kulcsár edina
Nem csillapodik az áradat...
Jelentősen nőtt idén az Európát elérő migránsok száma. Az év eleje óta 89 ezren értek partot, ami kétszer annyi, mint tavaly egész évben. Többségük Olaszországba érkezett. Az elmúlt napokban ismét óriási a forgalom a tengeri migrációs útvonalakon, csak az Ocean Viking nevű NGO-hajó két nap alatt több mint 600 bevándorlót vett fel a fedélzetére. Főként Líbiából és Tunéziából egymás után indulnak útnak az újabb és újabb migránscsoportok.
Egymást érik a migránsokat szállító hajók a Földközi-tengeren. Az időjárási viszonyok most kedveznek az átkelőknek, sokan ezt használják ki, hogy Európába jussanak. Egy NGO-hajó négy migránst vett a fedélzetére, kiderült, hogy eredetileg 45-en voltak. Tunéziából, Szfakszból indult Olaszországba, de felborult a csónakjuk. Egy másik, 12 méteres hajó Líbiából indult el, az embercsempészek 80 afrikai migránst zsúfoltak össze a tengeri átkelésre alkalmatlan lélekvesztőre.
Rekordszámok
„Amikor rábukkantunk a hajóra, láttuk hogy két szintes, és a belseje teljesen üres, emiatt nagyon veszélyes és instabil volt” – mondta Carlo Maisano, az Emergency Life Support NGO vezetője, akik megtalálták a hajót.
Folyamatosan érkeznek
Líbiából indult Európába az a hajó, amelyen a görög hatóságok 70 migránst találtak. Görögország dél-nyugati részén, Pülosz kikötővárostól 100 kilométerre a tengeren adtak le vészjelzést, ekkor indultak el a kutatásukra a görög parti őrség és a haditengerészet hajói.
„Hiába próbáljuk meggyőzni a migránsokat, hogy ne keljenek útra, ők azt állítják, nekik a hazájukban azt mondták, az Egyesült Királyság maga a paradicsom: házuk lehet és dolgozhatnak mindenféle engedély nélkül” – mondja Julie Piedbois, az Audasse migrációval foglalkozó NGO vezetője. Hozzátette, hogy az emberkereskedők bármit elhitetnek az Európába igyekvő emberekkel.
A nigeri válság is táplálja
Szakértők közben arra figyelmeztetnek, a nigeri válság elhúzódása, illetve ha a Száhel-övezetben megszűnik a politikai és a gazdasági stabilitás, végeláthatatlan afrikai migrációt hozhat Európába.
A magyar kormány érdekelt a kölcsönös tiszteleten és érdekeken alapuló partnerség kialakításában, és támogatja Niger mellett Csád megerősítését is, hogy mindkét ország képes legyen felvenni a harcot a szélsőséges iszlám terrorizmussal, ami a térség stabilitásán túl azt is jelentené, hogy a lakosság nem menekül el a Száhel-övezetből, ahol több mint 90 millióan élnek.
Rekordszintet ért el, 292 százalékkal növekedett az illegális határátlépések száma a Földközi-tenger középső medencéjében kialakult migrációs útvonalon – közölte az EU határ- és partvédelmi ügynöksége (Frontex) hétfőn.
A varsói központú uniós ügynökség jelentése szerint az év első négy hónapjában az Európai Unió külső határain közel 80 700 illegális határátlépésről számoltak be az illetékes nemzeti hatóságok, ami közel 30 százalékos emelkedést jelent a múlt év hasonló időszakához képest.
A Földközi-tenger középső részén kialakult, főként Olaszországot érintő migrációs útvonalon észlelt illegális határátlépések száma 2023 első négy hónapjában 42 156-ra emelkedett, azaz megnégyszereződött az előző év azonos időszakához képest. Ez a legmagasabb január-áprilisi adat, amióta a Frontex 2009-ben megkezdte a vonatkozó adatgyűjtést – jegyezték meg.
Áprilisban az észlelések száma ezen az útvonalon a márciusi 13 ezret is meghaladó számokhoz képest 14 474-re nőtt.
A Nyugat-Balkán országain keresztül főként Magyarországra és Horvátországba vezető migrációs útvonal a második legaktívabb volt a január és április közötti időszakban. Ebben a térségben 22 546 esetben kellett intézkedniük az illetékes hatóságoknak, ez 21 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.
A visszaesés okait elemezve az uniós ügynökség megjegyezte: a térség unión kívüli országai összehangolták vízumpolitikájukat az EU vonatkozó szabályozásaival, Magyarország pedig megerősítette határellenőrzési kapacitásait.
A régióban áprilisban 7140 illegális határátlépésről számoltak be az illetékes hatóságok, míg ez az adat márciusban 6181 volt – közölték.
A Nagy-Britanniával közös tengerszakaszon az év első négy hónapjának összesített adatai szerint 12 149-en próbálkoztak a tengeri átkeléssel, ami négyszázalékos visszaesést jelent a tavalyi adatokhoz képest. Ugyanitt áprilisban 4656 illegális átkelést jegyeztek fel, míg márciusban 1888-at.
