tóth gabi
Tanulmányozzák a hadititkokat.
Egy angol–francia gyártmányú Storm Shadow cirkálórakétát fogtak el jő egy hónapja – nagyrészt sértetlenül – az orosz erők Ukrajnában a felvételek tanulsága szerint. A rakéta megszerzését az orosz állami média is megerősítette.
A levegőből indítható rakétákat az Egyesült Királyság májusban kezdte el Ukrajna rendelkezésére bocsátani, amelyet a háborúban álló ország szovjet gyártmányú Szu–24M vadászgépállományába építették be, ezzel lehetővé téve az orosz vonalak mögötti mélységi csapásmérést is – foglalta össze a Military Watch Magazine katonai szakportál.
Mint hozzátették:
A szubszonikus rakéta lopakodó képességei, pontos műholdas irányítása és precíziós csapásmérő képességei miatt kedvelt eszköznek minősül, éppen ezért a NATO-ban is előszeretettel használják.
Storm Shadow rakétákat vetettek be például 2018-ban Szíriában is. A rakéta azért különleges, mert nem kell hozzá ötödik generációs lopakodó, negyedik generációs Eurofighter vagy a Szu–24M-mel is bevethető, mégis alkalmas a mélységi csapásmérésre a navigációs rendszerének – GPS/INS, terepletapogatás, nagy felbontású infravörös képalkotó, automatikus célfelismerés – köszönhetően.
Amint azt a szakportál is megjegyzi, ahogy korábban az amerikai Tomahawk, úgy most a Storm Shadow elfogása további lehetőségeket biztosít a nyugati cirkálórakéta-technológiák tanulmányozására és a megfelelő ellenintézkedések kifejlesztésére.
– Most már a légvédelmünk ezt le fogja tudni lőni, így fokozatosan válik használhatatlanná – fogalmazott Dmitrij Rogozi, az orosz űrügynökség korábbi vezetője. „A Storm Shadow rakéták hatása számottevő a csatatéren” – idézték Ben Wallace, brit védelmi miniszter véleményét a rakétáról brit lapok.
Amint arra a Business Insider, amerikai gazdasági portál is rávilágít, a rakéták hatótávolsága több mint 155 mérföld (250 kilométer), miközben alacsonyan repülve képes elkerülni a légvédelmi rendszerek észlelését.
Rogozi elmondása szerint a rakétát már a helyszínen szétszedték, amely mintegy két napig tartott, a cirkálóba rejtett GPS-helymeghatározó miatt, amely folyamatos mozgásra kényszerítette őket.
Sőt, elmondása szerint csapataik harcba is keveredtek az ukrán erőkkel, amelyek meg akarták akadályozni a rakéta Oroszországba szállítását.
Szakértők korábban éppen ennek veszélyére hívták fel a figyelmet, vagyis arra, hogy a nyugati fegyverek Ukrajnába érkezésével megnő annak a veszélye, hogy Oroszország néhányat megszerez, ezzel segítve saját katonai erejének a fejlesztését. Ezen kockázat minimalizálása végett, Ukrajna nyugati szövetségesei nem a legmodernebb technikájukat küldik, sőt azokat is átalakítva adják át Kijevnek.
Azonban a Military Watch Magazine szerint ezek az elfogások nemcsak Moszkvának segíthetnek a nyugati fegyverek tanulmányozásában, hanem Kínának, Észak-Koreának vagy épp Belarusznak is.
Az orosz Rosztec állami védelmi konglomerátum friss jelentése szerint „jelentősen javult az orosz Pantsir rövid hatótávolságú légvédelmi harcjárművek képessége a brit-francia Storm Shadow radarelhárító cirkálórakéták támadásaival szemben” – hívta fel a figyelmet a Military Watch Magazine, katonai szakportál.
A Pantsir-S rendszerében minden szükséges módosítást elvégeztek, ami lehetővé teszi a hatékonyság növelését a nehezen észlelhető lövedékek és a nagy hatótávolságú rakéták ellen, mint a Storm Shadow
– fogalmazott a Rosztec egy képviselője a TASZSZ orosz állami hírügynökségnek.
