kulcsár edina
Deutsch Tamás nyilatkozott.
– Bárhogyan is mesterkedjenek Brüsszelben, nem fogjuk hagyni, hogy ránk erőltessenek bármilyen puccsszerűen elfogadott kötelező migránskvótát, és elutasítjuk a migránsgettók és -táborok építésére vonatkozó kötelezettséget is – reagált lapunknak az uniós politikai színtéren zajló eseményekre Deutsch Tamás. A Fidesz európai parlamenti képviselője felidézte, hogy a magyar polgárok az elsők között mondták ki:
nem kérnek az illegális migrációból, nem kérnek a lángoló autókból, a betört kirakatokból és a no-go zónákból.
Ezt egyébként többször is megerősítették, és Európa-szerte tízmilliók hasonlóan gondolkodnak.
Mára kristálytisztán láthatjuk, hogy Európa nyugati felén a multikulturalizmus ideológiája totálisan összeomlott, katasztrófaközeli következményei vannak a Willkommenskulturnak, a migránssimogató, az illegális migrációnak zöld utat engedő gyakorlatnak. Sőt Franciaországban már egyenesen migránslázadás zajlik
– jelentette ki a kormánypárti politikus, majd kiemelte, hogy a nyugati országoknak az általuk beengedett illegális migránsok mára már elviselhetetlen terheket jelentenek. Ezért most azt találták ki, hogy majd a szolidaritás jegyében erőszakkal a közép- és kelet-európai országok nyakába sózzák az általuk beengedett illegális migránsok problémáját.
Na persze…
– legyintett gúnyosan Deutsch Tamás. Maga a brüsszeli javaslat egyébként sok helyen kidolgozatlan és olyan hatást kelt, mintha nem gondolták volna át a brüsszeliták, hogy hogyan kellene megvalósítani az ötleteiket. Rengetegen felvetették az Európai Parlamentben is azt az eshetőséget, miszerint az esetlegesen áttelepített migránsok visszaszöknének abba az országba, ahonnan elvitték őket akaratuk ellenére – többnyire nyugat-európai országokba. Amikor a politikusok azt a kérdést tették fel Brüsszelben, hogy mégis hogyan kívánja ezt kezelni az Európai Bizottság, illetve hogyan kellene a tagállamoknak ezt kezelni, csak üres mellébeszéléseket kaptak.
Az egész brüsszeli javaslat totálisan életszerűtlen, gyalázatos és embertelen elképzelés… Ne felejtsük el azt se, hogy évekkel ezelőtt Soros György fogalmazott meg a mostani brüsszeli kötelező migránsvótákhoz kísértetiesen hasonló elképzeléseket, a Soros-terv több pontja is szinte változtatások nélkül jelenik meg az új európai migrációs szabályozás tervezetében
– mutatott rá a Fidesz európai parlamenti képviselője. Úgy véli, hogy a migráció kapcsán az Orbán Viktor miniszterelnök által képviselt álláspontban nincs semmi meglepő, hiszen a kezdetektől fogva azt mondják a kormánypártok, hogy az illegális migrációt nem menedzselni kell, hanem megállítani.
Ráadásul mi, magyarok évek óta Európa védelmezői vagyunk, tavaly a negyedmilliót is meghaladta azon illegális migránsok száma, akiket hazánk megállított a szerb–magyar határon, míg az elmúlt fél évtizedben egymillió, Európába törvénytelen módon belépni szándékozó migráns bejutását akadályoztuk meg. Itt lenne az ideje, hogy Brüsszel végre támogassa, ne pedig gáncsolja a tagállamok határvédelmi erőfeszítéseit
– szögezte le Deutsch Tamás. Hangsúlyozta, hogy a kormány és a képviselői meg fogják találni azokat a politikai és jogi eszközöket, amelyek kapcsán a migránsokra vonatkozó katasztrofális brüsszeli döntéseket nem kell majd végrehajtani.
Az uniós színtéren a másik leginkább vitatott téma az, hogy az EU a korábban jelzettnél is több pénzt akar önteni Ukrajnába, ehhez pedig egyrészt több befizetést kér a tagállamoktól, másrészt pedig azoktól az országoktól is ezt várja el Brüsszel, akik még egy forintot se láttak a nekik járó forrásokból. Egyes információk szerint egyébként a lengyel és a magyar forrásokat is átadták már Ukrajnának. Deutsch Tamás szerint a képlet nagyon egyszerű: továbbra is a háborús pszichózis uralkodik Brüsszelben, a békéről szó sem esik. Ahogy fogalmazott:
Az Európai Bizottság eddig minden héten többmilliárdnyi Ukrajnának szánt plusztámogatás ötletével állt elő. A napokban éppen egy olyan újabb hajmeresztő javaslatot terjesztettek elő, amelynek alapján – a hétéves uniós költségvetésből, a tagállamok százmilliárd eurós pluszbefizetése mellett javasolt, újabb 50 milliárd eurós Ukrajnának szánt támogatáson túl – az Európai Unió az ukrajnai fegyverszállításokra az előttünk álló négy évben további 20 milliárd eurót fordítana, amelyből hazánknak mintegy 200 millió eurót kellene fizetnie. Mindezt úgy, hogy Magyarország, Lengyelország és még három tagállam eddig egyetlen eurócentet sem kapott a helyreállítási alap forrásaiból, miközben az Európa Bizottság nem tud elszámolni azzal, hogy pontosan mekkora összeget is juttatott már el eddig Ukrajnának.
