kulcsár edina
Brüsszel a kelet-európai gazdák megélhetését veszélyezteti.
Lengyelország, Szlovákia és Magyarország továbbra sem engedi be a saját piacára az ukrán gabonát, amivel a három ország kihívta Brüsszel és Ukrajna haragját. Kijev hétfőn panasszal fordult a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), amiért a három uniós ország fenntartotta az ukrán gabonaexport blokádját – közölte az ukrán gazdasági minisztérium.
Amikor Ukrajna brüsszeli kereskedelmi képviselője, Tarasz Kacska a POLITICO-nak elmondta, hogy Kijev pert indít a három kormány ellen, az egyik brüsszeli diplomata azt kérdezte: Részeg volt az a férfi? .
A férfi nem volt részeg, hiszen az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság Ukrajna érdekét védte, szemben a kelet-európai gazdák érdekével.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke szerint az ukrán gabonapiacot oligarchák működtetik, hatalmazs tőkeháttérrel, ez pedig tönkreteszi a magyar és az európai gazdákat. Az ukrán gabonának megvolt a hagyományos piaca, ahogy az európai gabonának is. A háború kitörése után létrehoztak egy humanitárius folyosót, hogy ezen keresztül juttassák el a terményt az éhező afrikai országoknak, ehelyett a gabona a magyar raktárakba került, lenyomva az árakat. Azok a termelők, akik korában a gabonatermesztésbe fektettek, ellehetetlenülnek és tönkremennek.
A Magosz elnöke azt is kifogásolta, hogy Ursula von der Leyen kizárólag Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyalt és állapodott meg a kérdésben, és nem egyeztetett az uniós gazdák érdekvédelmi szervezeteivel.
Tény, hogy Ukrajnának pénzre van szüksége. 2022-ben az agrár-élelmiszeripari termékek részaránya Ukrajna teljes exportjában ötvenhárom százalékra nőtt.
Tény, hogy Ukrajnában az összes mezőgazdasági terület mintegy fele három nagy amerikai céghez, a Cargillhez, a Duponthoz és a Monsantohoz tartozik. Ezek a cégek állítólag csaknem 17 millió hektár ukrán mezőgazdasági területet vásároltak meg. Görögország és Hollandia területe kisebb, mint az eladott földek területe – írja az Australian National Review.
Olaszország teljes mezőgazdasági területe 16,7 millió hektár vagyis a három amerikai vállalat több hasznosítható mezőgazdasági területtel rendelkezik Ukrajnában, mint amennyi egész Olaszországé.
A Cargill éves forgalma több mint 135 milliárd dollár, ami megegyezik Ukrajna 2019-es válság előtti GDP-jével (137 milliárd dollár).
Tíz magáncég irányítja az ukrán mezőgazdasági piac 71 százalékát, köztük „az ukrán oligarchia mellett olyan multinacionális vállalatok is, mint az Archer Daniels Midland (ADM), a Bunge, Cargill, Louis Dreyfus és a kínai állami tulajdonú COFCO cég. Az Oakland Institute jelentése szerint a listán immár olyan multinacionális vállalatok is szerepelnek, mint a luxemburgi székhelyű Kernel, az amerikai NCH Capital holding, a szaúdi székhelyű Continental Farmers és a francia AgroGenerations.
Az is sokat mondó adat, hogy mely országok hány ukrajnai mezőgazdasági cégben vannak jelen. Kanada: 1166, Ausztrália: 1280, Németország: 597, Egyesült Államok: 10576, Franciaország: 1962, Egyesült Királyság: 1559.
Nem túlzás azt mondani, hogy Ukrajna mezőgazdasági ellátási láncának minden aspektusa – a vetőmagok és más mezőgazdasági alapanyagok termelésétől az áruk országból való tényleges kiszállításáig a nyugati cégek ellenőrzése alatt áll.
Megkockáztatható az is, hogy a nagy nyugat-európai és amerikai cégek érdekének megvédése Brüsszel számára fontosabb, mint a kelet-európai gazdáké.