kulcsár edina
A Facebook-oldalt elárasztották a felháborodott kommentek.
Elárasztották a felháborodott kommentek az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének Facebook-oldalát, miután az USA közölte, hogy szigorít a ránk vonatkozó vízummentesség szabályain – szúrta ki a Világgazdaság. Az Egyesült Államok vízumszankciókat vezet be Magyarország ellen. Amerika budapesti nagykövetségének Facebook-oldalán az olvasható, hogy a magyar útlevéllel rendelkező személyek az utazási engedélyt jóváhagyó elektronikus rendszeren (ESTA) keresztül igényelt utazási engedély érvényességi ideje két évről egy évre csökken. Emellett a magyar útlevéllel rendelkezők ESTA-jának érvényessége egyszeri használatra korlátozódik.
A döntést a magyar kormányt hibáztatva azzal indokolják, hogy a kormány nem orvosolta az aggályaikat. A döntésre reagálva a Belügyminisztérium közölte: az Amerikai Egyesült Államok a kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatait követelte Magyarországtól. Magyarország azonban ezt nem adja ki senkinek, mert a külhoni magyarok biztonsága a tét.
A döntés részleteit, illetve a mögötte rejlő indoklást az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének a Facebook-oldalán is megosztották. A kommentszekciót pedig elárasztották a felháborodott, haragos hozzászólások. A legtöbbek szerint a döntés nem más, mit egy kicsinyes politikai bosszú Magyarország ellen, illetve többen azt is felvetették, hogy
kétszínű lépés az USA részéről a magyarokat kockázatként kezelni, miközben a mexikói határon tömegével lépnek be az országba az illegális bevándorlók.
A népharag az USA mellett a magyarországi nagykövetre, David Pressmanre is koncentrálódik, akinek sokak egybehangzó véleménye szerint távoznia kellene Magyarországról. Ezzel együtt többen is úgy látják, hogy Magyarországnak válaszul szintén korlátoznia kellene az amerikaiak beutazását. A sok indulatos kommentelők között többen voltak, akik az új szabályok értelmezéséről tettek fel kérdéseket. Legtöbbször az merült fel, hogy az ESTA szigorítása miként hat majd azokra, akik tranzitállomásként látogatják meg az Egyesült Államokat.
Akkor most ha Amerikába megyek, és átugrom Kanadába, akkor nem mehetek vissza, hogy hazajussak? Kell igényelnem még egy ESTA-t?
– tette fel a kérdést egy kommentelő, akinek a US Embassy Budapest válaszolt is.
Minden magyar útlevéllel rendelkező utazónak egyszeri belépésre jogosító ESTA engedéllyel kell rendelkeznie az összes USA-ba történő belépéshez
– olvasható a válaszban. Ez azt jelenti, hogy ha egy magyar állampolgár Kanadába az Egyesült Államokon keresztül utazik, akkor a visszaútra új ESTA-t kell igényelnie.
Egy másik hozzászóló egy októberre tervezett floridai út miatt került bajba, mivel a nyaralás alatt beiktatnak majd egy többnapos karibi utat is. Mivel az illető az utazás alatt két héten belül kétszer is be fog lépni az USA-ba, így tisztázni szeretné, hogy ezt miként tudja a legegyszerűbben megtenni az új szabályok mellett.
A portál cikkének publikálásáig erre a kérdésre nem érkezett válasz. A felháborodás és a dühös kommentek mellett számos olyan hozzászólás is akad, amely igyekszik kifigurázni az USA szigorítását. Ezek a posztok gyakorlatilag annyiból állnak, hogy az illető egyébként se akart volna az USA-ba menni, így rá ez a szabály nem is vonatkozik.
Minek mennék oda?
– tette fel a kérdést egy hozzászóló. Előfordulnak olyan vélemények is, amelyek szerint Washington politikai bosszúja igazából a magyar kormánnyal fennálló rossz kapcsolatra adott reakció. Olyan komment is akad, amely szerint az USA tehetetlen a magyar békepártisággal szemben, és ezért szánta el magát egy ilyen kicsinyes lépésre.
Rövid, ám annál lényegre törőbb bejegyzést tett közzé a Twitteren a New York Young Republican Club, az USA legfontosabb republikánus szervezete azt írta ugyanis, hogy Magyarország arra összpontosít, hogy megvédje állampolgárait, beleértve a kárpátaljai magyarokat is.
Az amerikai szervezet hozzátette, hogy Biden, Nuland, Pressman, Power és csapataik információkat akarnak gyűjteni a magyar emberekről, hogy aztán átadhassák azokat a kijevi rezsimnek.
A republikánus szervezet a magyar–amerikai vízumkonfliktus kapcsán azt írta a közösségi oldalon, hogy a Biden-rezsim meg akarja büntetni a magyarokat, amiért elsöprő többséggel támogatták Orbán Viktor miniszterelnököt, valamint azt, hogy a magyar vezetés határozottan szorgalmazza az ukrajnai békét.
Hozzátették, a Biden-adminisztráció nincs tekintettel sem a vízumszankció okozta gazdasági zűrzavarra, sem Magyarország egyedi körülményeire.
A történtekkel kapcsolatban Kovács Zoltán, Magyarország kormányzati kommunikációért felelős államtitkára leszögezte, hogy Magyarország nem fogja kiadni a kettős állampolgársággal rendelkező határon túli magyarok adatait, mert az veszélyeztetné a biztonságukat. Hozzátette, a Biden-kormány ezért bosszút áll a magyarokon az újonnan bevezetett vízummentességi korlátozással.
Az NYYRC ezzel kapcsolatban azt írta a Twitteren, hogy a magyarok, különös tekintettel azokra, akik Magyarország jelenlegi határain kívül élnek, nem jelentenek veszélyt az amerikaiakra.
Az amerikai republikánus szervezet álszent hazudozónak nevezte az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetét, aki ezt a politikai agressziót biztonsági szükségszerűségként aposztrofálja.
Az NYYRC felhívja rá a figyelmet, hogy ez nem biztonsági intézkedés, hanem kollektív büntetés.
„Biden hétmillió embert enged át ellenőrizetlenül a déli határon. De megbünteti a NATO-szövetséges Magyarországot, mert nem eléggé háború- és LMBTQ-párti” – írja Twitter-oldalán a Counterpoint Institute, amelynek bejegyzést a Mandiner szúrta ki.
Az intézet szerint „szégyenletes játszadozás ez egy hűséges szövetséges ellen, aki másfél millió ukrán menekültet fogadott be.” Mindezt arra reagálva írta az intézet, hogy az Egyesült Államok kedden élesen korlátozta Magyarország részvételét a vízummentességi programjában a 2011 és 2020 között kiadott új útlevelekkel kapcsolatos biztonsági aggályok miatt. Információink szerint az USA az összes kettős állampolgár adatait – elsősorban a kárpátaljai és vajdasági magyarok adatait – akarta megszerezni Magyarországtól.
Az amerikaiak akkor azt mondták, hogy ha Magyarország nem adja ki ezeket az adatokat, akkor eltörlik a kedvezményeket. Ehhez képest eltörlés helyett most csak szigorítottak. Közben már reagált a Belügyminisztérium is az amerikai döntésre, bosszúnak nevezte az intézkedést.