tóth gabi
Hazaárulás vádjával...
A Nigerben nemrég puccsal hatalomra jutott junta vasárnap éjjel bejelentette, hogy hazaárulás vádjával állítaná bíróság elé Mohamed Bazoum elmozdított elnököt.
A televízióban is beolvasott közleményében Amadou Abdramane, a junta szóvivője elmondta: elegendő bizonyítékot gyűjtöttek ahhoz, hogy bíróság elé állítsák Bazoumot és az országban tevékenykedő külföldi támogatóit hazaárulásért és a nemzetbiztonság veszélyeztetéséért.
A vádakat a többi között Bazoum és meg nem nevezett külföldi államfők, illetve nemzetközi szervezetek vezetői között folytatott egyeztetésekre alapozzák – tette hozzá.
Kiemelte továbbá, hogy az elmozdított elnök továbbra is kapcsolatba léphet a külvilággal, valamint hangsúlyozta, hogy Bazoumot egy orvos is rendszeresen felkeresi.
Bazoumot és családját a július 26-i puccs óta az elnöki rezidencián tartják őrizetben. Az elmozdított államfő többször arra panaszkodott, hogy túszként tartják fogva.
A junta mindemellett törvénytelennek, embertelennek és megalázónak nevezte a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) által a puccs miatt Nigerre kirótt szankciókat, sajtóközleményben pedig felrója a szervezetnek, hogy a büntetőintézkedések miatt a nigeriek nehezebben jutnak gyógyszerhez és élelemhez is.
A nigeri junta nyitott a diplomáciára, hogy feloldják a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségével (ECOWAS) kialakult patthelyzetet – közölte vasárnap a Niameyben tárgyaló nigériai vallási küldöttség.
A muszlim ulémák – hittudósok – látogatásának hátterében az áll, hogy az ECOWAS igyekszik minden lehetőséget kimeríteni a nigeri polgári kormányzás helyreállítására, de Mohamed Bazoum nigeri elnök július 26-án történt elmozdítása nyomán nem zárt ki egy esetleges katonai beavatkozást sem.
A békés rendezés iráni törekvés jeleként Bola Tinubu nigériai államfő, aki egyben az ECOWAS soros elnöke is, szombaton jóváhagyta a vallási küldöttség útját. A delegációt a junta vezetője, Abdourahamane Tiani is fogadta. A megbeszélés a küldöttséget vezető Abdullahi Bala Lau sejk szerint több órán át tartott.
Azt mondta, hogy nyitva tartják ajtajaikat a diplomácia és a béke előtt az ügy rendezése végett
– közölte Lau. Tiani sajtójelentések szerint Niger és Nigéria történelmi kapcsolatait méltatta, mondván, hogy testvéri országok között barátsággal kell megoldani a nézeteltéréseket, amit többen úgy értékeltek, hogy nyitott a diplomáciai megoldás felé.
Az ECOWAS parlamentje szombati virtuális rendkívüli ülésén határozott arról, hogy egy saját tárgyalóküldöttséget hoz létre a nigeri hadsereggel való egyeztetésekhez – ismertette vasárnap a Voice of Nigeria rádió. A junta ugyanakkor mindeddig nem akart szóba állni az ECOWAS delegációival.
Határozatlan időre elhalasztotta a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége azt a tanácskozást, amelyen a Niger elleni további lépésekről döntöttek volna. Azt már csütörtökön bejelentették, hogy készek akár katonai akcióra is, hogy helyreállítsák a rendet Nigerben, ahol a puccsisták emiatt harckészültségbe helyezték a hadsereget. Elemzők szerint a konfliktus elmérgesedése újabb tömeges migrációt indíthat el Európa felé.
A békéért imádkoztak Niger fővárosában. A nagymecset előtti téren az ország vallástudósai és a nigériai vallási vezetők közösen kérték Istent, hogy vessen véget az országaik közti konfliktusnak. A nigériai ulemák küldöttsége szombaton érkezett Niameybe, hogy közvetítsen a nigeri puccsisták és a nyugat-afrikai közösség országai közti egyre inkább elmérgesedett konfliktusban.
„Le kellene ülni tárgyalni, hiszen mi nigeriek és nigériaiak testvérek vagyunk, egy határ két oldalán élünk, és mindnyájan afrikaiak vagyunk” – magyarázza egy fővárosi lakos.
Az ország földrajzi adottságai miatt a legtöbb árut délről – Nigériából és Beninből – szerezte be. E két ország azonban bejelentette, egészen addig zárva tartják a határokat, amíg vissza nem helyezik hatalmába a megválasztott elnököt.
„Niger nem fog összeomlani. Nem tudják lezárni a Maliba és Burkinába vezető utakat, és tárgyalunk Algériával is. Algéria nem tagja az ECOWAS-nak” – magyarázta a puccsisták egyik vezetője.
