kulcsár edina
160 eurót kell fizetni az engedélyért, és nem mindenki kapja meg.
Csak külön engedéllyel lehet autóval áthajtani az Ágfalva és az ausztriai Somfalva (Schattendorf) közötti határátkelőn hétfőtől. A határátlépést süllyedő oszloppal korlátozza az osztrák község önkormányzata. A határátlépési engedélyért 160 eurót kell fizetni a magyaroknak, amelyből mintegy 140 eurót vásárlási utalvány formájában térítenek vissza, amit Somfalván lehet majd levásárolni. Mindez akkor lesz így, ha az autósok kérvényét pozitívan bírálja el a somfalvi község. Ez esetben ők megkapják az engedélyt és ezzel együtt egy matricát. Ezt az autójuk szélvédőjére kell ragasztani, és a határon kiépített rendszer azt automatikusan felismeri. Ezután haladhatnak át a határon és a sétálóutcán az autósok - írta meg korábban a Kisalföld.
Thomas Hoffmann somfalvai polgármester szerint az intézkedésre azért volt szükség, hogy csökkenteni tudják a forgalmat az Agendorfer Straße-n, ahol óvoda, temető, templom és idősek otthona is található.
A múlt keddi sajtótájékoztató ideje alatt tüntettek a határ magyar oldalán - hiszen már korábban kiderültek egyes részletek az új szabállyal kapcsolatban. Transzparensekkel is készültek, amin többek között a befizetendő összeg mértéke, illetve az EU és Schengen felirat szerepelt. A demonstrálók között voltak ingázók, nyugdíjasok, de osztrák szimpatizánsok is. Ágfalva polgármestere, Pék Zsuzsanna ismertette a magyar oldalon összegyűlt tömeggel a végleges szabályok részleteit. Kiemelte, hogy segíteni fogják az ingázókat és az engedélyt igénylőket a papírmunkában, és hozzátette, ő sem lelkesedik a megoldásért. Szerinte az lenne az ideális, ha a környéken több utat tudnának építeni azokon a területeken, ahol megnövekedett a forgalom és a határátlépés.
Az osztrákok nyilván nem vették figyelembe, hogy az Európai Unión belüli szabad munkaerő-áramlás lehetővé teszi, hogy a polgárok úgy vállalhassanak egy másik uniós tagállamban munkát, hogy közben megőrzik saját lakóhelyüket. Az uniós jog értelmében határ menti ingázónak (más néven határ menti munkavállalónak) az a személy minősül, aki másik uniós tagállamban dolgozik, mint ahol él és ahova naponta vagy legalább hetente egyszer visszatér. Már pedig ebben az esetben ez a jog sérül.
A Magyar Nemzet megkérdezte ifjabb Lomnici Zoltán véleményét. Az alkotmányjogász a lapnak elmondta:
Nem fér össze a schengeni mozgásszabadsággal, hogy lezárják a járművek előtt a több ezer magyar ingázó által naponta használt Schattendorf (Somfalva)–Agendorf (Ágfalva) határátkelőt.
Ifjabb Lomnici Zoltán úgy látja, a lokális osztrák lépés egy több évtizedes közösségi vívmányt sért. Véleménye szerint Ausztriának az uniós szerződések értelmében olyan intézkedésekkel kellene biztosítania a határain átmenő forgalmat, hogy az uniós polgárokat és (a külső határok hatékony ellenőrzése révén) a harmadik országok állampolgárait ne ellenőrizzék a belső határok átlépésekor.
Szavaiból az is kiderült, a Schattendorfnál bevezetett egyoldalú lépések mértéke jogszerűtlen és elfogadhatatlan az uniós szabályozás alapján, mivel akadályozzák a munkavállalók szabad mozgását.
Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy korábban az Európai Bizottság álláspontja szerint a határok lezárása csak a legvégső eszközként lett volna alkalmazható, és csak átmeneti időre.
A korábbi bizottsági elnök Jean-Claude Juncker környezetéből kiszivárgott terv alapján visszatértek volna gyakorlatilag a vasfüggöny korszakához – nem az illegális bevándorlókkal, hanem az őshonos európai uniós lakosokkal szemben. Pedig azt még Jean-Claude Juncker sem rejtette alá, ha bukik a Schengen-rendszer, bukik az euró is – emlékeztetett a Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakember.