kulcsár edina
Kiemelt figyelmet fordítanak a magyar fogyasztók védelmére.
A GVH elnöke szerint bár a kötelező akciózás, illetve az árstopok betartásának ellenőrzése, valamint a be nem tartás szankcionálása nem a Gazdasági Versenyhivatal hatáskörébe tartozik – ezzel együtt a GVH a fogyasztók védelme és a tiszta piaci verseny erősítése érdekében folyamatosan látókörében tartja, mind az élelmiszer-kiskereskedelem, mind az egyes szolgáltatások piacait.
A Gazdasági Versenyhivatal 2022 ősze óta kiemelt figyelmet fordít az élelmiszerpiacok piaci folyamatainak feltárására, illetve az infláció mögött rejlő, a versenyjogot érintő okok részletes vizsgálatára. Ennek keretében több célzott gyorsított ágazati vizsgálatot folytatott le, valamint 2023. július elsejétől működteti az online árfigyelő rendszert, ami az első 26 nap tapasztalatai és a Gazdaságfejlesztési Minisztérium számításai alapján eddig legalább 2 százalékponttal járult hozzá az élelmiszer-infláció letöréséhez – mondta Rigó Csaba Balázs.
Tapasztalata szerint a versenyfelügyeleti eljárásokban kiszabott bírságoknak, illetve már önmagában a GVH aktív jelenlétének is visszatartó, a piaci folyamatok normalizálódását segítő hatása van. Kijelentette: a „nemzeti versenyhatóság a továbbiakban is kiemelt figyelmet fordít a magyar fogyasztók védelmére és a jogkövetésre törekvő vállalkozások segítésére. Továbbra is aktívak leszünk mind a hatósági ellenőrzések terén, mind az infláció letörése érdekében végzett tevékenységeinkben”.
A GVH elnöke bíztatónak nevezte a július elsejei indulást követő négy hét tapasztalatait: a magyar emberek kiemelkedő mértékben érdeklődnek az oldal iránt, sokan használják az Árfigyelőt.
Mivel folyamatos a fejlesztés, ezért a látogatottsági adatok is változni fognak. Több hónap elteltével lehet hiteles havi látogatottsági adatokat mérni.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium kimutatása szerint 2023. július 1. és július 26. között a 62 mért termékkategóriából 53 termékkategóriában csökkentek az árak. A 62 termékcsoport esetén az átlagárak 7,4 százalékkal mérséklődtek, amelynek közel 0,7 százalékpontos inflációcsökkentő, illetve 2 százalékpont körüli élelmiszerinflációt csökkentő hatása lehet a KSH inflációs fogyasztói kosarának súlyait figyelembe véve.
Az adatbázisban hat kiskereskedelmi lánc mintegy 1200 boltjában, összesen 62 termékkategóriában kereshetnek a felhasználók.
Az emberek e segítségével megtalálhatják a legjobb kiskereskedői ajánlatokat és lehetőségeket, ezáltal időt és pénzt takaríthatnak meg a vásárlásaik során. Az adatokat szolgáltató kiskereskedelmi láncok naponta frissítik az egyes termékek árait és láthatóan reagálnak egymásra, a kereskedők között öldöklő napi árverseny alakult ki.
Az indulás óta eltelt időszak tapasztalatai azt támasztják alá, hogy az Árfigyelő nem csak az egyes termékek árának összehasonlíthatóságát biztosítja a fogyasztók számára, hanem hatékonyan járul hozzá a piaci verseny fokozásához, az árak csökkentéséhez, ezáltal pedig az infláció letöréséhez.
Rigó Csaba Balázs kitért arra is, hogy a GVH 2023. első felében párhuzamosan két gyorsított szektorvizsgálatot folytatott le, a tej és tejtermékek, illetve a tartós élelmiszerek piacain. A vizsgálatok igazolták, hogy a kiskereskedelem szereplői az egyes élelmiszerek fogyasztói árai kapcsán az árstoppal nem érintett termékek esetében magasabb árrést realizáltak.
Mint fogalmazott: „az ellátási lánc minden szintjén – termelők, feldolgozók, kiskereskedők – találtunk példát olyan termékre, amelynek árrése, nyereségtartalma – az indokolható költségeket meghaladóan növekedett, és olyanra is, amelynél ez csökkent 2022-ben”.
Az Árfigyelő elindulása óta legnagyobb mértékben, közel 14 százalékkal mérséklődtek a zöldségárak, ezen belül több zöldség (zöldpaprika, étkezési újburgonya, paradicsom, fokhagyma) ára 20 százalékot meghaladó mértékben. A gyümölcsök átlagosan 8,3 százalékkal lettek olcsóbbak, de például az alma ára több mint 20 százalékkal mérséklődött. A margarin és spagetti ára 12-13 százalékkal, a sertészsír, kenyerek és a tojás pedig átlagosan 8-9 százalékkal kerülnek kevesebbe, mint a hónap elején. A húsok közül legnagyobb mértékben a pulykamell ára csökkent, közel 10 százalékkal.
Rigó Csaba Balázs kijelentette: „meggyőződésem, hogy a jelenlegi magas élelmiszerinflációs környezetben a magasabb nyereség-realizálás a kormányfő és a fogyasztók szempontjából joggal tűnhet nyerészkedésnek, vagy árspekulációnak. Az sem véletlen, hogy több szakember profit hajtotta inflációt emleget. Jelenleg is több olyan versenyfelügyeleti eljárás van folyamatban, amelyben élelmiszer-kiskereskedelmi cégek érintettek, köztük multinacionális cégek is. Versenykorlátozó megállapodás gyanúja – pl. árrögzítés – illetve a fogyasztókat megtévesztő kereskedelmi gyakorlatok gyanúja miatt is van folyamatban eljárás, amelyekről jelenleg még nem adhatok bővebb tájékoztatást. Ezekben az ügyekben a kiszabható maximális bírság az eljárás alá vont cégek előző évi nettó árbevételének a 13 százaléka is lehet, vagyis az érintett cégek rendkívül komoly mértékű szankció lehetőségével néznek szembe” – mondta.
Rigó Csaba Balázs biztos abban, hogy még év vége előtt egyszámjegyű lesz az infláció. Kijelentette: „a júniusi 20,1 százalékos infláció után 18 százalék alatti értéket várok júliusban. Szeretném újra hangsúlyozni: az élelmiszer inflációcsökkenéséhez 1 hónap alatt több, mint 2 százalékponttal járult hozzá az Árfigyelő. A csökkenés ütemét és dinamikáját látva álláspontom szerint már az ősszel elérhető lesz az egyszámjegyű infláció. Ez azért fontos, mert így visszaáll a reálbér-növekedés, többet tudnak költeni a fogyasztók, amely hozzájárul a gazdasági növekedéshez. Remélhetőleg 2024 közepére visszaáll a magyar gazdaság arra a növekedési pályára, amelyről a Covid-19 és a szomszédunkban zajló háború térítette le” – mondta Rigó Csaba Balázs az Origó beszámolója szerint.