Hozzátette: az eredmények igazolták a korábban meghozott tervezési döntéseket.
Sőt a konglomerátum szerint a Pantsir az amerikai HIMARS légvédelmi-rakétarendszer ellen is hatékonyabbá vált.
Európa egyik legjobb rakétájának is tartott Storm Shadow május óta van használatban Ukrajnában, ám ebből legalább egyet július elején az orosz erők megszereztek. Ekkor sokan arra mutattak rá, hogy a cirkálórakéta birtokában Moszkva nemcsak egy saját változattal állhat majd elő, hanem fegyverrendszerét is jobban tudja majd idomítani a nyugati technológiához.
A Storm Shadow szubszonikus rakéta lopakodó képességei, pontos műholdas irányítása és precíziós csapásmérő képességei miatt kedvelt eszköznek minősül, éppen ezért a NATO-ban is előszeretettel használják.
A rakéta azért különleges, mert nem kell hozzá ötödik generációs lopakodó, hiszen negyedik generációs Eurofighter vagy a Szu–24M-mel is bevethető, mégis alkalmas a mélységi csapásmérésre a navigációs rendszerének – GPS/INS, terepletapogatás, nagy felbontású infravörös képalkotó, automatikus célfelismerés – köszönhetően. A rakéták hatótávolsága több mint 155 mérföld (250 kilométer), miközben alacsonyan repülve képes elkerülni a légvédelmi rendszerek észlelését.
A Military Watch Magazine arra is felhívta a figyelmet, hogy a Storm Shadow „testvére”, a francia légierő számára kifejlesztett SCALP cirkálórakéta – amely ugyancsak megjelent már Ukrajnában – is hasonló sorsa juthat, ugyanis várhatóan ennek a sebezhetőségét is feltárják az oroszok, akik „továbbra is alkalmazkodnak a radarkikerülő rakéták jelentette kihívásokhoz”.
A katonai szakportál arról is beszámolt, hogy Oroszország jelentős erőfeszítéseket tett a légvédelme javítása érdekében a kisméretű, alacsony sebességű drónok jelentette fenyegetések elleni képességek javítása területén is. Ebben ugyanis a védelmi rendszere hiányosnak bizonyult, amely lehetővé tette Ukrajnának az orosz területen történő csapásmérést is.
„Ha beigazolódik a szmolenszki atomerőmű NATO-rakétákkal való megtámadására tett kísérlet, mérlegelni kell a dél-ukrajnai, valamint a kelet-ukrajnai nukleáris létesítményekre irányuló egyidejű orosz csapások lehetőségét” – fogalmazott Telegram-bejegyzésében Dmitrij Medvegyev korábbi orosz miniszterelnök, az orosz Biztonsági Tanács jelenlegi elnökhelyettese.
A politikus azután kezdett el fenyegetőzni, hogy orosz források szerint az ukrán fegyveres erők két Storm Shadow rakétát lőttek ki a Szmolenszki területen lévő Desnogorszki atomerőmű és egy Kaluga melletti katonai repülőtér irányába. Egyik rakéta sem érte el célját, ugyanis a két rakétát az orosz légvédelem lelőtte.
A két rakéta civil területekre, az egyik egy mezőre, a másik pedig egy fűrészüzem területére csapódott.
Jelenleg vizsgálják a rakétát eredetét, ám ha azok nyugati eredete beigazolódik, akkor ez lenne az első „támadási kísérlet”, amelyet Kijev az orosz hátországban a NATO-tagállamok által kapott fegyverrel vitt véghez.
Ukrajna nyugati szövetségesei többször garantálták azt Moszkvának, hogy ilyen nem fog megtörténni, elkerülendő a háború eszkalálódását.
Az egyik becsapódott – állítólagos nyugati – rakétáról egy videó is napvilágot látott.