kulcsár edina
Gyurcsány Ferenc sarokba szoríthatta a főpolgármestert.
Erről a XXI. Század Intézet vezető elemzője beszélt. Szerinte Karácsony Gergely minden megszorítást végrehajt, amit a DK kér tőle. Ezért emelhették a budapesti jegyárakat is méghozzá brutálisan 350-ről 450-re.
Pedig Karácsony Gergely a 2019-es önkormányzati kampányban azt ígérte: nem lesz jegyáremelés.
Decemberben azzal poénkodott: az apa férfi, a benzinár nő, a vonaljegy marad 350 forint.
Múlt héten azonban rácáfolt minden korábbi ígéretére és a Facebookján üzente meg:
Kanász-Nagy Máté egy keddi sajtótájékoztatón bevédte a budapesti jegyáremelést. Az LMP-s politikus a kormányt hibáztatta, amiért nem ad elég pénzt a főváros működéséhez.
A Jobbik-konzervatívok parlamenti képviselője viszont az M1-nek azt mondta: nem örül a Karácsony-féle megszorításnak. Z. Kárpát Dániel szerint miközben a főváros forráselvonással küzd, nem jó irány, ha egy ilyen fontos kérdésben az önkormányzat megkerüli döntéshozói testületét.
A fővárosi Fidesz közösségi oldalán szólította fel Karácsony Gergelyt, hogy ne éljen vissza a közgyűlés által biztosított joggal és ne emelje meg önkényesen a jegyárakat.
Miközben koalíciós partnere, az MSZP-s Tüttő Kata nemtetszésének adott hangot a jegyáremelés miatt, az M1-nek a hétvégén már egy másik megszorítást is körvonalazott. Közölte: emelni kell a vállalkozások vízdíját, hogy legyen miből finanszírozni a fővárosi szolgáltatást.
A vállalkozásoknak szolgáltatott víz árának fedeznie kellene a kitermelés költségeit.
Karácsony Gergely a vízdíjemelést csak ezt követően emelte kommunikációs szintre. Kedden nem fukarkodott a jelzőkkel, azt írta:
Miközben a főpolgármester évente 500 millió forintot költ tanácsadókra, a DK elnöke sarokba szoríthatta Karácsony Gergelyt a pénzmosás gyanúját is felvető kampánypénzekkel – mondta Deák Dániel az M1-en. A XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint Karácsony Gergely most minden megszorítást végrehajt, amit a bukott miniszterelnök kér tőle, csak azért, hogy jövőre ismét a baloldal főpolgármester-jelöltje lehessen.
– fogalmazott.
Deák Dániel azt mondta: Karácsony Gergely a kialakult csődközeli helyzetben pártpolitikai csatatérré akarja változtatni a fővárost, ami a Budapestieknek a legrosszabb.
Karácsony ne hozzon egy személyben döntést a jegyárakról – szögezte le a Fidesz Facebook-oldalán reagálva arra, hogy a budapesti főpolgármester pénteki tájékoztatása szerint szeptembertől egy BKK-vonaljegy 450 forintba, a buszokon megvásárolható jegy 600 forintba kerül majd.Miért akar a Fővárosi Közgyűlés által biztosított jogával visszaélni a főpolgármester a budapestiek kárára? – vonta kérdőre a kormánypárt bejegyzésében Karácsony Gergelyt.
Hangsúlyozták: Karácsony Gergelynek ugyan van joga hozzá, hogy két közgyűlés között egyedül hozzon meg döntéseket, de ezt korábban csak halasztást nem tűrő, előre nem látható helyzeteknél illett alkalmazni.
Kijelentették: a BKV-jegyek árainak emelése nem ilyen! A dollárbaloldal főpolgármestere tavaly még váltig állította, hogy nem lesz áremelés. Most azonban hogy elfogyott Budapest pénze, egyedül akar dönteni a jegyáremelésről – fogalmaztak.
A Fidesz a bejegyzésben felszólítja Karácsony Gergelyt, hogy ne éljen vissza a közgyűlés által biztosított joggal és ne emelje meg önkényesen a jegyárakat!
Emelni akarja a főváros a budapesti cégek vízdíját is. Arra hivatkoznak, hogy nincs pénz a hálózat fejlesztésére, sok a csőtörés és a lakossági fogyasztók is rezsicsökkentett áron kapják az ivóvizet. A Fővárosi Vízművek vezérigazgatója mellett Tüttő Kata főpolgármester-helyettes is támogatja a megszorító intézkedést. Karácsony Gergely a héten jelentette be, hogy korábbi nyilatkozataival ellentétben mégis emelik a BKV-jegyek árát.
Emelné a szolgáltatás díját a Fővárosi Vízművek. Csörnyei Géza vezérigazgató mindezt azzal indokolta egy szombati sajtótájékoztatón, hogy a budapesti fogyasztók 2009-es szinten, de 2012-ben fixált árakon jutnak hozzá még mai is az ivóvízhez.
Az áremelést az MSZP-s főpolgármester-helyettes is támogatja. Olyannyira, hogy Tüttő Kata pert is indít a Magyar Energia és Közműszabályozási Hivatal ellen, hogy megtudja, mennyibe kerül egy köbméter víz kitermelése és csővezetéken történő szállítása a fővárosban.
