kulcsár edina
Ez adja a legnagyobb szabadságot az embernek.
A család a biztonság záloga, és a családi otthon biztonsága adja a legnagyobb szabadságot az embernek - idézte Nick Vujicic ausztrál prédikátor és motivációs előadó az V. Budapesti Demográfiai Csúcson a rendezvény mottóját pénteki záróbeszédében.
Novák Katalin köztársasági elnök és Nick Vujicic ausztrál-amerikai prédikátor, motivációs tréner az V. Budapesti Demográfiai Csúcs második napján
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Bevezetőjében megköszönte a jelen lévő Novák Katalin köztársasági elnöknek és a magyar kormánynak, hogy megszervezték az eseményt, amelynek témáját korunk legfontosabb kérdésének nevezte.
Elmesélte, hogy szülei a szomszédos Szerbia területéről vándoroltak ki Ausztráliába, és sokat meséltek neki, milyen nehéz volt elhagyniuk otthonukat és hazájukat, Jugoszláviát, de miután olyan választás elé kényszerítették őket, amelyet nem tudtak összeegyeztetni keresztény hitükkel és világi meggyőződésükkel, nem volt más lehetőségük. Vujicicot szülei mindig arra tanították, hogy tisztelje és szeresse hazáját, Ausztráliát.
A karok és lábak nélkül élő előadó bemutatta a közönségnek japán-mexikói származású feleségének és négy közös gyermeküknek a fényképeit, hangsúlyozva, hogy családja a legfontosabb a számára, és hamarosan szeretnének örökbe fogadni egy ötödik gyermeket is. Kiemelte, hogy felesége egyben a legjobb barátja, akivel havonta legalább egyszer megkérdezik egymástól: mi az, amit a másik szeretne, hogy a párja megtegyen számára, és azt is, mi az, amit szeretne, hogy abbahagyjon.
Vallásos témákról beszélve felolvasott a Bibliából, és hangsúlyozta, hogy minden kereszténynek sokkal közelebb kell kerülnie Istenhez, és aki tiszta szívvel közelít Istenhez, azt mindig megáldja.
Úgy vélekedett, Magyarország olyan ország, ahol a leginkább érvényesül Isten tisztelete. Kiemelte, hogy Magyarország segíti leginkább az üldözött keresztényeket a világon, és az ország nagyon sokat tett a menekültekért is. Felhívta a nemzetközi közönség figyelmét, hogy a magyarok anélkül nyitották meg otthonaikat a menekültek előtt, hogy ezt a kormány kérte volna tőlük.
Előadása során Vujicic több ízben bírálta választott második hazáját, az Egyesült Államokat. Úgy fogalmazott: Amerika sosem volt ennyire megosztott és bűnös, ezért bűnbánatot kell gyakorolnia. Azt mondta, hogy sokan már nem is tekintik otthonuknak az Egyesült Államokat, és már nem áldják Istent, mert ők maguk akarnak istenné válni. Aláhúzta, hogy egy Isten és vallás nélküli világban csak a pénz és a hatalom uralkodik.
Pozitív példaként említette azonban Texas államot, jelezve, hogy a tagállam kormánya pénzügyi támogatást nyújt ahhoz, hogy az állami iskolákban keresztény tanárok segítsenek az oktatásban. Ennek kapcsán arra kérte Novák Katalint, hogy ha nemzetközi helyszínt keresnek a következő demográfiai csúcs megrendezésekor, gondoljanak Texasra, ahol sokan szeretnék megerősíteni a konzervatív keresztények nemzetközi együttműködését.
Vujicic önkritikusan megjegyezte: tisztában van vele, hogy nem mindenki szereti őt. Példaként említette az LMBTQ-közösséget és az eltörlés kultúráját (cancel culture) támogató amerikai mozgalom tagjait, de aláhúzta: ő maga mindenkit megölel, aki tiszta szívvel közelít hozzá. Büszkén mesélte, hogy már csaknem félmillió embert ölelt át a világon előadásai és prédikáció során.
Az esemény végén felkérte Novák Katalint, hogy együtt imádkozzon vele a színpadon: Isten áldását és védelmét kérte Magyarországra, politikai vezetőire, a magyar családokra és az egész népre, valamint minden keresztény hívőre.