Hozzátette, hogy sem az eddig blokkolt 500 millió euróról, sem a most kitalált 20 milliárd euróról nem fognak tárgyalni addig, amíg le nem kerül az OTP a háború nemzetközi szponzorainak ukrán listájáról.
A kormány sem az ukrajnai fegyverszállítás finanszírozására szánt s eddig is blokkolt 500 millió euró, sem az újabb javaslat szerinti 20 milliárd euró kapcsán nem hajlandó tárgyalásra, amíg Kijev le nem veszi az OTP-t a háború nemzetközi szponzorainak listájáról – figyelmeztetett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Brüsszelben. A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az EU-s külügyi tanács ülésének szünetében kiemelte, hogy továbbra is háborús hangulat uralkodik Brüsszelben, a békéről ezúttal sem volt szó, sőt olyan javaslatot terjesztettek elő, amelynek értelmében a blokk a következő négy évben 20 milliárd eurót fordítana az ukrajnai fegyverszállításokra, amiből Magyarországra nagyjából 200 millió euró esne.
Ezzel mit is mond az Európai Unió? Hogy négy évig még úgyis háborús berendezkedés lesz. Tehát most már nem csupán rövid távon nem gondolkodik Brüsszel a békében, hanem már hosszú távon is háborús berendezkedést vizionál Európának
– mondta.
„Döbbenetes ez a javaslat […] Hát jogosan fogalmazódik meg a kérdés, hogy hány ember fog meghalni ez alatt a négy év alatt, amíg mi 20 milliárd euróval finanszírozunk fegyverszállításokat. És hány magyar fog meghalni ez alatt a négy év alatt?” – tette fel a kérdést. Aláhúzta: az elmúlt ötszáz nap bebizonyította, hogy ezen konfliktusnak nincs megoldása a harctéren, s minél több fegyvert szállítanak, annál magasabb lesz a halálos áldozatok száma.
Ezért azt kérjük Brüsszeltől, Berlintől, Párizstól és Washingtontól is, hogy fegyver helyett inkább békét hozzanak a szomszédunkba
– jelentette ki.
Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy az Európai Békekeretből eddig 5,6 milliárd eurót fordítottak a fegyverszállítások finanszírozására, és most újabb 500 millió eurót kívánnak jóváhagyni, de a kormány ehhez nem járul hozzá addig, amíg Ukrajna le nem veszi a háború nemzetközi szponzorainak listájáról a legnagyobb magyar banknak számító OTP-t. „Sem az eddig blokkolt 500 millió euró, sem a most előhozott 20 milliárd euró kapcsán nem vagyunk hajlandók semmifajta tárgyalásra mindaddig, amíg az OTP a háború nemzetközi szponzorainak listáján van” – szögezte le. „Arról nem is beszélve, hogy az Európai Bizottság nemrégiben beismerte, hogy elfogyott a pénz, és kért még 50 milliárd eurót Ukrajna támogatására. Most is kérnek 20 milliárd eurót a fegyverszállításokra, így 70 milliárd euróról beszélünk, és sehol egy elszámolás, egy kimutatás az eddig elköltött pénzekről” – tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy tavaly a száz legnagyobb nyugati tulajdonú vállalat 3,5 milliárd dollárnyi társasági adót fizetett be Oroszországban, eközben az orosz bankpiacon 0,16 százalékos részesedéssel bíró OTP felkerült az ukrán feketelistára.
A miniszter kitért arra is, hogy egyes résztvevők némileg kritizálták a közép-európai országokat, amiért korlátozásokat vezettek be az ukrán gabona importjára vonatkozóan. Kiemelte: a megállapodás lényege az volt, hogy a gabonát el lehessen szállítani Ukrajnából Afrikába és a Közel-Keletre a humanitárius válságok megelőzése érdekében, s nem az, hogy eladják Közép-Európában. „A lehető leghatározottabban visszautasítottam mindenfajta olyan gyanúsítgatást, amely azzal vádolta a közép-európaiakat, hogy bármifajta szállításokat blokkoltunk volna” – közölte, rámutatva arra, hogy Magyarország még infrastrukturális beruházásokat is végrehajtott az átrakodási kapacitás bővítésére. „Magyarország továbbra is készen áll arra a többi közép-európai országgal, hogy átengedje a területén az ukrán gabonaszállítmányokat, de arról nem lehet szó, hogy ezeket Magyarországon értékesítsék és tönkretegyék az élelmiszerpiacunkat” – húzta alá.
Szijjártó Péter a tagállami vétójog felszámolását célzó európai parlamenti állásfoglalással kapcsolatban, újságírói kérdésre válaszolva kiemelte: a szerződések értelmében a stratégiai ügyekben minden félnek egyet kell érnie a döntésekkel.
És azok, akik rajtunk az európai értékeket kérik számon, azok, akik rajtunk jogállamiságot, szerződések tiszteletben tartását kérik számon, azok most hirtelen érdekből fakadóan minden gond nélkül átírnák a szerződéseket
– fogalmazott.
Hasonlóan reagált a jövő évi magyar soros EU-elnökséggel szembeni tiltakozások ügyére is, mondván, hogy a rotálódó tisztség sorrendje előre meg van határozva. „És ezek a szabályok semmit nem mondanak arról, hogy egyet kell értenie a soros elnökségnek a nagy tagállamok által diktált ügyek valahány százalékával vagy a liberális mainstream minden mozdulatával. Az Európai Unió erről szól, többfélék vagyunk” – mondta.