Az Európai Unió keleti, Fehéroroszországgal közös határán januárban, februárban, márciusban és áprilisban – a tavalyi azonos hónapokban feljegyzett adatokhoz képest – 20 százalékos csökkenést regisztráltak, 1561-en lépték át illegálisan az EU keleti határait. Amíg márciusban mindössze 27-en próbálkoztak ezzel, addig számuk áprilisban 47-re emelkedett – derül ki a jelentésből.
A Földközi-tenger keleti térségében kialakult, Görögországot és Ciprust érintő migrációs útvonalon 31 százalékkal kevesebb, 7856 ember próbált meg bejutni az EU területére. Közülük április folyamán 1473-an, amíg márciusban 1899-en.
Az uniós ügynökség az illegális migrációs számok csökkenéséről számolt be a Földközi-tenger nyugati medencéjében, a főként Spanyolországot érintő migrációs útvonalat érintően is. Ebben a térségben az év első négy hónapjában 2876 jogtalan határátlépést jeleztek, ami 15 százalékkal marad el a tavalyitól. Ugyanitt áprilisban 830 illegális határátlépést észletek, amíg márciusban 796-ot. A Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigeteken 3420 illegális migráns szállt partra az év elején, 47 százalékkal kevesebb a tavalyinál. Áprilisban ugyanitt 1203, márciusban 332-en próbálkoztak ezen a tengerszakaszon Európába jutni – közölték.
Az uniós ügynökség hozzátette: noha idén eddig a magukat szír állampolgároknak valló bevándorlók voltak a legtöbben, számuk az elmúlt hónapokban csökkent. Az afgán állampolgárok száma pedig valamivel több mint a felére esett vissza. Ezzel szemben a szubszaharai országok állampolgárai jelentősen emelkedő számban próbáltak illegálisan az Európai Unióba jutni. Az elefántcsontpartiak száma nyolcszorosára nőtt, a guineai állampolgárok száma pedig megötszöröződött az év elején – jegyezték meg.
Vizsgálatot indított csütörtökön a szicíliai ügyészség a Földközi-tengeren történt hajótörés ügyében, amelyben nyoma veszett egy Tunéziából érkező, migránsokkal teli gumicsónak 41 utasának. A tragédia, amelyről Ferenc pápa is megemlékezett csütörtökön, újabb példája annak, milyen veszélyekkel járhat a tengeren, ha a migránsok embercsempészekre bízzák az életüket.
Négy fiatal migráns, akiket egy arra haladó kereskedelmi hajó mentett ki a vízből, egy közeli szigeten számoltak be tragikus végkimenetelű útjukról az őket kérdező olasz rendőröknek és orvosoknak. A fiatalok a csónak felborulása után több órán keresztül kapaszkodtak belé, majd más túlélőkkel együtt egy másik, üres, motor nélküli csónakra lettek figyelmesek, de ezt már csak ők négyen érték el.
Az állami televízió beszámolója szerint négy napot várakoztak a vízen, ezalatt négy üveg vízen és a hajóban talált kekszen éltek. Egy máltai zászló alatt közlekedő hajó mentette ki, majd ezt követően az olasz parti őrség hajója Lampedusa szigetére szállította őket.
A túlélők elmondása alapján augusztus 3-án indultak útnak a tunéziai Szfáksz kikötőjéből 41 utastársukkal, köztük három gyermekkel. A következő nap a 4 méterig is felcsapó hullámok felborították a csónakjukat. A többi utasnak nyoma veszett, feltehetően életüket vesztették.
– mondta szerdán Salvatore Vella szicíliai főügyész a Corriere della Sera olasz lap szerint. Az ügyész nem fejtette ki hosszan a véleményét, de hangsúlyozta: az események jelen állása szerint nincs okuk kételkedni a túlélők beszámolójában.
A tengerben talált üres csónak hasonlít a Tunéziában elterjedt, hajózásra alkalmatlan csónakokhoz, amelyeket vaslemezekből hegesztenek össze sebtében az Olaszország felé tartó migránsok kockázatos tengeri útjához.
Úgy fogalmazott csütörtökön: „Ismét szomorúan értesültem bevándorlók hajótöréséről a Földközi-tengeren. Ne legyünk közömbösek az efféle tragédiákkal szemben, imádkozzunk az áldozatokért és a családjukért” – írta az X közösségi oldalon (korábbi Twitter).
Nem tudni, korábban kik voltak az üres vashajóban, de közismert, hogy az embercsempészek általában egy jól működő hajóval vontatják át a Földközi-tengeren azokat a lélekvesztőket, amelyekbe a migránsokat beültették fizetség ellenében. Az elmúlt tíz évben migránsok százezrei indultak el veszélyes földközi-tengeri útra Észak-Afrikából vagy Törökországból. Azok közül, akik sikeresen elérték az olasz partokat, többen is arról számoltak be az olasz hatóságoknak, hogy az embercsempészek egy motor nélküli, rozoga hajóban hagyták őket a sorsukra.
Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) névtelenül nyilatkozó tisztségviselője szerint nemrég egy halászhajó környékezett meg egy migránsokat szállító hajót, majd felajánlotta, hogy egy bizonyos összegért cserébe Lampedusához vontatja őket.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök az Európai Unió segítségét kérte egy Tunéziával közös egyezmény elkészítésében, amelyben a tunéziai partokról elinduló migránsok megállításáért cserébe gazdasági és más támogatásokat kínálnának.