bírnak. Ez az egyetlen megoldás, annál is inkább, mivel a migránsok Olaszországból más európai államokba akarnak tovább menni – mondta.
A tengeri mentés „szent”, de nem lehet nem kormányzati szervezetek (NGO) hajóit finanszírozni olyan célból, hogy a fedélzetükre vett migránsokat Olaszországba szállítsák – jelentette ki Antonio Tajani olasz külügyminiszter, miniszterelnök-helyettes a La Repubblica napilapnak nyilatkozva pénteken.
Tajani „valóban furcsának és aggasztónak” nevezte, hogy az Európai Unió belügyminisztereinek a migrációs és menekültügyi csomag reformjával foglalkozó tanácsülésével egy időben hét nem kormányzati szervezet hajója jelezte, hogy elindult Lampedusa partjai felé. A hajók közül négyet német civil szervezet működtet.
Tajani, aki a Hajrá Olaszország (FI) párt vezetője, kijelentette: fel kell tenni a kérdéseket azzal kapcsolatban, hogy mindez véletlen csupán, vagy más húzódik meg a háttérben?
Tajani a brüsszeli tanácskozáson német kollegájának, Annalena Baerbocknak is tolmácsolta a római kormány aggodalmait.
Azzal kapcsolatban, hogy Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter feltűnően gyorsan, nyilatkozat nélkül távozott az EU-ülésről, Tajani azt mondta: Olaszország semmire nem mondott nemet, de időt kért a javaslatok átgondolására.
Egy hónapon belül másodszor szigorította a migrációs szabályokat Olaszország. Felgyorsították a veszélyesnek számító bevándorlók kiutasítását, és azokét is, akik gazdasági okból jönnek Európába. Róma azt ígéri, kiszűri azokat is, akik valótlanul vallják magukat kiskorúnak, hogy kijátsszák a szabályokat.
Magas kerítés, kamera és ellenőrző kapuk – megnyílt Szicíliában az egyik olyan tábor, ahol azokat az illegális bevándorlókat helyezik el, akik úgynevezett biztonságos országból érkeztek. Ők
Az olasz kormány a múlt héten napja szigorított a bevándorlási szabályokon:
Ilyenekből lakott területektől távol, minden tartományban létesítenek majd egyet-egyet.
A migránsok itt legfeljebb egy hónapig tartózkodhatnak. Ez idő alatt gyorsított eljárásban döntenek arról, hogy maradhatnak vagy sem. Róma azzal számol, hogy így gyorsabban kitoloncolhatja azokat, akik nem teljesítik a maradáshoz szükséges feltételeket.
„Nagy szerepet kapnak a migránstáborok, ezekből egyre többet létesítünk, így teljesíteni tudjuk azt, amit elvárnak tőlünk. Vagyis, hogy növeljük a kiutasítások számát” – fogalmazott Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter, miután a kormány – a migrációs vészhelyzetre hivatkozva – tizenegy új rendelettel szigorította szerdán a migrációs jogszabályokat.
Ezentúl antropometriai és más orvosi vizsgálattal próbálják megállapítani, hogy az érkező migránsok hány évesek, ugyanis
Lampedusára naponta ezrével érkeztek Afrikából az illegális bevándorlók. A migrációs veszélyhelyzet megbénította az ellátórendszert, káoszt és bizonytalanságot okozott a szigeten.
Az olasz miniszterelnök úgy fogalmazott: Olaszország nem vár senkire és egyedül veszi fel a harcot a migrációval szemben.
Ezt pedig úgy érhetjük el, ha hadat üzenünk az emberkereskedőknek. Ehhez szükség van más országok segítségére is, olyanokéra, amelyek nem akarnak a bűnszervezetek túszaivá válni” – hangsúlyozta Giorgia Meloni, aki szerint a Lampedusára érkező hajók miatt tarthatatlan a nyomás.
Az olasz miniszterelnök azt is mondta:
Giorgia Meloni tengeri misszióval akadályozná meg, hogy a bevándorlók elinduljanak Afrikából. És felvetette azt is, hogy már Afrikában ellenőrizni kellene, kinek lenne joga menekültstátuszra.
Ezzel egy időben nem csillapodott a vita Róma és Berlin között, miután nyilvánosságra került, hogy a német kormány 790 ezer euró támogatást adott az SOS Humanity német civil szervezetnek, amely 2016 óta a Földközi-tengeren tevékeny, és az olaszországi partokra szállítja a migránsokat.
Matteo Salvini, a kikötőkért is felelős infrastrukturális és közlekedési miniszter kijelentette: „Miközben engem bíróság elé állítottak, mert nemet mondtam egy spanyol finanszírozású hajó kikötésére, tiszteletet várok el Európától és az európai országoktól. Nem hiszem, hogy Olaszország magánszervezeteket finanszírozna, amelyek a migrációt működtetik (..). Ha a német civilek Németországba vinnék a migránsokat, nem lenne semmi probléma, de ha Olaszországban hagyják őket, akkor az probléma”.
Salvini kijelentéseire Julia Unterberger, a Dél-Tiroli Néppárt (SVP) szenátora reagált, aki a római parlament felsőháza egyik független frakciójának vezetője.
Unterberger azt mondta, hogy a civil szervezetek bűnözőként való feltüntetése Olaszországot egyre inkább Magyarországhoz, Lengyelországhoz és Oroszországhoz közelíti. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy Salvini szerint a mai német kormány a migránsokat az országok „inváziójára és destabilizációjára használja, amiként nyolcvan évvel ezelőtt a nácizmus a hadseregével tette”.