kulcsár edina
Látni mindennek a végét?
Itt az ideje, hogy az Európai Unió megduplázza a Kijevnek nyújtott katonai és pénzügyi támogatást – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke a brüsszeli uniós csúcs után. Ursula von der Leyen azt mondta: a háború kezdete óta 70 milliárd eurót mozgósítottak Ukrajnának, és jó úton haladnak afelé, hogy a következő 12 hónapra előirányzott egymillió lőszert is leszállítsák. Elemzők szerint Brüsszel eladósítja a tagállamokat.
Az uniós csúcsot lezáró sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen közölte: a háború kezdete óta már több mint
Az év végéig pedig további 1 millió lőszert szállít és 30 ezer katonát képez ki az EU.
Az Ukrajnának nyújtott újabb pénzügyi csomag 50 milliárd eurót tartalmaz. Fedezet azonban nincs rá, ezért a bizottság azt kéri a tagállamoktól, hogy ők fizessék be azt az összeget a költségvetésbe.
„Hova lett a pénz? És ki a felelős azért, hogy két és fél év, három év elteltével elteltével lényegében pénzügyileg a csőd szélére sodorták az EU-t?” – ezekre a nagyon súlyos kérdésekre kell választ adnia az Európai Bizottságnak; ugyanis erről beszélt a magyar miniszterelnök még a tanácskozás előtt. Orbán Viktor kifejtette:
„Hol a magyarok pénze? Hol a lengyelek pénze? Attól tartok, hogy Ukrajnában. Odaadták. Egy olyan háborúra aminek meg sem kellett volna történnie” – hangoztatta Brüsszelben a magyar kormányfő.
Az Európai Bizottság elnöke újságírói kérdésre Orbán Viktor felvetését úgy kommentálta: az uniós szervezetek átláthatóak és elszámoltathatóak. Azt azonban nem fejtette ki, hogy valóban eltűntek-e a Magyarországnak járó pénzek, ahogyan azt sem, hogy
„Hitelt vesznek fel vagy növelik a befizetéseiket a tagállamok, de mindkettő hátrányosan érinti őket” – ezt az Alapjogokért Központ elemzője mondta az M1-en. Szikra Levente hangsúlyozta: elfogadhatatlan, hogy míg hazánk politikai okokból nem kapja meg az uniós forrásokat, addig Ukrajnába ellenőrizetlenül öntik a pénzt.
Az Európai Bizottságnak nagyon súlyos kérdésekre kell válaszolnia az Európai Tanács ülésén: választ kell adnia arra, hogy hova lett a pénz az uniós költségvetésből, és ki felelős azért, hogy 2,5-3 év elteltével lényegében pénzügyileg a csőd szélére sodorták az Európai Uniót – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A kormányfő a Brüsszelből sugárzott interjúban azt mondta: a bizottság a költségvetés hétéves időszakának a felénél bejelentette, hogy elfogyott a pénz, és most arra kéri a tagállamokat, hogy eurómilliárdokat fizessenek be még pluszban ahhoz képest, amit egyébként előír a költségvetés.
Hozzátette:
Emellett – folytatta – a bizottság most még 18 vagy 19 milliárd eurós hozzájárulást kér a felújítási alap megnövekedett kamatterhéhez is, úgy, hogy ebből az alapból a magyarok és a lengyelek egy fillért sem kaptak.
Jelezte: van továbbá egy nagyobb összeg, amit a migránsok Európába érkezésének elősegítése érdekében különít el a bizottság, és kérnek maguknak néhány milliárd eurót, hogy megemeljék a fizetésüket, miközben azt követelik Magyarországtól, hogy törölje el a rezsicsökkentést.
– fogalmazott.
Nemhogy odaadná az Európai Unió azokat a forrásokat Magyarországnak, amelyek járnak, hanem még pótbefizetéseket is kér, mert valószínűleg túl sokat költött a háborúra – mondta a Belügyminisztérium (BM) parlamenti államtitkára pénteken Ipolydamásdon.
Rétvári Bence, aki egyben a térség KDNP-s országgyűlési képviselője, az ipolydamásdi Oktatási és Konferencia Központ épületátadó rendezvényén arról beszélt, hogy lassan egy éve tart a huzavona Magyarország és az Európai Unió között.