„Ma ott tartunk, hogy a vízdíj nem elegendő arra sem, hogy egyébként kitermeljük a vizet és eljuttassuk a háztartásba, a csövek nélkül” – mondta Tüttő Kata, Budapest főpolgármester-helyettese.
Nemrég Tarlós István volt főpolgármester a Kossuth Rádió reggeli műsorában arra emlékeztetett, hogy 2010-ben súlyos pénzügyi helyzetben vette át a főváros irányítását. Elődjétől, a liberális Demszky Gábortól mintegy 180 milliárd forintos adósságot örökölt. Több fővárosi cég pedig külföldi befektetői kézre került.
Ennek egyik eleme volt a víz- és csatornázási művek 1997-es privatizálása, amelyeknek külföldi tulajdonosai 11 év alatt 50 milliárd forintnál is nagyobb összeget vittek ki az országból sikerdíj és osztalék címén. Tették ezt úgy, hogy érdemi fejlesztések nélkül éveken keresztül emelték a közüzemi díjakat. Még a Magyar Nemzeti Bank akkori elnöke, a balliberális Simor András is monopol árakat emlegetett esetükben, amelyeknek inflációgerjesztő hatásuk is volt.
A Tarlós István vezette főváros a további veszteségek megfékezése érdekében végül 2012-ben visszavásárolta a Fővárosi Vízműveket, a korábbi magánosítás miatt pedig hűtlen kezelés gyanújával nyomozás is indult.
Annak ellenére, hogy a jelenlegi városvezetés 200 milliárdos tartalékkal vette át 2019-ben a fővárost, Tüttő Kata most azt állítja:
Karácsony Gergely nemrég azzal riogatta Budapest lakosságát, hogy a város pénzügyi válságba került. A főpolgármester a kialakult helyzetért a kormányt hibáztatta, és közölte: a későbbiekben nem fizetnek szolidaritási adót.
Pénteken pedig közösségi oldalán bejelentette a balliberális politikus azt is: szeptembertől emelik a BKK vonaljegyek árát, közel 30 százalékkal.
Az M1-nek nyilatkozó szakértők szerint Karácsony Gergely küzd Budapest csődközeli helyzetével, és ugyanazt a megszorító politikát folytatja, mint amelyet korábban Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként alkalmazott, vagyis az emberek zsebéből akarja kivenni a pénzt.
Miközben Karácsony Gergely csőddel riogat, arról nem beszél, hová lett Budapest korábbi többletbevétele – erre hívta fel a figyelmet egy elemző a fővárosi csődbotrány kapcsán. Karácsony Gergely éppen ma jelentette be, hogy a BKK-jegyek árát 350-ről 450 forintra emelik, mert szerintük a kormányzat a közlekedés működtetését veszélyezteti. Elemzők szerint azonban a kormányzat hibáztatása csak kommunikációs trükk.
Miközben Karácsony Gergely csőddel riogat, arról nem beszél, hová lett Budapest korábbi többletbevétele. Tanácsadóira ugyanakkor továbbra is százmilliókat költ. Erről a Nézőpont Intézet elemzője beszélt az M1-en, aki kiemelte: Karácsony Gergely nagyon nehéz politikai helyzetbe lavírozta magát.
„Egy helyről tudna úgymond spórolni, ezek a politikai kinevezettek, akiket nem kevés pénzért alkalmaz, viszont ezek a személyek politikai alkukkal kerültek oda, hogyha ezeket a személyeket elkezdi eltávolítani, akkor másnap Gyurcsány Ferenc fogja Karácsony Gergelyt lapátra tenni” – fogalmazott Rotyis Bálint elemző.
A Metropol több fővárosit is megkérdezett, valamennyien azt mondták: a baloldali többségű önkormányzat a városon húzza majd meg a nadrágszíjat.
A kormány hibáztatása egy kommunikációs trükk Karácsony Gergelytől, aki ezzel akarja elterelni a figyelmet a kampánytámogatási botrányáról. Erről az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója beszélt a Kossuth Rádióban. Tóth Erik szerint Budapestre egyfajta politikai zsákmányként tekint a baloldal. Szerinte a városvezetés Gyurcsány Ferenc utasításait teljesíti.
„Nincsen költségvetése a fővárosnak, jelen pillanatban Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes állítsa szerint már több mint egymilliárd forintos hiányban van, folyószámlahitelből működik, ami az ő meglátásuk szerint nyár végére elérheti a 40 milliárd forintot is. Tehát én azt látom megvalósulni, ugyanazt, ami volt 2010 előtt: hitelfelvétellel, eladósodottsággal, illetve a beruházások visszavágásával próbál a baloldali városvezetés Budapest helyzetén valamilyen értelembe véve javítani” – mondta Tóth Erik kutatási igazgató.
Karácsony Gergely idén is bejelentette a csődhelyzetet és a kormányhoz fordult pénzügyi segítségért. A főpolgármester egy videóban kért pénzt a fővárosi klímacélok megvalósításához.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ erre azt írta: Karácsony Gergely az elköltött pénzeket és saját alkalmatlanságának árát akarja kifizettetni a kormánnyal.