kulcsár edina
Köztük Gulyás Mártont?
Hirdetés
A Partizánhoz az országgyűlési választás előtt jelentős összegek áramlottak Amerikából. 2021 decemberében ők maguk számoltak be arról, hogy 15 ezer dollárt nyertek a German Marshall Fund és kétszázezer dollárt a The Foundation for Democracy and Pluralism meghívásos pályázatán (ez mai árfolyamon körülbelül 67 millió forint). A csatorna a saját Facebook-oldalán közölte azt is, hogy az amerikai törvényhozás által támogatott National Endowment for Democracy (NED) 98 ezer dollár (34 millió forint) támogatást nyújtott a csatorna 2022-es választási roadshow-jára.
AJÁNLÓ
Az ismeretanyagot svéd pedagógusok közvetítik társadalomtudományi órán a jövő nemzedéke felé.
A NED-ről pedig meglehetősen érdekes információkat lehet megtudni abból a nemzetbiztonsági jelentésből, amely a 2022-es országgyűlési választások külföldi befolyásolását vizsgálata.
A titkosítás alól feloldott dokumentumból kiderült, hogy a szervezet nem más, mint a CIA hivatalossá tett megjelenése külföldön. Allen Weinstein, aki segédkezett a NED létrehozásában, 1991-ben kijelentette:
Annak, amit ma csinálunk, a nagy részét 25 évvel ezelőtt a CIA rejtetten csinálta.
Ez a szervezet támogatta tehát Gulyásékat, és ezen a ponton érdemes felidézni Robert F. Kennedy Jr. szavait. A The Epoch Times amerikai, jobboldali hírportál felvétele szerint az amerikai demokrata elnökjelölt közölte, hogy az Egyesült Államok miként befolyásolja a különböző országok belpolitikáját. Elmondta, hogy az USA propagandacélokra külföldi újságírókat fizet le.
Hozzátette, Amerika a világ minden részén birtokol médiumokat, és több ezer újságírót tartanak a fizetési listájukon.
A finanszírozást pedig a CIA bonyolítja a Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) nevű külügyminisztériumi szervezeten keresztül
– nyilatkozta a politikus.
Azt nyilván nem lehet kijelenteni, hogy a Partizánt az amerikai titkosszolgálat is finanszírozta, hiszen a dolog – titkos, fedett – természeténél fogva ez gyakorlatilag bizonyíthatatlan lenne, a valóságelemek egymás mellé illesztése azonban megdöbbentő összefüggéseket mutat.
Gulyás Márton egyébként korábban sem tagadta, hogy amerikai pénzből finanszírozzák őket, sőt a Partizán vezetője nemrég ért haza egy tengeren túli ösztöndíjprogramról, amelyet az amerikai kormány fizetett.
Egy Svédországban élő olvasó osztotta meg a Mandinerrel egy nyolcadikos tanuló élményét a közoktatásban 2019 óta használt videó-összeállításról, amelyet svéd pedagógusok ismeretanyagként közvetítenek társadalomtudományi órán a jövő nemzetéke felé Magyarországról. Az „EU és a demokrácia” téma feldolgozására szolgáló, 10 perc 40 másodperces film Gulyás Mártonnal indul.
Gulyás Márton felütésképpen kijelenti: Magyarországon a demokrácia 2010 óta lassanként megszűnt. Ezután a narrátor elmondja, hogy a kormány korlátozza a sajtó- és a szólásszabadságot, sőt, rendeletben szünteti meg a genderszakokat – amit kommentálva egy korábbi svéd EP-képviselő rámutat, hogy betelt a pohár, Orbán Viktor átlépett minden határt.
Itt aztán a véleménypluralizmus jegyében érkezik Judith Sargentini, majd a CEU svéd oktatója, aki a Nádor utca 9. előtt rámutat, hogy az a régi épület már 200 éve áll ott, most viszont átköltöznek egy újabba – amit az ifjú skandináv néző nyilvánvalóan úgy fog érteni, hogy a gonosz magyar kormány erőszakkal lerombol egy nagy múltú intézményt. Ez a CEU-oktató kijelenti, hogy amikor 1997-ben (diákként) Magyarországra érkezett, nagyon pozitív és optimista volt a hangulat, de aztán jött az Orbán és ma már (értsd: a felvétel készítésének idején, azaz 2019-ben) óriási a csalódás.
Gulyás Márton leszögezi: „Magyarország az első olyan uniós tagállam, amely meg akarja tiltani, hogy egy egyetem az Európai Unión belül működjön”.
Ennél bővebben nem fejti ki a gondolatot, ezért sajnos ránk van bízva, hogy kitaláljuk, mit akart mondani a költő.
Pihenésképpen egy Budapesten élő svéd lány következik, aki iskola után döbbenten mutatja osztálytársnőinek ötödikes öccse tankönyvét, amelyben egy egész oldal kifejezetten a hazaszeretetről szól.
Érezhetően már magán a „hazaszeretet” szón el kellene képednie a svéd nézőnek.
Pontosan 7 perc 17 másodpercnél járunk, amikor először és utoljára, indirekte és megvágva szóhoz jut a másik fél: két rövidke részletet láthatunk Orbán Viktor egyik európai parlamenti felszólalásából, gondosan körülbástyázva Judith Sargentini és Guy Verhofstadt világértelmezésével, hogy azután zárásképpen Gulyás Márton (a már akkoriban százezres nézettségű YouTube-videóiról szemérmesen hallgatva) elpanaszolja: az embereknek nincs valódi lehetőségük arra, hogy ellenvéleményt fogalmazzanak meg. Az összeállítást egy „STOP VIKTÁTOR” feliratú táblával vonuló tüntető képe zárja, a svéd diákoknak pedig Gulyás Márton szavaiból kiindulva el kell magyarázniuk, hogyan lehet egy ránézésre demokratikus ország valójában elnyomó rezsim.