tóth gabi
Várható-e külföldi invázió?
Határozatlan időre elhalasztotta a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége azt a tanácskozást, amelyen a Niger elleni további lépésekről döntöttek volna. Azt már csütörtökön bejelentették, hogy készek akár katonai akcióra is, hogy helyreállítsák a rendet Nigerben, ahol a puccsisták emiatt harckészültségbe helyezték a hadsereget. Elemzők szerint a konfliktus elmérgesedése újabb tömeges migrációt indíthat el Európa felé.
A békéért imádkoztak Niger fővárosában. A nagymecset előtti téren az ország vallástudósai és a nigériai vallási vezetők közösen kérték Istent, hogy vessen véget az országaik közti konfliktusnak. A nigériai ulemák küldöttsége szombaton érkezett Niameybe, hogy közvetítsen a nigeri puccsisták és a nyugat-afrikai közösség országai közti egyre inkább elmérgesedett konfliktusban.
„Le kellene ülni tárgyalni, hiszen mi nigeriek és nigériaiak testvérek vagyunk, egy határ két oldalán élünk, és mindnyájan afrikaiak vagyunk” – magyarázza egy fővárosi lakos.
Az ország földrajzi adottságai miatt a legtöbb árut délről – Nigériából és Beninből – szerezte be. E két ország azonban bejelentette, egészen addig zárva tartják a határokat, amíg vissza nem helyezik hatalmába a megválasztott elnököt.
„Niger nem fog összeomlani. Nem tudják lezárni a Maliba és Burkinába vezető utakat, és tárgyalunk Algériával is. Algéria nem tagja az ECOWAS-nak” – magyarázta a puccsisták egyik vezetője.
Kérdés, mennyire indokolt az optimizmusa. Elektromos áramot ugyanis nem tudnak beszerezni máshonnan, és az ország nem termeli meg a működéséhez szükséges mennyiséget.
„Az embereknek most zseblámpákat, és generátorokat kell venni. Azokhoz viszont elem meg üzemanyag kell. Ezekre a kiadásokra senki nem számított. Ezek is meg fogják emelni az inflációt” – mondta a nigeri főváros egyik lakója.
„Két zsák rizst 22 ezer frankért szoktam venni, és azon még nekem is van hasznom. Most 30 ezerbe kerül, ami elviszi a teljes hasznomat, mert ennyivel nem emelhetem meg az árakat. Ha így megy tovább, inkább bezárom az éttermet” – magyarázta egy fővárosi vendéglős.
Bár a lakosság négyötödét a mezőgazdaság foglalkoztatja, az elmaradottság, az évszázados módszerek miatt a gyorsan növekvő népesség igényeit nem képes kielégíteni az ország.
Így szakértők szerint egyre közelebb kerül az ország teljes összeomlása – ami katasztrofális következményekkel járhat a térségre és Európára nézve is. Nemcsak a migrációs nyomás növekedhet, hanem újjáéledhetnek a szélsőséges iszlamista mozgalmak is.
Egyelőre nincs szó katonai beavatkozásról Nigerben, ahol katonai puccsal mozdították el a demokratikusan megválasztott államfőt. A humanitárius válság és egy újabb migrációs hullám veszélye egyre fenyegetőbb. Az M1-nek nyilatkozó szakértők szerint az Európai Unió ennek kezelésére nincs felkészülve.
A magyar diplomácia is gyorsan reagált a fejleményekre. Szijjártó Péter korábban kijelentette: az európai országoknak, köztük Franciaországnak és Magyarországnak is ki kell tartania az alkotmányosság helyreállítása mellett.
mert akkor sokkal kisebb a valószínűsége az újabb, nagy migrációs hullámok megindulásának Európa felé, és elejét lehet venni a terrorfenyegetettség további súlyosbodásának is.
A nigeri válságnak súlyos migrációs következményei lehetnek egész Európára – mondta az üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkár néhány napja az MTI-nek. Azbej Tristan arra figyelmeztetett: a nigeri katonai puccs miatt fegyveres konfliktusok, humanitárius katasztrófa és migrációs válság várható, mert a következő években akár 100 milliós migránstömeg indulhat Afrikából.
