kulcsár edina
Hisszük, ha látjuk.
A francia elnök azt monda: nem fogadhatnak be minden rászorulót. Emmanuel Macron ugyanakkor közös európai megoldást sürgetett a migrációs válság kezelésére. Szigorúbb ellenőrzést rendelt el a francia kormány az Olaszországgal közös határán, miután a múlt héten mintegy 8500 migráns érkezett a dél-olaszországi Lampedusára.
Azt követően döntött a francia kormány, hogy a múlt héten rekordszámú, mintegy 8500 migráns érkezett Tunézia felől az olaszországi Lampedusára. A francia belügyminiszter már akkor leszögezte: országa nem fogadja be a szigetre tömegesen érkező illegális bevándorlókat. Emmanuel Macron francia elnök pedig vasárnap egy közös európai terv kidolgozását sürgette a kiinduló és a tranzitországok támogatására.
„Franciaország megteszi a maga dolgát. De szükségünk van erre a közös üzenetre. Nem vagyok közömbös, emberségesnek kell lennünk, különösen azokkal szemben, akik az üldözés elől menekülnek, őket be kell fogadnunk. Ugyanakkor szigorúnak is kell lennünk, és
– fogalmazott Emmanuel Macron, hozzátéve: Olaszországot ugyanakkor nem szabad magára hagyni a migráció problémájával.
Az uniós szabályok ugyanis arra kötelezik a tagállamokat, hogy hivatalos eljárást kezdeményezzenek az illegálisan érkezőkel szemben, ha pedig kiutasítják őket, akkor elég időt kell hagyni az érintetteknek az ország elhagyására. Ám úgy tűnik, hogy ennek a rendelkezésnek a francia hatóságok nem tesznek eleget.
„Naponta legalább 100-200 embert küldenek vissza” – mondta egy mentoni férfi.
Eközben Olaszországban megkezdték a zárt táborok építését. A kormány az egyre erősödő migrációs nyomás miatt döntött a bevándorlási szabályok szigorításáról. Eszerint
az ország kevésbé lakott, de jól ellenőrizhető területein.
A bevándorlók csak a menedékkérelmük pozitív elbírálása után hagyhatják el a tábort. Ha pedig nem kapják meg az engedélyt, akkor kitoloncolják őket.
Válságtanácskozásra hívta össze korábban Gérald Darmanin francia belügyminiszter a rendőrség és a határvédelmi szolgálatok vezetőit, hogy megvitassák a Lampedusán, az afrikai partoktól 150 kilométerre fekvő, Olaszországhoz tartozó földközi-tengeri szigeten kialakult helyzetet és annak várható következményeit.
Darmanin azért hívta össze az ülést, hogy számba vegye a helyzetet, feltérképezze a Franciaországra gyakorolt hatásokat és értékelje a határellenőrzési eszközöket. A tanácskozást találkozónak nevezte a Le Figaro című lap, és megerősítette a BFM TV francia hírtelevízió információit a nagyobb befolyással rendelkező orgánumokkal együtt. A megbeszélésen
A rendkívüli tanácskozásra azt követően kerül sor, hogy kedden 5000 illegális bevándorló szállt partra ezeken a partokon, majd szerdán további 3000 fő követte őket. Ez a 8000 illegális bevándorló tehát összesen 48 óra alatt zúdult rá Lampedusa alig több mint 6000 lakosára.
Az illegális migránsok tömeges beáramlása a kedvező időjárási körülményekkel is magyarázható a Le Figaro szerint.
A múlt héten a Nemzetközi Vöröskereszt által szervezett élelmiszersegély-osztáson a migránsok tömegei között összecsapások törtek ki. Az önkormányzat szükségállapotot hirdetett. Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes, a Liga vezetője a Rete4 olasz tévécsatornának nyilatkozva a haditengerészet bevetését is kilátásba fölvetette.
Salvini megjegyezte: őt bíróság elé állították, mert 2018-ban nem engedte partra szállni az Open Arms spanyol hajón érkezőket, Németország is olyan civil szervezeteket támogat, amelyek Olaszországban teszik partra a menedékkérőket – tette hozzá Saivini.
Darmanin és a rendvédelmi szervek találkozójának célja tehát az olaszországi helyzet értékelése, a Franciaországra gyakorolt következmények tanulmányozása és a határvédelem számbavétele volt. Néhány éve még Darmanin kérlelhetetlen hadjáratot folytatott a Génération Identitaire nevű ifjúsági szervezet ellen, amely az illegális bevándorlás kockázatára hívta fel a figyelmet.
A belügyminiszter végül elrendelte a szervezet feloszlatását a migránsáradattal szemben a francia identitás megőrzését hangoztató fiatalok ellen.
A Le Figaro rámutat: miközen Róma európai támogatást szeretne, akár az illegális bevándorlók szétosztásához, akár az afrikai partokra való gyors visszaszállításukhoz, Németország felfüggesztette az illegális bevándorlók befogadását további intézkedésig. A francia belügyminisztérium egyelőre nem jelezte, hogy Párizs követni kívánja-e Németország döntését: egyelőre akadálytalanul léphetnek be a migránsok az ország területére.
A Frontex európai határvédelmi ügynökség szerint
A kritikussá vált olaszországi helyzetre reagálva Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés (RN) elnöke és európai parlamenti képviselője az X-en (korábban: Twitter) arra kérte Emmanuel Macron elnököt, vállaljon kötelezettséget, hogy egyetlen migránst sem fogad be Olaszországból.
Marion Maréchal, a Visszahódítás! (Reconquete!) párt európai parlamenti választási listájának vezetője a BFMTV-ben arra szólított fel: „Támogassuk azokat az állam- és kormányfőket, akik meg akarják állítani ezt a migránsáradatot!”
Raphael Glucksmann korábbi szocialista, illetve volt zöldpolitikus, a szélsőbaloldalhoz közeli Place Publique európai parlamenti képviselője viszont felszólította Franciaországot, hogy találjon ki egy európai megoldást a helyzetre. Szerinte az EU összeomlásához vezet, ha bezárkóznak a tagállamok minden alkalommal, amikor nyomás nehezedik rájuk.
Az újságíróként és filmrendezőként ismert
Olaszországban.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint „elképesztő, hogy egyes európai politikusok a Magyarország déli határainál rendszeresen lövöldöző migránsok és az embercsempészek oldalán állnak”.
Szijjártó Péter a Facebook-oldalán hétfőn közzétett bejegyzésében úgy fogalmazott: Európa egyes politikusai 2015 óta tévhitben élnek.
„ Hiába az elképesztő migránsáradat, hiába a kettős társadalmak, a no-go zónák, az agresszív nyomulás, hiába a növekedő terrorfenyegetés, egyes politikusok még mindig a migránsok beengedése és elosztása mellett érvelnek” – fogalmazott a miniszter.
Márpedig a migránsokat nem elosztani kell, hanem megállítani a határon – szögezte le Szijjártó Péter.
Tiszta vizet kellene önteni a brüsszeli és a berlini poharakba, és világossá kellene tenni, hogy a határsértés egy súlyos bűncselekmény, amivel szemben keményen kell fellépni – fogalmazott Szijjártó Péter. Hozzátette: „Magyarország déli határánál most már rendszeresen lövöldöznek migránsok és embercsempészek. Elképesztő, hogy egyes európai politikusok az ő oldalukon állnak…”
Szijjártó Péter a német külügyminiszter azon kijelentésére reagált, miszerint „rendezetten és igazságosan el kell osztani a tagállamok között az Európai Unióba érkező menedékkérőket”.