tóth gabi
A helyiek hiába tiltakoznak...
Lampedusa lakói demonstrációt hirdettek meg a migránsok miatti katonai jelenléttel szemben, valamint bírálják, hogy a sajtó migránsszigetnek nevezi a szigetet.
A hatezer lakosú, turistákkal teli sziget utcáin osztogatott röplapok és a főutcán felragasztott plakátok szerint hétfő este demonstrációt tartanak a sziget központi terén.
A Pelagie Mediterranee nevű, politikai és kulturális mozgalom kezdeményezése nem az első: az utóbbi napokban több lakossági gyűlés zajlott a katonák jelenléte ellen a szigeten, mert az a majdnem kizárólag idegenforgalomból élő lampedusaiak szerint elrettenti a turistákat. A mostani kiáltvány szerint a cél a sziget megmentése, annak érdekében, hogy Lampedusa „ne háború, hanem a párbeszéd és a szépség helyszíne” maradjon.
A hatóságok pénteken tartanak egyeztetést a szigeten kialakult helyzetről.
A szicíliai Agrigento prefektusa, Filippo Romano, aki a közeli Lampedusa biztonságáért is felelős, nyugalomra intett. Úgy nyilatkozott, mindent megtesznek, hogy enyhítsék a kicsi, alig húsz négyzetkilométeres szigetre nehezedő nyomást: folyamatosan hajókkal szállítják el az érkezőket. Az érkezők egy részét már nem is Lampedusán azonosítják, hanem azután, hogy máshova szállították őket. A prefektus hozzátette, Lampedusa köztisztasági és közegészségügyi szempontjait is figyelembe veszik. A sziget négyszáz fős táborában hetek óta több ezren szoronganak, a szünet nélküli elszállítás ellenére a központ majdnem mindig tele van az újabb érkezők miatt.
Csütörtök éjszakától kezdve már hatszázötven ember kötött ki a szigeten: több mint tíz csónakkal érkeztek, melyeknek a helyi parti őrség és a pénzügyőrség nyújtott segítséget.
Az egyik csoporttal egy vajúdó nő is érkezett, akit a kikötőből azonnal a sziget kórházába szállítottak. Egy másik nő a tengeren átkelő csónakon hozta világra gyermekét, negyven ember között.
Az érkezettek mindannyian a tunéziai Szfaxból indultak: Mali, Guinea, Elefántcsontpart, Libéria, Gambia, Pakisztán, Afganisztán Kamerun és Szudán állampolgárai. Szerdán tizennégy csónakkal mintegy hatszázan érkeztek.
Hétszer annyi migráns zsúfolódott össze az egyik lampedusai táborban, mint ahány férőhely van. Ez az egyik olyan hely Európában, ahol már valósággá váltak a migránsgettók. Ma az unió belügyi biztosa is megnézte a helyszínt, de csak arról tudott beszélni, hogy szét kell osztani a migránsokat, az ellenálló országokat pedig meg kell büntetni.
Hosszú sorban várakoztak az Olasz Vöröskereszt sátrai előtt az illegális bevándorlók kedden az Olaszországhoz tartozó Lampedusa befogadóközpontjában.
Az M1 helyszíni tudósítója azt mondta, több mint száz migráns érkezett, akik Tunézia partjairól indultak el.
„Több mint félezer migráns tartózkodik most is odabent, a legfeljebb négyszáz fő befogadására alkalmas létesítményben. De ez a szám egyébként nem számít tartósnak, ugyanis amire számítani is lehetett: mivel csillapodtak az időjárási viszonyok, már az este folyamán újabb partra szállásokat észleltek. És az esti órákban, az éjszaka, de ma reggel is újabb hajók kötöttek ki a szigeten. Több mint száz migráns érkezett, akik Tunézia partjairól indultak el” – magyarázta Tóth Dianna.
Mivel Lampedusa alig több mint száz kilométerre fekszik Tunéziától, az olasz partok mentén itt a legnagyobb a migrációs nyomás.
A súlyos helyzet miatt kedden a szigetre utazott az Európai Bizottság belügyi biztosa, Ylva Johansson és az olasz belügyminiszter, Matteo Piantedosi, aki arról beszélt, hogy a migráció kihívásával még évekig küzdeni fognak.
„Meg vagyunk győződve arról, hogy az intézkedések egyik fő pontja a nemzetközi emberkereskedelem elleni feltétel nélküli küzdelem” – hangsúlyozta a belügyminiszter, aki megköszönte Ylva Johanssonnak, hogy az uniós biztosok közül elsőként érkezett Lampedusa szigetére.