A nigeri válság és az amiatt kialakuló migrációs hullám elszenvedője Európa lehet – mondta az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai szakértője az M1-en. Horváth József aláhúzta: a migránsok csak Európa felé tudnak jönni, az uniónak viszont nincsenek eszközei a migrációs hullám kezelésére.
„Azok, hogy majd most visszatoloncolunk, majd most nyílt táborokba, majd most szociális ellátórendszeren keresztül próbáljuk intézni, nem működnek. Tehát az jól látható,
– fogalmazott.
Horváth József arról is beszélt: a migránsok beáramlása visszafordíthatatlan folyamatokat indít el, megváltoztatva a népességet, és meggyengítve a gazdaságilag erős országokat is.
Kormányzati repülők szálltak le hétfőn Niger fővárosában, Niamey-ben. Bár az ország légterét korábban lezárták, a puccsista junta képviselői örömmel fogadták Mali és Burkina Faso küldötteit. A szomszédos országok vezetői ugyanis a támogatásukról biztosították a nigeri hadsereget, amely átvette a hatalmat.
– mondta Mali szintén puccsal hatalomra jutott kormányának szóvivője.
Mali és Burkina Faso vezetői ugyanakkor a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségének (ECOWAS) is üzentek a nigeri látogatással.
A 15 országot tömörítő ECOWAS ugyanis ultimátumot adott a nigeri junta vezetőinek, amiben arra figyelmeztették a puccsistákat, hogy ha vasárnapig nem helyezik vissza pozíciójába a lassan két hete erőszakkal elmozdított Mohamed Bazoum nigeri elnököt, akkor katonai intervenciót rendelhetnek el Niger ellen.
(Fotó: MTI/EPA)
Múlt hétfőn Victoria Nuland, az Egyesült Államok külügyminisztériumának államtitkára Niamey-be utazott, ahol a junta több parancsnokával is egyeztetett.
A diplomata szerint úgy tűnik, hogy
A hatalomátvétel óta az Egyesült Államok mellett az Európai Unió is szankciókat vezetett be Niger ellen, amelyeket addig nem szüntetnek meg, ameddig a junta nem adja vissza a hatalmat a korábbi elnöknek.
– nyilatkozta Peter Stano, az Európai Bizottság szóvivője.
A puccsot végrehajtó Amadou Abdramane ezredes támogatói az ország függetlenségéért és a külföldi beavatkozás ellen rendezett tüntetésen Niger fővárosában, Niamey-ben (Fotó: MTI/AP/Sam Mednick)
A puccs következtében megnövekvő migráció veszélyére a Migrációkutató Intézet igazgatója is felhívta a figyelmet az M1-en.
A Mali–Burkina–nigeri hármas határon nagyjából három és fél millió belső és külső menekült van, a Csád-tó medencéjében a bukóáramnak köszönhetően szintén van legalább hárommillió menekült, és ezek a számok folyamatosan növekednek. Tehát, itt több millió ember indulhat el, amennyiben nem sikerül a biztonsági helyzetet és általában az életkörülményeket javítani a Szahelben – magyarázta Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója.
A fekete-afrikai országban bármelyik pillanatban újabb fegyveres konfliktus törhet ki, amibe akár a nemzetközi közösség országai is könnyen belesodródhatnak.
„A Wagner-zsoldosok említésére az al-Kaida és az Iszlám Állam fegyveresei megszelídülnek. Büszke vagyok az embereimre. Mi mindig azok mellett állunk, akik a népük önrendelkezéséért harcolnak. Csak egy telefonba kerül és megyünk!” – mondta Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport vezetője.
A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségének hadseregparancsnokai a napokban dönthetnek az esetleges katonai beavatkozásról.
Vasárnap estére már egyetlen repülőt sem lehetett látni a nyugat-afrikai ország felett, mivel Niger katonai vezetése határozatlan időre légtérzárat jelentett be.
– fogalmazott a katonai junta szóvivője.
A szegény sivatagi ország már 1960-ban kivált a francia gyarmati közösségből, de még mindig erősen függ a nyugati segítségtől. Niger francia és amerikai katonai támaszpontoknak ad otthont, és eddig kulcsfontosságú partner volt az iszlamista felkelők elleni harcban. A kormány nagy szerepet vállalt a migráció megfékezésében, emellett keményen fellépett az embercsempészek ellen is.