Kérdés, mennyire indokolt az optimizmusa. Elektromos áramot ugyanis nem tudnak beszerezni máshonnan, és az ország nem termeli meg a működéséhez szükséges mennyiséget.
„Az embereknek most zseblámpákat, és generátorokat kell venni. Azokhoz viszont elem meg üzemanyag kell. Ezekre a kiadásokra senki nem számított. Ezek is meg fogják emelni az inflációt” – mondta a nigeri főváros egyik lakója.
„Két zsák rizst 22 ezer frankért szoktam venni, és azon még nekem is van hasznom. Most 30 ezerbe kerül, ami elviszi a teljes hasznomat, mert ennyivel nem emelhetem meg az árakat. Ha így megy tovább, inkább bezárom az éttermet” – magyarázta egy fővárosi vendéglős.
Bár a lakosság négyötödét a mezőgazdaság foglalkoztatja, az elmaradottság, az évszázados módszerek miatt a gyorsan növekvő népesség igényeit nem képes kielégíteni az ország.
Így szakértők szerint egyre közelebb kerül az ország teljes összeomlása – ami katasztrofális következményekkel járhat a térségre és Európára nézve is. Nemcsak a migrációs nyomás növekedhet, hanem újjáéledhetnek a szélsőséges iszlamista mozgalmak is.
Egyelőre nincs szó katonai beavatkozásról Nigerben, ahol katonai puccsal mozdították el a demokratikusan megválasztott államfőt. A humanitárius válság és egy újabb migrációs hullám veszélye egyre fenyegetőbb. Az M1-nek nyilatkozó szakértők szerint az Európai Unió ennek kezelésére nincs felkészülve.
Csütörtökön újabb rendkívüli csúcstalálkozót tart a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) a katonai puccs után kialakult nigeri helyzetről, és akár egy katonai beavatkozásról is dönthetnek. A nigériai elnök szóvivője azonban szerdán arról beszélt: az ECOWAS mostani találkozóján a diplomácia élvez elsőbbséget az erőszakos megoldással szemben.
„A diplomácia a legjobb megoldás. Bola Tinubu nigériai elnök az ECOWAS államfőinek álláspontját képviselve világosan közölte, hogy inkább a békés megoldást részesítené előnyben bármi mással szemben. És ez lesz az az álláspont, amit az ECOWAS csütörtöki csúcstalálkozóján is fenntartanak” – mondta Ajuri Ngelale.
A múlt héten még sokkal harciasabb hangot ütött meg az ECOWAS. Ugyanis ultimátumot adtak a tagországok a nigeri junta vezetőinek, amiben arra figyelmeztették a puccsistákat, hogy ha vasárnapig nem helyezik vissza pozíciójába az erőszakkal elmozdított Mohamed Bazoum nigeri elnököt, akkor katonai beavatkozást rendelhetnek el Niger ellen.
– közölte Abdel-Fatau Musza biztonságért felelős biztos.
Az ECOWAS országok azonban eddig nem váltották be a fenyegetéseiket, pedig sokak szerint a puccsistáknak nem is célja az alkotmányos rend helyreállítása.
Nigert több mint két hete katonák vezetik, miután Mohamed Bazoum, demokratikusan megválasztott elnököt őrizetbe vették. A katonai hatalomátvételt mások mellett az ENSZ, az Afrikai Unió és az Európai Unió is elítélte.
A magyar diplomácia is gyorsan reagált a fejleményekre. Szijjártó Péter korábban kijelentette: az európai országoknak, köztük Franciaországnak és Magyarországnak is ki kell tartania az alkotmányosság helyreállítása mellett.
mert akkor sokkal kisebb a valószínűsége az újabb, nagy migrációs hullámok megindulásának Európa felé, és elejét lehet venni a terrorfenyegetettség további súlyosbodásának is.
A nigeri válságnak súlyos migrációs következményei lehetnek egész Európára – mondta az üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkár néhány napja az MTI-nek. Azbej Tristan arra figyelmeztetett: a nigeri katonai puccs miatt fegyveres konfliktusok, humanitárius katasztrófa és migrációs válság várható, mert a következő években akár 100 milliós migránstömeg indulhat Afrikából.
A nigeri válság és az amiatt kialakuló migrációs hullám elszenvedője Európa lehet – mondta az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai szakértője az M1-en. Horváth József aláhúzta: a migránsok csak Európa felé tudnak jönni, az uniónak viszont nincsenek eszközei a migrációs hullám kezelésére.
„Azok, hogy majd most visszatoloncolunk, majd most nyílt táborokba, majd most szociális ellátórendszeren keresztül próbáljuk intézni, nem működnek. Tehát az jól látható,
– fogalmazott.
Horváth József arról is beszélt: a migránsok beáramlása visszafordíthatatlan folyamatokat indít el, megváltoztatva a népességet, és meggyengítve a gazdaságilag erős országokat is.