POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2023.10.08.

Teljes őrület: A Bild szerint Putyin születésnapján támadták meg Izraelt

Kiforgatnak egy véletlent?

A Bild című német lap, úgy tűnik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök születésnapját összekapcsolja a Hamász palesztin fegyveres csoport és Izrael közötti szombati eszkaláció kezdetével – írja az Oroszhirek.hu.

A bizarr kapcsolatot a napilap egy Izrael-barát vezércikkben feltételezte, amelyet Marion Horn, a Bild szerkesztőségének elnöke írt Nincs több német pénz ezeknek a barbároknak! címmel.

„Ez az aljas támadás Putyin születésnapján és ötven évvel a Jom Kipur-i háború kezdete után történik, amelyet Izrael arab szomszédai indítottak Izrael elpusztításának céljával” – olvasható a szerkesztőségi cikkben.

A Jom Kipur-i háborút Izrael és az Egyiptom és Szíria vezette arab államok koalíciója között 1973. október 6. és 25. között vívták, és végül jelentős izraeli győzelemmel végződött. Oroszország elnöke ugyan szombaton ünnepli 71. születésnapját, mégsem világos, hogy ez a tény pontosan hogyan kapcsolódott a közel-keleti válsághoz.

Oroszország a konfliktus mindkét felét önmérsékletre és az ellenségeskedések beszüntetésére szólította fel, és ehelyett a diplomáciái megoldáshoz ragaszkodott.

„Felszólítjuk a palesztin és az izraeli felet az azonnali tűzszünetre, az erőszakról való lemondásra, a szükséges önmérséklet gyakorlására, valamint arra, hogy a nemzetközi közösség segítségével indítsanak tárgyalási folyamatot, amelynek célja egy átfogó, tartós és régóta várt közel-keleti béke megteremtése” – mondta aznap Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő.

A Hamász és Izrael közötti újabb fellángolás szombaton kora reggel kezdődött, amikor a palesztin fegyveres csoport meglepetésszerű támadást indított a Gázai övezetből, több ponton áttörve az Izraellel közös határt, és rakéták ezreit lőtte ki az országba. A fegyvereseknek sikerült több dél-izraeli helyszínt is ellenőrzésük alá vonniuk, és izraeli katonákat és civileket egyaránt megöltek vagy foglyul ejtettek – derül ki az interneten keringő felvételekből. A Hamász azt állítja, hogy „nagyszámú” izraeli katonát ejtett foglyul, köztük magas rangú tiszteket.

Izrael légicsapásokat mért a Gázai övezetre, és bejelentette a katonai tartalékosok mozgósítását. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt mondta, hogy az ország már „háborúban áll”, és azt ígérte, hogy az „ellenség olyan árat fog fizetni, amilyet még soha nem látott”.

Az izraeli hadsereg szombat éjjel és vasárnap reggel ellencsapásokat hajtott végre délen a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász és Iszlám Dzsihád terrorszervezet ellen, valamint északon a libanoni határnál – jelentette az izraeli hadsereg vasárnap reggel.

A közlemény szerint a hadsereg éjjel légicsapásokkal felszámolta az iszlamista Hamász terrorszervezet tíz, harcokhoz infrastruktúrát biztosító létesítményét, köztük a titkosszolgálati központját, és egy a szervezet légierejét szolgáló épületet.

Emellett lőtték a Hamász finanszírozására használt két bankfiókot, köztük a szervezet terrorista tevékenységének pénzügyeit segítő Iszlám Nemzeti Bankot, a szervezet első saját bankfiókját, az Iszlám Dzsihád nevű terrorszervezet légifegyverek gyártására szolgáló létesítményét Gáza városában, és egy fegyverraktárat.

A hadsereg azt is bejelentette vasárnap reggel, hogy

tüzet nyitottak Libanonban arra a területre, ahonnan néhány perccel korábban Izrael felé lövéseket adtak le az ország északi határvidékén.

Vasárnap reggel Dél-Libanonból rakétákat indítottak a Dov-hegység felé, melyekkel a hadsereg szerint egy olyan, a hegyen felállított nagy hatótávolságú radarberendezést próbáltak megsemmisíteni, amely a Libanonból és Szíriából érkező rakéták felderítését és nyomon követését szolgálja.

A hadsereg polgári védelmi osztálya és a rendőrség közösen segélyközpontot és telefonos segélyvonalat nyitott az eltűntek családtagjai számára. Éjjel már több tucat hozzátartozó hívása érkezett a repülőtér melletti központba, olyanoké, akik már több órája nem tudtak kapcsolatot teremteni szeretteikkel. Hozzátartozóik nem válaszoltak a telefonhívásokra és a kórházakban sem találták őket.

A hozzátartozók azonosításhoz szükséges adatokat közölnek a központ munkatársaival, illetve átadnak olyan tárgyakat – általában fogkeféket –, amelyekből DNS-mintát lehet venni.

Az Izraeli Nemzetbiztonsági Tanács jóváhagyta a Hamász katonai és kormányzati képességeinek megsemmisítését célzó lépéseket – közölte az izraeli miniszterelnöki hivatal vasárnap. Izrael ezen lépések keretében leállítja az áram-, üzemanyag- és áruszállítást Gázába.

