tóth gabi
Kiderül-e valaha?
Amerikai, nyugat-európai és magyar szakértők, valamint hírszerzési források azt valószínűsítik, hogy a repülőt támadás érte, méghozzá azzal a céllal, hogy likvidálják Jevgenyij Prigozsint, a katonai magánvállalt alapítóját, aki két hónappal ezelőtt puccsot kísérelt meg, és Moszkva felé irányította csapatait.
Egy előzetes amerikai hírszerzési értékelés arra a következtetésre jutott, hogy valószínűsíthetően szándékos robbantás okozta a Jevgenyij Prigozsin halálát okozó repülőgép-szerencsétlenséget. Az AP hírügynökségnek nyilatkozó amerikai és nyugat-európai tisztviselők elmondták, a Wagner-vezér nagy valószínűséggel régóta célpontnak számított, és ez a „merénylet” beleillik abba a sormintába, ami Vlagyimir Putyin orosz elnök által ellenségnek tekintett személyek likvidálásában ölt testet. A tisztviselők nem árultak el részleteket arról, hogy pontosan mi okozhatta a robbanást.
Pat Ryder tábornok, a Pentagon szóvivője szerint nem helytállók a sajtóban megjelent hírek, amelyek szerint föld-levegő rakéta lőtte le a gépet.
A CNN megkérdezett három amerikai tisztviselőt, akik szerint
bár hozzátették, hogy az amerikai hírszerzés még mindig a kezdeti szakaszban van annak felmérésében, hogy mi okozhatta a magánrepülőgép szerdai lezuhanását Moszkva mellett. A források arra figyelmeztettek, hogy túl korai lenne konkrét állításokat tenni az okokról, de több lehetőséget is vizsgálnak, egyebek mellett azt, hogy egy, a fedélzeten lévő robbanószerkezet okozta a balesetet.
Magyar szakértők is hasonlóan vélekedtek az esetről. Demkó Attila, a Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhelyének vezetője szerint a videók alapján nagy a valószínűsége annak, hogy a repülőgépet lelőtték. Bejegyzésében azt is megjegyezte, hogy Vlagyimir Putyin az a típusú vezető, akinek még az árulás gondolata is bűn, utalva arra, hogy a Wagner zsoldos magánhadsereg a gép lezuhanása előtt két hónappal zendülést hajtott végre Oroszországban, ami után a katonai magánvállalkozás további tevékenységét ellehetetlenítették, katonáit pedig az orosz reguláris erők kötelékeibe rendelték.
Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója szerint
A szakértő véleménye szerint a kérdés csak az, hogy belülről történt-e a robbanás vagy kívülről, vagyis robbanószerkezet vagy légvédelmi rakéta végzett-e Prigozsin magángépével.
Mint ismert, szerda este lezuhant egy Moszkvából Szentpétervárra tartó Embraer Legacy típusú magánrepülőgép a Tver megyei Kuzsenkino falu közelében. A fedélzeten tartózkodó mind a tíz ember életét vesztette. A Roszaviacija orosz légügyi hatóság közlése szerint a repülőgép fedélzetén tartózkodott Prigozsin és Dmitrij „Wagner” Utkin, a zsoldoscsoport parancsnoka is.
Azóta az orosz elnök is megszólalt az ügyben. Vlagyimir Putyin azt mondta, Alekszandr Basztrikin, az orosz nyomozó bizottság (SZK) elnöke jelentést tett neki az előzetes vizsgálat elkezdéséről. „Meglátjuk, mit mondanak majd a nyomozók a közeljövőben, a műszaki és genetikai elemzés most zajlik, ez eltart egy ideig” – fogalmazott. Prigozsinról Putyin elmondta, hogy a kilencvenes évek eleje óta ismerte őt. Nehéz sorsú embernek nevezte, aki súlyos hibákat követett el az életben, és aki elérte a szükséges eredményeket mind a maga, mind pedig a közös ügy számára, ahogy azt az utolsó hónapjaiban tette, amikor ő megkérte erre.
Oroszországban főként a Wagner-csoporthoz köthető Telegram-csatornák adtak hangot azon véleményüknek, hogy a 62 éves Prigozsint szállító gépet lelőtték.
Kaotikusan váltakozott lezuhanása előtt annak a magángépnek a repülési magassága, amelyen a Roszaviacija orosz légügyi hatóság szerint Jevgenyij Prigozsin, a Wagner katonai magánvállalat alapítója utazott – közölte csütörtökön a Flightradar24 járatkövető szolgáltató.
A szolgáltató adatai szerint a repülőgép szerdán közép-európai idő szerint 17 óra 10 perckor 8,5 kilométeres magasságra emelkedett, és így repült 17 óra 19 percig. Ekkor kaotikusan süllyedni és emelkedni kezdett.
Az első magasságvesztés után 9,15 kilométerre emelkedett, aztán 8,4 kilométerre süllyedt, majd 8,9 kilométerre egyenlítette ki a magasságot, végül hirtelen ismét ereszkedni kezdett.
A Flightradar24 szóvivője szerint a gép 30 másodperc alatt 2,4 kilométert veszített a magasságából.
A RIA Novosztyi szerint lezuhanásának helyszínétől két, illetve 3,5 kilométerre találták meg az Embraer két darabját. A távolabb lezuhant elemet a repülőgép farokszárnyának egy részeként írta le a hírügynökség.
Az Interfax hírügynökség úgy értesült, hogy a katasztrófa helyszínéről tíz holttestet szállítottak el. A Roszaviacija által közzétett utaslista szerint a lezuhant gépen utazott Prigozsin mellett Dmitrij „Wagner” Utkin, a zsoldoscsoport parancsnoka is.
Az RBK gazdasági lap úgy értesült, hogy
2014-ben ő vezette a nyomozást annak a vnukovói repülőtéren történt balesetnek az ügyében, amelyben életét vesztette a francia Total olajvállalat vezetője, Christophe de Margerie. Akkor a De Margerie-t és a háromtagú személyzetet szállító Dassault Falcon 50EX magánrepülőgép egy hókotróval ütközött, amely kihajtott a kifutópályára.
Sibula a 2019-ben a seremetyjevói repülőtéren szerencsétlenül járt SSJ–100-as ügyében is nyomozott. Akkor 41 ember vesztette életét, miután az utasszállító egy zivatarfront miatt kényszerleszállást hajtott végre. A gép kerekeivel a betonhoz csapódva többször „felpattant”, a törzs szerkezete megsérült, a tartályokból kifolyt üzemanyag pedig kigyulladt.