Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2023.09.14.

A legfőbb egyházi vezetők megáldották a demográfiai csúcsot

Bíboros, püspök, lelkész-elnök, pátriárka és rabbi.

Megkezdődött az V. Budapesti demográfiai csúcs, amely a demográfiai kérdések legjelentősebb nemzetközi stratégiai fóruma 2015 óta. A kétnapos rendezvény kulturális előadással indult, közreműködött mások mellett a Pro Musica Leánykar, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és az Urban Verbunk.

Ezután II. Efrém Ignác, a Szír Ortodox Egyház pátriárkája, Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek, Balog Zoltán református püspök, a zsinat lelkészi elnöke, Kondor Péter evangélikus püspök és Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezető rabbija áldották meg a rendezvényt és az azon résztvevőket.

Az V. Budapesti demográfiai csúcson négy kontinensről mintegy hatvan állam- és kormányfő, egyházi vezető, véleményvezér, médiaszemélyiség, gondolkodó, civil szervezeti vezető osztja meg gondolatait arról, miként teremthetünk biztonságos, kiszámítható jövőt a családok, a következő generációk számára. A kétévente megrendezett fórumon, miként most is, közösen gondolkodhatnak a családok előtt álló kihívásokról és lehetőségekről. A rendezvény vezérgondolata, mottója az, hogy „A család a biztonság záloga”.

Az V. Budapesti demográfiai csúcsot a Hír TV délelőtt 11 órától élőben adja, a rendezvény eseményeiről a Magyar Nemzet is folyamatosan tudósít.

– Ismét Magyarországon a világ szeme, most a hazánk védjegyévé vált budapesti demográfiai csúcs miatt. A hazai családtámogatási rendszer és a családbarát politika ugyanis világszerte pozitív példává vált, elsősorban azért, mert bebizonyította, hogy a liberálisok migrációpárti javaslataival ellentétben van más megoldás az európai demográfiai tél felszámolására – olvasható az Alapjogokért Központ elemzésében, amelyben leszögezték, hogy

Magyarország a konzervatív családpolitika zászlóshajója.

Mint fogalmaztak, a rendezvény mottója, miszerint „A család a biztonság záloga”, mutatja, hogy az új generációk felnevelése és munkaerőpiaci integrációja nélkül a nemzet nemcsak kulturális értelemben indul hanyatlásnak, hanem értelemszerűen gazdasága is fenntarthatatlanná válik. Épp ezért 

kiemelten fontos a családok megerősítése egy olyan nehéz időszakban, amikor a koronavírus veszélyeit és az általa okozott válságot a háború borzalmai és negatív hatásai követik.

–A nyugati világ már korábban is két, egymástól jelentősen eltérő választ adott a negatív demográfiai folyamatokra. A liberális mainstream a tömeges migrációval kívánja megoldani a problémát, a konzervatív oldal azonban a családok támogatásával, így a születések számának növelésével – hangsúlyozták, hozzátéve, 

a nyakló nélküli bevándorlás ösztönzése nem megoldás, mára egyértelművé vált, hogy az Európába érkező tömegek nem alkalmasak a munkaerőhiány pótlására.

Elemzésükben kitértek arra a 2021-es felmérésre is, amely szerint az összes érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkező bevándorló alig 18 százaléka érkezett munkavállalás céljából az Európai Unióba.

– A valódi megoldás modelljét Magyarország alakította ki, és az eredmények önmagukért beszélnek: 2011 és 2021 között a teljes termékenységi arányszám mintegy 29 százalékkal emelkedett, a házasságkötések száma 101 százalékkal nőtt, az abortuszok kapcsán pedig 46 százalékos visszaesés mutatható ki hazánkban – olvasható az elemzésben.

Megítélésük szerint a budapesti demográfiai csúcs – amelyet ötödik alkalommal szervez meg a családbarát politikát államfőként is zászlajára tűző Novák Katalin – a jelenlegi, krízisekkel sújtott időszakban nem csak arra alkalmas, hogy Magyarország jó hírnevét öregbítse.