Az EU nem fizeti ki azokat a forrásokat, amelyek hazánknak járnának. Mindez annak ellenére történik, hogy még a mondvacsinált feltételeket is mind-mind teljesítette az ország. Ettől függetlenül az újabb folyósítások mégsem indultak el – fűzte hozzá az államtitkár.
Rétvári Bence azt mondta, hogy az „alapító atyák” azért hozták létre az Európai Uniót, hogy a gazdasági együttműködések révén ne legyen több háború Európában.
Most viszont azt látjuk, ahelyett, hogy a kontinens fejlődésének motorja lenne, a háború motorja lett az EU. Magyarország az EU nettó befizetője, mert minden fizetési kötelezettségnek eleget tett, míg az EU nem tesz eleget a fizetési kötelezettségeinek – mondta.
Ukrajna támogatása továbbra is kiemelt napirendi pont volt az Európai Unió állam-és kormányfőinek csúcstalálkozóján csütörtökön. Keleti szomszédunk pénzügyi támogatása körül azonban törésvonal húzódik Brüsszel és a tagállamok érdekei között, mivel az Ursula von der Leyen vezette 50 milliárd eurós közös hitel felvételével kezelné a pénzügyi hiányt, mindezt azonban úgy, hogy a hitel teljes összegét Ukrajnának adnák. Az Európai Bizottság lehetőségeiről és a tagállamok álláspontjáról Orbán Balázs, Magyarország miniszterelnökének politikai tanácsadója beszélt a közmédiának.
Az Európai Bizottság ezen ötéves időszakában két nagy válság is volt: egyrészt a háború, másrészt a koronavírus-járvány. És mindkét esetben azt tapasztaltuk, hogy az a testület, amelynek a tagállamok akaratát kellene összeszervezni és az ehhez szükséges egyeztető munkát elvégezni, gyakorlatilag nem konzultál a tagállamokkal, nem tájékoztatja őket és nem próbál előzetesen közös álláspontokat kialakítani – fogalmazott Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a hirado.hu kérdésére válaszolva a brüsszeli EU-csúcson.
A hirado.hu arra volt kíváncsi, hogy az EU tagállamainak vezetői hogyan értékelik azt a fejleményt, amely szerint a Bizottság már a hétéves költségvetési ciklus elején kifogyott a pénzből, Ursula von der Leyen pedig egy 50 milliárd eurós hitel felvételét javasolta, amelyet azonban teljes egészében Ukrajna támogatására fordítanának.
A politikus rámutatott, hogy a Bizottság jelenlegi szerepfelfogása szembe megy az Európai Unió alapszerződésének szellemiségével.
A politikus arra is emlékeztetett, hogy a brüsszeli intézményeket korrupciós ügyek terhelik, az európai választások kampányában pedig fontos lenne hangsúlyozni a jogállamisági mechanizmust és a korrupció elleni fellépést az EU-s intézmények vonatkozásában is.
„A teljes hétesztendős költségvetés regionális fejlesztési forrásaiból három év alatt alig a teljes összeg 2,5 százalékát folyósították az uniós intézmények az EU tagállamai részére ” – erről már a XXI. Század Intézet európai uniós jogi szakértője írt a napokban. Petri Bernadett arra hívta fel a figyelmet, hogy az uniós szerződések világosan előírják, hogy az EU célja a „kiegyensúlyozott gazdasági növekedés és stabilitás elérése”, rossz gazdasági környezetben pedig elődlegesen a tagállamokat kell támogatnia. Ezzel szemben a kifizetések akadoznak, Magyarország és Lengyelország pedig politikai zsarolás következtében nem jut hozzá a nekik jogosan járó forrásokhoz.
Habár az Ukrajnának folyósított EU-s pénzek kapcsán egyelőre csak becslések vannak, az Európai Tanács összegzése szerint az EU és a tagállamok eddig több mint 77 milliárd eurót költöttek a háborúban álló ország finanszírozására. A közmédiának adott interjújában Orbán Balázs azonban elmondta, hogy a rendelkezésre álló becslések szerint csak idén 30-35 milliárd eurót költhetett a Bizottság Ukrajnára.