Bő egyórás előadása végén Nick Vujicic elénekelte az Amazing Grace című angol nyelvű vallásos éneket, befejezésül pedig az Egyesült Államokért, Izraelért, a közel-keleti és az ukrajnai békéért, valamint Afrikáért is imádkozott.
Magyarország jelenleg az egyik, ha nem a legbiztonságosabb hely a bolygón – jelentette ki a honvédelmi miniszter Budapesten csütörtökön a Demográfiai Csúcson.
Gladden Pappin, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) elnöke, a beszélgetés moderátora, II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárka, Christian Alting von Geusau, a Nemzetközi Katolikus Törvényhozók Hálózatának elnöke, Robert C. Castel izraeli biztonságpolitikai szakértő és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter (b-j) a Háború és béke – a biztonság aspektusai a családok szemszögéből című szakmai panelbeszélgetésen az V. Budapesti Demográfiai Csúcs első napján a Szépművészeti Múzeumban
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Szalay-Bobrovniczky Kristóf az V. Budapesti Demográfiai Csúcs nyitónapján a Háború és béke – a biztonság aspektusai a családok szemszögéből című beszélgetésen hangsúlyozta: az emberek itt biztonságban voltak, vannak, és egyre inkább azért is érkeznek ide, hogy ezt a biztonságot élvezzék, de ezen folyamatosan dolgozni kell, a kormányzat munkájának nagy része, hogy ennek a módját megtalálja.
A honvédelmi miniszter szólt arról is, hogy a magyar családok „enyhe, elhúzódó sokkhatás alatt állnak” az orosz-ukrán háború kitörése óta, a mai generációknak „példátlan kihívásokkal” kell szembenézniük a fegyveres konfliktussal összefüggésben, és Magyarország ki akar maradni a háborúból, álláspontja szerint azonnali tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség.
Kiemelte, a Krím-félsziget annexiója, a koronavírus-járvány, a Brexit, a nyugati országokban elkövetett terrortámadások „aláásták az általunk ismert világot”, és növelték az emberek bizonytalanságát.
Úgy fogalmazott: „Ezek mind összeadódtak, és a végső sokkot természetesen a háború kitörése okozta, hozzájárult ahhoz, hogy nemcsak az egyén, hanem a családok, a közösség lelke és elméje is érintett legyen.”
A miniszter véleménye szerint Magyarország két nagy blokk kereszttüzében áll a kultúra, a tudomány, a politika kapcsolódási pontjaként, és úgy érzi, a blokkok közé ragadt, ezért is emlegeti, hogy „a háborúnak meg kell állnia”.
„A legnagyobb kihívás, hogy biztonságban maradjunk és a család egységét megtartsuk” – jelentette ki.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf feltette a kérdést, miként lehet a nemzeti ellenállóképességet erősíteni, és a társadalom minél szélesebb rétegének a tudatosságát erősíteni arra vonatkozóan, hogy „ez az új realitás, ez az új valóság”, és „bár borzalmasan hangzik”, szükség esetén a társadalom egy részének vagy mindenkinek részt kell vennie egy biztonsági, vagy akár háborús erőfeszítésben.
Kitért arra, hogy ebben sokat segít a „mindennapi hazafiság”, a fegyveres erők átszervezése, a katonák magyarországi és nemzetközi segítsége katasztrófahelyzetekben, mentéseknél, az egyenruha megbecsültségének növelése, valamint a néhány iskolákban kísérleti jelleggel elindult honvédelmi oktatás.
„Szükség van a családokra és a családok tudatosságára, hogy a biztonságuk a saját kezükben is van, és ha (...) együtt járunk ezen az úton, akkor sikerülni fog” – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
II. Efrém Ignác, a Szír Ortodox Egyház pátriárkája annak a véleményének adott hangot, hogy „a háború nem olyan, amit Isten szeretne erre a világra”.
A háború sok szempontból összezúzza a családokat, ezért mindent meg kell tenni a békéért – jelentette ki.
Kitért rá, hogy Szíriában a fiatalok a 7–9 évnyi katonai szolgálat miatt a legértékesebb éveiket vesztették el, nem tudtak családot alapítani, munkát vállalni, beteljesíteni reményeiket, vágyaikat, sokan segélyből élnek vagy kivándoroltak, utóbbiak egy részét az út során kirabolják, vannak, akik meghalnak az út során.
