kulcsár edina
Szélesedik a frontvonal...
Az orosz védelmi minisztérium kedden közölte, hogy egy fekete-tengeri hajója elpusztított két távirányítású ukrán haditengerészeti drónt, amelyek támadást kíséreltek meg.
A közlemény szerint a Fekete-tenger délnyugati részén járőröző Szergej Kotov orosz hajó Szevasztopoltól 370 kilométerre délnyugatra nyitott tüzet a drónokra és semmisítette meg őket. Az incidensnek nem voltak áldozatai.
A haditengerészeti drónok pilóta nélküli, távirányítású vízi járművek, amelyek a víz felszínén haladnak. Moszkva többször vádolta már azzal az ukrán haderőt, hogy a légi drónok mellett haditengerészeti drónokat is bevet a fekete-tengeri célpontok ellen.
Az orosz erők megakadályozták egy ukrán diverziós-felderítő csoport behatolását a Dnyeper folyón lévő Antonovszkij-szigetre. Két csónakjukat megsemmisítették, és kilenc ukrán katonát megöltek – közölte kedden Herszon megye orosz megszállás alatt álló területe különleges szolgálatainak képviselője.
Oroszország kemény megtorló intézkedéseket helyezett kilátásba Ukrajnával szemben, miután hétfőn kora reggel két drón épületeket rongált meg Moszkvában.
Újabb orosz dróntámadás érte Kijevet keddre virradó éjjel, júliusban ez már a hatodik légitámadás volt az ukrán főváros ellen – közölte kedden hajnalban az ukrán főváros katonai közigazgatásának vezetése.
Az orosz haderő iráni gyártmányú, Sahid típusú drónokkal támadta Kijevet, de az előzetes tájékoztatás szerint az ukrán légvédelem mindegyiket megsemmisítette – számolt be a Telegram üzenetküldő szolgáltatáson Szerhij Popko, a kijevi katonai közigazgatás vezetője.
Mint mondta, az eddig rendelkezésre álló információk alapján a támadásnak nem volt áldozata, és komoly károkat sem okozott.
Ukrajna keleti részén több mint három órán át szóltak a légitámadásra figyelmeztető szirénák az ukrán légierő közlése szerint.
Kedden reggel fél hatkor a légierő a Telegramon azt írta, hogy újabb ballisztikus fegyverekkel végrehajtott támadások fenyegetik Ukrajna keleti és délkeleti régióit, ezért az érintett térségben légiriadót rendeltek el.
Gyenyisz Manturov, a védelmi kérdésekért felelős orosz miniszterelnök-helyettes hétfőn kijelentette, hogy Oroszország immár minden hónapban annyi lőszert gyárt, mint tavaly egész évben, és felgyorsította a katonai felszerelések gyártását is.
Az Egyesült Államok „ukrán zászló alatt” kibertámadásokat hajt végre a létfontosságú orosz infrastruktúra ellen – jelentette ki Nyikolaj Patrusev, az orosz biztonsági tanács titkára egy hétfői nemzetközi megbeszélésen.
Patrusev a dél-afrikai Johannesburgban egyeztetett a Brazíliából, Oroszországból, Indiából, Kínából és Dél-Afrikából álló BRICS szervezetből, illetve a velük partnerségben lévő – az ötök barátainak is nevezett – országcsoportból érkezett kollégáival.
Az amerikai védelmi minisztérium, „a Pentagon kibervédelmi parancsnoksága (US Cyber Command), az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA), valamint a NATO Tallinnban működő kibervédelmi központja ukrán zászló alatt tervez és hajt végre kibertámadásokat országunk kritikus számítástechnikai infrastruktúrája ellen” – hangsúlyozta a találkozón az orosz biztonsági tanács titkára, akit a Rosszijszkaja Gazeta című kormánylap idézett.
„Az amerikai hírszerzés ilyen támadásaihoz aktívan bekapcsolódnak ukrán hackercsoportok is” – mondta Patrusev. Szerinte a kibertámadások kiemelt céljai az orosz pénzügyi rendszer, a logisztikai, távközlési és energetikai hálózatok, a termelő vállalatok, illetve a kormányzati portálok.
Az orosz tisztségviselő kiemelte:
Hozzátette, hogy az agresszív információs propagandakampányon és fegyverszállításokon felül az Egyesült Államok különleges műveleti parancsnoksága közvetlenül felügyeli az ukrán információs-pszichológiai műveletek központjának munkáját.
„A Nyugat a kibertér militarizálásának és a kibertámadások tökéletesítésének útját választotta” – mondta.
Patrusev sürgette az internet felügyeletének nemzetközivé tételét, mivel szerinte Washington az internet szabályozásában játszott monopolhelyzetével visszaélve a felügyeletet saját neokoloniális törekvéseinek céljaira használja.
„Az év eleje óta számos típusú különleges fegyvert és katonai felszerelést gyártottunk, jóval nagyobb arányban, mint tavaly” – idézték orosz hírügynökségek a kormányfőhelyettest.
„Ami a lőszert illeti, elértük azt a szintet, amelyen a havi szállítások meghaladják a tavaly egész éves megrendelések összességét” – tette hozzá Gyenyisz Manturov, aki egyben ipari miniszter is.
A miniszterelnök-helyettes szerint a védelmi ágazat csaknem valamennyi orosz vállalata tartani tudja ezt a kapacitást, és betartja a termelési határidőket.
Májusban Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy az orosz erők tevékenysége a fronton „nagymértékben függ a hadianyagokból és felszerelésekből a kívánt időben érkező utánpótlástól”. „Az orosz vezetők feladatként tűzték ki a hadiipar számára, hogy növeljék a gyártás ütemét és volumenét. A szükséges intézkedéseket már meghoztuk” – mondta a védelmi miniszter a hadsereg magas rangú tisztjeivel tartott találkozóján.