tóth gabi
Rétvári Bence kimondta amit sokan gondolunk.
Megtévesztő és hamis az amerikai külügyi szóvivő nyilatkozata, hiszen Magyarország minden egyes konkrét amerikai rendészeti megkeresés ügyében eljárt, a büntetőjogi felelősségre vonás megtörtént, a jogszabálysértőket megfosztották magyar állampolgárságuktól. Ennek ellenére az amerikai kormány a külhoni magyarok adatait követeli – reagált Rétvári Bence, a Belügyminisztérium (BM) parlamenti államtitkára Matthew Miller nyilatkozatára a tárca MTI-hez eljuttatott szerdai közleménye szerint.
Rétvári Bence emlékeztetett: az Amerikai Egyesült Államok a kettős állampolgársággal rendelkező 900 ezer külhoni magyar adatait követeli Magyarországtól, azonban ezt Magyarország nem adja ki senkinek, mert ezzel veszélyeztetné a külföldön élő magyarok biztonságát.
Hozzátette: nincs garancia arra, hogy ha eleget tennénk ennek a kérésnek, akkor nem adnák ki a kárpátaljai magyarok adatait Ukrajnának, ami súlyos következménnyel járna az ottani magyarság számára a kettős állampolgárság ukrajnai tilalma miatt.
Mivel Magyarország nem tesz eleget az Amerikai Egyesült Államok indokolatlan kérésének, így egyértelmű, hogy ezért bosszút állnak a magyarokon – szögezte le a politikus.
Magyarország ezt nem adja ki senkinek, mert a külhoni magyarok biztonsága a tét.
– Magyarország kormányát a mai napon arról tájékoztattuk, hogy a magyar útlevéllel rendelkező személyek az Utazási Engedélyt Jóváhagyó Elektronikus Rendszeren (ESTA) keresztül igényelt utazási engedély érvényességi ideje két évről egy évre csökken. Emellett a magyar útlevéllel rendelkezők ESTA-jának érvényessége egyszeri használatra korlátozódik – írta tegnap közösségi oldalán az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége.
A dühös kommentelők ezután elárasztották David Pressmannék oldalát, ezután szólalt meg az ügyben az amerikai külügy is.
Külön érdekesség, hogy miután a Magyar Nemzet beszámolt a hírről, a nagykövetség egy angol nyelvű levélben azt kérte szerkesztőségtől, hogy ne használják a szankció szót az általuk bevezetett szigorítás kapcsán.
A magyar állampolgárokat érintő amerikai utazási korlátozásról szóló cikkünkre reagáló levelet kaptak az este David Pressman birodalmából, a budapesti amerikai nagykövetségről.
Ebben kifogásolják, hogy a címben a Magyar Nemzet a „vízumszankciók” kifejezést használja. A külképviselet – mint írják – „tiszteletteljesen tájékoztat” arról, hogy a vízumszankció pontatlan kifejezés a kedden bejelentettek leírására, ugyanis az amerikai bevándorlási törvény ezt másra használja. A Szabadság téri kreatív lapszerkesztők más szóhasználatot javasolnak – szerintük például a konzulmagyar nyelven írt, így aztán bizonyára igen kattintékony „változás a vízummentességi program jogosultságában” megfogalmazás tökéletes fordulat lenne. Szuper, igazán dicsérendő, ha diplomatákban biztos kezű szerkesztő bújik meg!
Mindezzel azonban két probléma van-írta a Magyar Nemzet.
A kisebbik a tartalmi. Egyrészt egyetlen újság sem az amerikai bevándorlási törvény alapján készül. Elég viszont felütni a szótárt, hogy ezt olvassuk benne: „a szankció olyan jogi, politikai vagy gazdasági intézkedés, amelyet egy ország vagy szervezet másik ország vagy szervezet ellen hoz meg, általában azért, hogy nyomást gyakoroljon rá vagy megbüntesse”.
Mármost pontosan ez történik. Az amerikai nagykövetség saját délelőtti közleménye is arról ír: a magyarok jelenlegi amerikai utazási jóváhagyásának érvényessége „csökken”, illetve „korlátozódik”. Mégpedig azért – mint írják –, mert a magyar kormány nem teljesítette, amit akartak tőle. Ismét csak a követségi megfogalmazás szerint „nem orvosolja”, illetve „nem tett azért...”.
A szankció büntetőintézkedést jelent. A magyarokat most megbüntetik.
A súlyosabb probléma a sokat, amerikai részről pedig túlságosan is sokat emlegetett sajtószabadsággal kapcsolatos.
Mégis, mi köze van egy külképviseletnek ahhoz, hogy mi szerepel egy napilap címében?