kulcsár edina
Történt-e légtérsértés?
Bekérették a varsói fehérorosz nagykövetség ideiglenes ügyvivőjét a lengyel légtér megsértése miatt – jelentette be kedden este a lengyel külügyminisztérium. A fehérorosz védelmi tárca ugyanakkor kitalációnak nevezte Lengyelország bejelentését az ország légterének állítólagos megsértéséről. Minszk közleményében úgy fogalmazott: mintha azt „egy nénike azt mondta volna” és azt állítják, hogy nem történt légtérsértés a Mi–8-as és Mi–24-es katonai helikopterekkel.
A lépésről a lengyel kormány nemzetbiztonsági és védelmi bizottsága ülésén döntöttek. A testületet kedden Mariusz Blaszczak nemzetvédelmi miniszter hívta össze azon információk miatt, hogy a lengyel határ közelében gyakorlatozó fehérorosz erők légieszközei kedd reggel megsérthették a lengyel légteret.
Az incidens miatt Blaszczak a lengyel-fehérorosz határon szolgáló katonák létszámának növelését rendelte el, valamint „többleterők és eszközök, ezen belül harci helikopterek odacsoportosítását”.
A varsói védelmi tárca közleményében felidézték: Oroszország és Fehéroroszország az utóbbi időben „fokozta a Lengyelország ellen irányuló hibrid hadviselést”.
2021-ben Lengyelország fokozott migrációs nyomás alá került Fehéroroszországgal közös határán. Azóta migránsok ezrei próbáltak meg bejutni lengyel területre, idén 16 ezer ilyen esetet tartanak számon. Varsó a válságért a minszki vezetést tette felelőssé mondván, hogy közel-keleti és afrikai állampolgárokat utaztat repülőgéppel Minszkbe azzal a hamis ígérettel, hogy a fehérorosz határon keresztül könnyen bejuthatnak az Európai Unióba. Lengyel vádak szerint az akciót Moszkvával egyeztették.
Fokozott üldöztetéseknek van kitéve a fehéroroszországi lengyel kisebbség is. Szombaton pedig Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő aggodalmát fejezte ki annak kapcsán is, hogy Wagner-zsoldosok közelednek a lengyel határhoz.
– olvasható az állásfoglalásban.
A védelmi tárca felhívta a figyelmet arra is, hogy a lengyel fegyveres erők műveleti parancsnoksága még a reggeli órákban arról biztosította a lakosságot, hogy a radarok nem észleltek légtérsértést.
„Estére meg tanácskoztak óceánon túli uraikkal és már azt közölték, hogy a légtérsértés nagyon alacsony magasságban történt, ami akadályozta a rádiólokátorok általi észlelést” – húzta alá a minszki tárca.
A lengyel nemzetvédelmi tárca kedd esti közleménye szerint az incidens miatt Mariusz Blaszczak nemzetvédelmi miniszter a lengyel-fehérorosz határon szolgáló katonák létszámának növelését rendelte el, valamint „többleterők és eszközök, ezen belül harci helikopterek odacsoportosítását”.
Az orosz Wagner magánhadsereg több mint száz zsoldosa hírek szerint a (Lengyelország és Litvánia határát képező) Suwalki-folyosó felé tart, ami aggodalommal tölti el a két uniós országot – figyelmeztetett a lengyel miniszterelnök szombaton.
Mateusz Morawiecki a dél-lengyelországi Gliwice hadiüzemében tett látogatása során tartott sajtóértekezletén emlékeztetett, hogy Lengyelország két év óta folyamatos „hibrid támadásnak” van kitéve Fehéroroszországgal közös határán.
A találkozó során az orosz elnök elmondta, Ukrajna ellentámadása „kudarcot vallott”.
A stratégiai fontosságú, 104 kilométer hosszú Suwalki-folyosó a litván-lengyel-orosz (kalinyingrádi exklávé) és a lengyel-litván-fehérorosz hármashatár között húzódik.
Morawiecki szerint a Wagner-zsoldosok mozgása „bizonyosan a lengyel terület elleni újabb hibrid támadás felé vezető lépés”.
– mondta a miniszterelnök.
2021-ben Lengyelország fokozott migrációs nyomás alá került Fehéroroszországgal közös határán. Migránsok ezrei próbáltak bejutni lengyel területre. Varsó a válságért a minszki vezetést tette felelőssé, mondván, hogy közel-keleti és afrikai állampolgárokat utaztat repülőgéppel Minszkbe azzal a hamis ígérettel, hogy a fehérorosz határon keresztül könnyen bejuthatnak az Európai Unióba. Lengyel vádak szerint az akciót az orosz titkosszolgálatokkal egyeztették.
Pawel Jablonski lengyel külügyminiszter-helyettes azt mondta a PAP lengyel hírügynökségnek nyilatkozva, hogy Lengyelország felkészült a provokációkra és hibrid akciókra fehérorosz-orosz részről. Szavai szerint a helyzetet kiemelt figyelemmel kísérik, mert „a kockázat komoly és nagyon valós”.
– jelentette ki.
Jablonski véleménye szerint a Wagner-csoport akcióinak célja, hogy aggodalmat keltsenek és növeljék a feszültséget Lengyelországban, különösen az ottani őszi parlamenti választások előtt.
Vlagyimir Putyin orosz elnök két hete Szentpéterváron fogadta közeli szövetségesét, Alekszandr Lukasenka fehérorosz államfőt. A találkozó során Putyin elmondta, Ukrajna ellentámadása „kudarcot vallott.”
Ukrajna a múlt hónapban kezdte meg a régóta ígért ellentámadást, viszont az csak kisebb eredményeket ért el az orosz erőkkel szemben.
„Nincs ellentámadás” – idézték Lukasenkót orosz hírügynökségek.
Putyin erre úgy válaszolt: „Létezik, de kudarcot vallott.”
Mark Milley amerikai tábornok, a vezérkari főnökök egyesített biztonságának elnöke azt mondta, hogy az ukrán hadjárat „messze nem kudarc”, viszont egy hosszú hadjáratnak ígérkezik, amely kemény és véres lesz.
Egy Lukasenkához köthető Telegram-csatorna idézte a fehérorosz elnököt, aki tréfás hangnemben elmondta, hogy a Wagner zsoldoscsoport harcosai, akik most a fehérorosz sereg kiképzését segítik, szívesen vonulnának át a határon, a NATO-tag Lengyelországba.
– idézték. Megjegyzik viszont, semmi jele annak, hogy Lukasenka komolyan beszélt volna, és fontolgatna egy ilyen ötletet.
A fehérorosz védelmi minisztérium közleménye szerint a Wagner-harcosok megkezdték a fehérorosz különleges erők kiképzését egy katonai lőtéren, amely alig néhány kilométerre található a lengyel határtól. Lengyelország válaszlépésként további csapatokat vezényelt Fehéroroszországgal szomszédos határára.
Putyin pénteken figyelmeztetett, hogy minden Fehéroroszország elleni agresszió Oroszország elleni támadásnak minősül. Közölte, hogy Moszkva minden eszközzel válaszolni fog, amennyiben sor kerül egy Minszkkel szembeni ellenségeskedésre.
Lukasenka az ukrajnai konfliktus 2022. februári kitörését követően hasznosnak bizonyult Putyin számára, hiszen lehetővé tette, hogy az oroszok országán keresztül vezényeljenek seregeket Ukrajnába.
Ezt követően megengedte, hogy az orosz erők a katonai bázisain gyakoroljanak, közös gyakorlatokat tartott, és átvette a taktikai atomfegyvereket, amelyeket Putyin Fehéroroszországban helyezett el.
A Kreml Lukasenkának tulajdonította azt is, hogy a múlt hónapban közvetítette a Wagner-lázadás megszüntetéséről szóló megállapodást.
Putyin orosz és Lukasenka fehérorosz elnök járókelőkkel fotózkodtak Szentpéterváron, 2023. július 23-án. (Fotó: EPA/ALEXANDER DEMYANCHUK / KREMLIN / POOL)
Lukasenka nem kötelezte kis létszámú hadseregét arra, hogy csatlakozzon Oroszország háborújához, de egy újabb, fehérorosz földről indított támadás kockázata arra kényszeríti Ukrajnát, hogy megvédje északi határát, miközben megpróbálja fokozni ellentámadását az ország keleti és déli részén.