Az Európai Bizottság belügyi biztosa pedig azt hangsúlyozta, hogy Lampedusa nem olasz, hanem európai kihívás, amelyre európai választ kell adni.
„A szolidaritásvállalás kötelező a törvény szerint. Ez azt jelenti, hogy az Európai Bizottság ellenőrzi ennek végrehajtását. Emellett azok a tagországok, amelyek nem vállalják a migránsok elszállítását, azoknak máshogy kell kivenniük a részüket. Például fizetniük kell, ez a pénz pedig felhasználható más fontos problémák megoldására a nyomás alatt álló tagállamokban, illetve egy harmadik országban” – fogalmazott Ylva Johansson.
A belügyekért felelős uniós biztos dicsérte az olasz kormány erőfeszítéseit és azt is elismerte, hogy a dél-európai országra hatalmas migrációs nyomás nehezedik. Az olasz partokat idén már több mint 65 ezer illegális bevándorló érte el.
A köztelevízió tudósítója kiemelte, hogy amint partra szálltak a migránsok, zárt működésű gettóba szállítja őket a rendőrség, a parti őrség és a katonaság tagjai. A bejáratot pedig akkor nyitják ki, amikor egy újabb csoport érkezik. Odabent a segélyszervezetek képviselői és dolgozói látják el a migránsokat.
Nagy nyomás hárul mindenkire, erejükön felül dolgoznak. A 400 fő befogadására alkalmas létesítményben jelenleg is kétszer többen vannak, ez pedig nagy terhet ró mindenkire. Hogy valamennyire enyhíteni tudjanak az itt uralkodó állapotokon, Szicíliába osztják szét a tömeget. Ez azonban csak átmeneti megoldásnak tűnik, mert a partra szállások száma továbbra sem csökken.
Fejenként akár ötezer euróba kerül a Tunézia és Lampedusa közötti alig száztizenhárom kilométeres távolság megtétele – mondta egy embercsempész a La Repubblica olasz napilapnak hétfőn, hangoztatva, hogy a nyáron minden egyes nap indítanak migránsokkal teli hajót.
A lap beszámolója szerint a 29 éves tunéziai férfi az ország egyik legnagyobb emberkereskedő szervezetét irányítja. Öt éve foglalkozik ezzel. Szfax városában teszi tengerre az emberekkel, majdnem kizárólag tunéziaiakkal teli hajókat. Utóbbiak gazdasági bevándorlónak számítanak Olaszországban, akikre elvben kitoloncolás vár. Az olasz hatóságok azonban nem győzik a tunéziaiak hazaszállítását.
– jelentette ki az emberkereskedő.
Korábban Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy az év elején tapasztalt tömeges érkezésekhez képest „gyenge lassulás” figyelhető meg elsősorban Tunézia irányából. A belügyi tárcavezető szerint a migránsok indulását a tunéziai és az olasz parti őrség közös ellenőrzése tartóztatja fel.
Elmondta, aki kevesebbet tud fizetni, annak fadeszkákból tákolt hajó jut, fedélzetén több mint ötven fővel. Aki többet fizet, az motoros csónakkal, harminc fős csoportban jut át Lampedusa vagy Szicília szigetére. Aki nem tud fizetni, annak öt további utast kell maga mellé szereznie, és az ingyen utazóknak elsőként kell a tengerbe vetni magukat, ha a hajó bajba jut.
Az embercsempész szervezet vezetője kifejtette, hogy minden hajó után a bevétel húsz százalékát tartja meg magának, ami 12 ezer eurónak felel meg átlagban, a többi pénzt „munkatársai” között osztja szét, valamint fizeti belőle a tunéziai hivatalnokokat is, akik szemet hunynak az indulások felett. Hozzátette, az emberkereskedők általában fiktív ingatlanirodákat vagy informatikai cégeket birtokolnak, és azokon keresztül mossák tisztára az emigrációból származó összegeket.
A római belügyminisztérium hétfői adatai szerint év eleje óta több mint 57 ezer bevándorló érkezett, harmincezerrel többen mint a múlt év ugyanazon időszakában.
A menekültek világnapja alkalmából közölt UNICEF-adatok szerint 2014 óta több mint százezer felnőtt kíséret nélküli kis- és fiatalkorú érkezett a tengeren keresztül Olaszországba. Az idén a számuk túllépte a hatezret.