Szombaton a Gázai övezetet uraló terrorszervezetek fegyveresei nagyszabású, több ezer lövedékből álló rakétatámadást indítottak Izrael ellen, és a határkerítésen áttörve az övezet határának közelében izraeli településekbe hatoltak be, ahol megöltek legkevesebb háromszáz izraelit, és megsebesítettek több mint ezernyolcszáz embert, akik közül háromszáznegyvenöten súlyos-életveszélyes állapotban vannak.

Emellett a Gázai övezetbe hurcoltak több tucat túszt, köztük katonákat és civileket, nőket és gyermekeket is. A szombati volt a legvéresebb Izrael elleni támadás az ötven évvel korábbi jóm kipúri háború óta.

Súlyos rakétatámadás érte vasárnap hajnalban Tel-Avivot, a Hamász terrorszervezet folytatja szombaton megkezdett támadásait a Gázai övezetből. Izraelben háború tört ki, miután palesztin iszlamista fegyveresek szombaton átlépték a zsidó állam határait. Több települést ellenőrzésük alá vontak és több civilt, katonát is túszul ejtettek. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hadikészültséget hirdetett: elrendelte a tartalékos katonák mobilizálását és a hadsereg mozgósítását. Közben Libanon területéről is támadás érte Izraelt, egyes források szerint a libanoni Hezbollah terrorszervezet a Dov-hegység területét lőtte.

Hatalmas robbanások rázták meg vasárnap napfelkelte előtt a Gázai övezetet. Izrael átfogó támadást indított a Hamász állásai ellen.

A támadás megindítása előtt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök felszólította a Gázai-övezetben élőket, hogy azonnal hagyják el a területet vagy vonuljanak óvóhelyekre. Televíziós beszédében Gázát a Gonosz városának nevezte, és azt mondta rommá változtatnak minden helyet, ahol a Hamász rejtőzködik.

Rakétacsapás ért egy kórházat

Hajnalban közben folytatódtak a Hamász támadásai, Tel-Avivot és más városokat ismét súlyos rakétatámadás érte. Askelónt is lőtték, ahol egy kórházat is találat ért.

„Rakéta csapódott a kórházunkba, jelenleg próbáljuk felmérni a károkat. Nagyon nehéz napunk volt és még nehezebb éjszakánk”

– mondta a kórház egyik dolgozója.

A Hezbollah is közbeavatkozott

Izraelt közben Libanon területéről is támadás érte, egyes források szerint a libanoni Hezbollah terrorszervezet a lőtte a Dov-hegység területét. Nemrég az izraeli hadsereg viszonozta a tüzet.

Korábban Izrael arra figyelmeztette a siíta iszlamista szervezetet, hogy ne avatkozzon bele a kirobbant konfliktusba. A Hezbollahot Libanonban – ugyanúgy mint a Hamaszt a Gázai övezetben –

Irán irányítja és  pénzeli.

A Vaskupola ezúttal nem mentette meg Izraelt

A súlyos fegyveres konfliktus szombaton hajnalban kezdődött, amikor Izraelt váratlanul nagyarányú rakétatámadás érte. A Hamász terrorszervezet több ezer rakétát lőtt ki a Gázai övezetből.

Ezzel egyidőben palesztin fegyveresek lépték át Izrael határát, a kerítésrendszert több ponton is átszakították.

A csapatok több tucat zsidó települést foglaltak el, sok civilt túszul ejtettek. Az internetet olyan felvételek árasztották el, amelyeken nőket, gyerekeket rabolnak el és Gázába viszik őket. A Hamász bejelentette, hogy az elhurcolt túszokat az övezet alatt kiépített alagútrendszerébe vitte. Szakértők szerint valószínűleg

kórházakban és iskolák alatti betonbunkerekben rejtik el őket,

hogy az izraeli katonáknak nehezebb dolguk legyen a kiszabadításukkal.

Előzőleg a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista szervezet katonai vezetője általános felkelést hirdetett. Felszólított minden palesztint, ragadjon fegyvert és induljon meg Izrael felé.

„A Hamász rajtaütésszerű, gyilkos támadást indított ellenünk. Összehívtam a belügyi szervek vezetőit és elrendeltem a megtámadott települések kiürítését, majd ezzel egyidejűleg a tartalékosok átfogó mobilizációját és az ellentámadás megindítását is” – mondta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.

Az izraeli hadsereg nem sokkal később átfogó hadműveletekbe kezdett a zsidó állam határainál. A Gázai övezetben

a Hamász több katonai támaszpontját is megsemmisítették.

Izrael több városában utcai harcok alakultak ki, ahol a terroristák házakban barrikádozák el magukat és ott ejtettek túszokat. A hadsereg hajnalban Szderótban visszafoglalt egy rendőrállomást, amit előzőlek a palesztinok elfoglaltak.

Közben Jaír Lapid, az izraeli parlamenti ellenzék vezetője felajánlotta a miniszterelnöknek, hogy

a harcok végéig alakítsanak egy vészhelyzeti szakértői kormányt.

Izraelben a vasúti személyszállítást ideiglenesen felfüggesztették, mert a vonatok a több tízezer mozgósított tartalékost és a szükséges katonai felszerelést szállítják az ország déli részébe, illetve a Hezbollah libanoni síita szervezet támadásától tartva az északi határhoz.

Szombatra és vasárnapra a tel-avivi repülőtéren több tucat nemzetközi járatot töröltek.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek