tóth gabi
Továbbra is sok a nyitott kérdés...
Továbbra is vizsgálják, miért zuhant le az a repülőgép Oroszországban, amelyen Jevgenyij Prigozsin is utazott. A Wagner magánhadsereg vezetőjének halálát egyelőre hivatalosan nem erősítették meg, ám úgy tudni: azonosították a holttestét. Moszkva egyelőre nem kommentálta a történteket, az ukrán elnök ugyanakkor kijelentette: Ukrajnának nincs köze az esethez. Jevgenyij Prigozsin két hónapja puccsot kísérelt meg Oroszországban, amit a Kreml hazaárulásnak minősített. A lázadás résztvevői a fegyverletételért cserébe amnesztiát kaptak.
Amatőr felvételek örökítették meg, ahogy egy magánrepülő füstölve zuhant le az oroszországi Tveri terület felett. A Szentpétervárról Moszkvába tartó gép magyar idő szerint szerda este fél hat körül váratlanul veszíteni kezdett a magasságából, majd nem sokkal később Kuzsenkino község közelében lezuhant.
„Robbanást hallottam, aztán láttam, hogy fehér füst jön a repülőből. Az egyik szárnya leszakadt, és hirtelen elkezdett lefelé siklani. Először attól féltem, hogy a faluba fog csapódni. Gyorsan a helyszínre bicikliztem. Minden lángokban állt. Láttam, ahogy kihúztak egy holttestet a roncsok közül” – mondta egy szemtanú.
Rövidesen a hatóságok is a helyszínre értek.
Az orosz állami televízió esti híradásában közzétették a gép utaslistáját, amelyen a Wagner-csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin neve is szerepelt.
A magánhadsereggel összefüggésben álló „szürke zóna” Telegram-csatorna szerint orosz hazaárulók ölték meg a Wagner-vezért és jobbkezét, Dmitrij Utkint.
A 2014-ben megalakult Wagner fegyveres csoport az Ukrajna elleni orosz támadás kezdete óta a háború legvéresebb ütközeteiben, többek között Bahmut városánál is harcolt. Bár a zsoldossereget vezető Jevgenyij Prigozsin gyakran élesen bírálta az orosz hadvezetést, a két hónapja megkísérelt puccskísérletéig Vlagyimir Putyin őszinte híveként volt ismert. A Kreml hazaárulásnak minősítette az akciót, de a fegyverletételért cserébe amnesztiát adott a Wagner vezetőjének, aki ezután állítólag Fehéroroszországban és Afrikában is megfordult.
A moszkvai vezetés egyelőre nem adott ki közleményt az ügyben. Vlagyimir Putyin orosz elnök szerda este a második világháború egyik fordulópontjának tekintett kurszki csata orosz hőseiről emlékezett meg. Az orosz elnök beszédében nem tett említést Jevgenyij Prigozsinról, de még a BRICS-országok csütörtöki ülésén sem reagált a történtekre.
„Nem gondolom, hogy ez bármin is változtatna a háborúban” – mondta egy férfi.
Az orosz vezetés nem bocsát meg a lázadóknak. Csak idő kérdése volt, hogy eltegyék Prigozsint láb alól – mondta egy másik kijevi.
„Amikor repülőket kértünk Ukrajnának, akkor egészen másra gondoltunk, bár tény, hogy Jevgenyij Prigozsin halála is segítség lenne” – tréfálkozott Volodimir Zelenszkij, de azt is mondta, hogy szerinte mindenki tudja, ki lehet a dolog mögött.
A történtekre reagálva Joe Biden amerikai elnök úgy fogalmazott: bár nem tudja pontosan mi történt, de nem lepte meg a hír, és szerinte Oroszországban aligha történhet bármi, ami mögött ne Vlagyimir Putyin állna.
Azt még nem tudni, mi történik a Wagner-csoporttal, amennyiben tényleg a lezuhant gépen ült Jevgenyij Prigozsin. A magánhadsereg katonái miután kivonultak az ukrajnai frontról, aktívak maradtak a Közel-Keleten és több afrikai országban.
Kaotikusan váltakozott lezuhanása előtt annak a magángépnek a repülési magassága, amelyen a Roszaviacija orosz légügyi hatóság szerint Jevgenyij Prigozsin, a Wagner katonai magánvállalat alapítója utazott – közölte csütörtökön a Flightradar24 járatkövető szolgáltató.
A szolgáltató adatai szerint a repülőgép szerdán közép-európai idő szerint 17 óra 10 perckor 8,5 kilométeres magasságra emelkedett, és így repült 17 óra 19 percig. Ekkor kaotikusan süllyedni és emelkedni kezdett.
Az első magasságvesztés után 9,15 kilométerre emelkedett, aztán 8,4 kilométerre süllyedt, majd 8,9 kilométerre egyenlítette ki a magasságot, végül hirtelen ismét ereszkedni kezdett.
A Flightradar24 szóvivője szerint a gép 30 másodperc alatt 2,4 kilométert veszített a magasságából.
A RIA Novosztyi szerint lezuhanásának helyszínétől két, illetve 3,5 kilométerre találták meg az Embraer két darabját. A távolabb lezuhant elemet a repülőgép farokszárnyának egy részeként írta le a hírügynökség.
Az Interfax hírügynökség úgy értesült, hogy a katasztrófa helyszínéről tíz holttestet szállítottak el. A Roszaviacija által közzétett utaslista szerint a lezuhant gépen utazott Prigozsin mellett Dmitrij „Wagner” Utkin, a zsoldoscsoport parancsnoka is.
Az RBK gazdasági lap úgy értesült, hogy
2014-ben ő vezette a nyomozást annak a vnukovói repülőtéren történt balesetnek az ügyében, amelyben életét vesztette a francia Total olajvállalat vezetője, Christophe de Margerie. Akkor a De Margerie-t és a háromtagú személyzetet szállító Dassault Falcon 50EX magánrepülőgép egy hókotróval ütközött, amely kihajtott a kifutópályára.
Sibula a 2019-ben a seremetyjevói repülőtéren szerencsétlenül járt SSJ–100-as ügyében is nyomozott. Akkor 41 ember vesztette életét, miután az utasszállító egy zivatarfront miatt kényszerleszállást hajtott végre. A gép kerekeivel a betonhoz csapódva többször „felpattant”, a törzs szerkezete megsérült, a tartályokból kifolyt üzemanyag pedig kigyulladt.