A háború következtében csak a fiatalok közül több százezren hagyták el az országot, ami amellett, hogy nagy erőforrás-veszteség, felveti a hátrahagyott idős szülők ellátásának problémáját is – mutatott rá.
Jelezte, nőtt a válások száma, mert a kivándoroltak új életet kezdenek, vagy elhúzódik a családegyesítés, az otthon maradottak feladják a reményt.
Az egyház foglalkozik a hátrahagyottakkal az egészségügyi ellátás, az oktatás és a munkahelyteremtés tekintetében, de erőforrásai korlátozottak, ezért a külföldi szervezetek, köztük a Hungary Helps Program komoly támogatást jelent - tette hozzá.
II. Efrém Ignác hangsúlyozta, hogy a remény fontos, de nem elég, „együtt kellene járnia bizonyos intézkedésekkel” egy szankciókkal sújtott, rossz gazdasági helyzetű országban, ahol magas infláció, alacsony bérek nehezítik a megélhetést.
A békéért, az együttműködésért kell dolgozni, de egyedül Magyarország és a Vatikán beszél a békéről, a többiek inkább fegyvereket küldenek – mondta.
Christiaan Alting von Geusau, a Nemzetközi Katolikus Törvényhozók Hálózatának holland elnöke arról szólt, hogy kormányok világszerte próbálják pénzügyileg segíteni a családokat, de pusztán pénzzel nem lehet megoldani a problémákat, koherens családpolitikára is szükség van.
„Néhány évtizeddel ezelőtt ideológiai háború indult a természetes családmodell ellen, amelyben mindenfajta fegyvert bevetnek” – jelentette ki.
Hozzátette, ezt csak akkor lehet megfordítani, „ha visszavesszük a kezdeményezés jogát az oktatásban”, és jó példával járnak elöl azok, akiknek van családjuk.
Christiaan Alting von Geusau szerint a nyugati társadalmakban a jog uralma helyett az érzések világába léptek át, a tudományon és a bizonyítékokon alapuló intelligens vitakultúra szükséges ahhoz, hogy „visszaállíthassák az alapvető jogok helyes értelmezését”.
Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő azt mondta, hogy minden a Közel-Keleten kezdődött: a nagy monoteista vallások, a családi értékek, „és a megváltás is” a Közel-Keletről jön majd.
Magyarázata szerint azért, mert a közel-keleti élet alapvető eleme a törzs, a törzs alapja pedig a család. Emellett a Közel-Kelet „importálta az összes ideológiai hulladékot a Nyugatról: kommunizmust, fasizmust, szocializmust, de a woke-ideológiával kapcsolatban azt mondta, ezt tartsák a saját otthonaikban, ne hozzák a Közel-Keletre”.
Novák Katalin köztársasági elnök indította el a gyerekek kismotoros felvonulását szombaton a budapesti Városligetben, ahol az V. Budapesti Demográfiai Csúcs kísérőrendezvényeként egész napos családi programra várják az érdeklődőket.
Novák Katalin motoron
Fotó: Facebook/Novák Katalin
Magyarországon a fröccsöntött kismotor a legnagyobb számban eladott jármű, szinte minden kisgyereknek van, innen jött az ötlet, hogy lehetne egy nap, amely csak a „legszelídebb motorosoké" – mondta az államfő a kismotorosok felvonulásán, amelyet dudaszóval indított el.
A gyerekkoncertek mellett lesz bűvészshow, gyerekszínházi és bábszínházi előadás, cirkuszi produkció a Vajdahunyad vára előtt, a Mezőgazdasági Múzeumban pedig egész napos minifilmfesztivállal készültek a szervezők. Itt a többi között olyan klasszikus alkotásokat nézhetnek meg az érdeklődők, mint a Lúdas Matyi, a János vitéz, az Égigérő fű, a Szaffi vagy a Szeleburdi család. A vár mögött felállított nagyszínpadon este koncertet ad Pápai Joci és a Bikini.
A Budapesti Demográfiai Csúcs a demográfiai kérdések legjelentősebb nemzetközi stratégiai fóruma 2015 óta, amelyet Novák Katalin álmodott meg és nyitott meg idén is. A kétnapos konferencián a négy kontinensről érkezett mintegy 60 állam- és kormányfő, egyházi vezető, médiaszemélyiség, gondolkodó, civil szervezeti vezető osztotta meg gondolatait arról, miként teremthető biztonságos, kiszámítható jövő a családok és a következő generációk számára.