 – A „diplomáciai nagyüzem” mellett – amelynek örvén a magyar konzervatív oldal elmélyítheti szövetségét mások mellett a Giorgia Meloni által vezetett olasz jobboldallal – olyan nagy hatású szakértők is a fővárosba érkeznek, mint a Nobel-díjas közgazdász, James Heckman vagy a világhírű kanadai klinikai szakpszichológus, Jordan B. Peterson. Mindez nagyban segítheti azt a gondolkodást, amelynek fókuszpontjában olyan politikai eszközök kialakítása áll, amelyek a bizonytalanságok között is helyreállíthatják a családok biztonságérzetét, lehetőséget teremtve arra, hogy hazánk tovább haladhasson a népességcsökkenésből kifelé vezető úton – véli az Alapjogokért Központ. 

– Húsz százalékkal kevesebb a gyermekvállalási korban lévő nő, mint két évtizeddel ezelőtt. Ha nem születik több gyermek, lemondunk a jövőnkről, a magyarság megmaradásáról – mondta Novák Katalin köztársasági elnök a Mandinernek adott interjújában. Az államfő, aki a csütörtökön kezdődő budapesti demográfiai csúcs előtt beszélt családról, házasságkötésről, úgy fogalmazott, vezetőként fel kell tennünk a kérdést: miért születik ilyen kevés gyermek? Milyen anyagi vagy kulturális okai vannak? 

Magyarországon védjük az életet és a családot. Igyekszünk segíteni a fiataloknak, hogy ne kelljen lemondaniuk a gyermekről azért, mert dolgozni akarnak, és ne kelljen lemonda­niuk a munkáról azért, mert családot szeretnének 

– fejtette ki az államfő. Hangsúlyozta, a háborúból fakadó gazdasági nehézségek ellenére sem változott Magyarország családok melletti elkötelezettsége.

A házasságkötések számának csökkenéséről Novák Katalin azt mondta, van egy pozitív, a nyugati világban szinte sehol nem tapasztalható elmozdulás a házasságkötések számában 2010-hez képest. Akkor volt a mélypont: harmincötezer házasságot kötöttek. – Ehhez képest tíz évvel később már hetvenezret, és még tavaly is hatvannégyezret, bár valóban volt visszaesés – ismerte el, hozzátéve, nem véletlen, hogy

 a budapesti demográfiai csúcs is a családról mint a biztonság zálogáról szól. Az anyagi és lelki biztonság segít a gyermekvállalásnál, a házasság stabilitást adhat.

A köztársasági elnök beszélt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel történt találkozójáról, valamint a kárpátaljai magyarok helyzetéről. Mint fogalmazott, elhangzott az ukrán elnök szájából, hogy ő kész megadni a kárpátaljai magyar kisebbség tagjainak azt, amit nálunk megkapnak az ukrán kisebbség tagjai. 

Az ukrán elnök bizonyára komoly ember, s ha mondott valamit, azt komolyan is gondolta. Ezt tekintem alapvetésnek, és várom a gyakorlati megvalósulását. Ezért bízzunk abban, hogy az, ami most Munkácson történik, nem felel meg az ő szándékainak, s a problémákat mielőbb orvosolni tudjuk. Határozottan ezt várom tőle

 – fogalmazott Novák Katalin.

A ma kezdődő budapesti demográfiai csúcsról az államfő azt mondta, nem kizárt, hogy Elon Musk is beugrik, hiszen meghívták az eseményre, de Giorgia Meloni biztos itt lesz. – Nekünk az az érdekünk, hogy támogassuk őt mindabban, amit véghez visz. Legyen szó Olaszország gazdasági stabilitásának megteremtéséről, az illegális migráció megállításáról vagy a hagyományos családi értékek megerősítéséről. Utóbbi miatt érkezik most Budapestre is a demográfiai csúcsra – emelte ki, hozzátéve, 

az állam- és kormányfők mellett itt lesz James Heckman Nobel-díjas közgazdász, Nick Vujicic, aki végtagok nélkül él és inspirál sokakat, vagy éppen Jordan Peterson pszichológus, akit ismét érdemes meghallgatni.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek