tóth gabi
Megállás nélkül tombol a háború.
Tizenöt orosz cirkálórakétát és 18 darab Sahed típusú, iráni gyártmányú drónt semmisített meg az ukrán légvédelem csütörtök éjszaka – közölte a kijevi vezérkar a Facebookon. A jelentés szerint az összes orosz drónt lelőtte az ukrán légvédelem.
Ez volt a hatodik egymást követő nap, amelyen légitámadás történt a főváros ellen – közölte a kijevi katonai vezetés a Telegramon.
Moszkva csak májusban több mint 20 rakéta- és dróncsapást hajtott végre Kijev ellen. Károkról vagy áldozatokról nem érkezett jelentés.
Légitámadásokról számoltak be több orosz határmenti területen is. Kurszk régióban egy ember meghalt, Pszkov megyében pedig megrongálódott egy olajvezeték. Közben az ukrán elnök a légvédelem fejlesztésére tett ígéretet, miután rakétatámadás ért egy kórházat Dnyipróban.
Egy hétköznapi, csomagszállító drónhoz rögzítettek bombát ukrán katonák a donyecki fronton, Marjinka közelében – a felvételt az AP hírügynökség tette közzé. A távolról irányított eszközzel viszonylag pontosan meg tudják célozni az orosz egységeket, hogy ledobják rájuk a robbanóeszközt. A nem hadi célokra fejlesztett drónok azonban – az ukránok szerint – gyorsan elhasználódnak – hangzott el az M1 Híradójában.
„Egy gránátok ledobására használt drón két hét után már veteránnak számít, ami nagyszerű eredmény. Néha naponta három-négy drónt is elveszítünk” – mondta egy ukrán katona.
„A védelmi minisztérium teljesíti a megállapodásokat, és dolgoznak katonáim leváltásán a harcállásokban. Ezért június 1–től Bahmut teljes mértékben a tárca fennhatósága alá kerül. Szervezett és tervezett módon vonulunk vissza, hogy újjáalakuljunk, új állományt vegyünk fel és további kiképzést végezzünk” – közölte a Wagner-csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin.
Prigozsin egy hete jelentette be a Donyeck megyei város teljes elfoglalását, bár állítását az ukránok nem erősítették meg. Nyugati elemzők szerint Bahmutnak kevés stratégiai jelentősége van, elfoglalása mégis fontos Moszkvának:
Közben a front mindkét oldaláról jelentettek légicsapásokat. Az orosz védelmi minisztérium közölte: egy nap alatt két nagyhatótávolságú brit cirkáló rakétát, több rövid-hatótávolságú lövedéket és csaknem 20 katonai drónt semmisítettek meg. Az oroszországi Pszkov megye kormányzója szerint drón rongálta meg egy olajvezeték adminisztratív épületét az orosz-fehérorosz határtól alig tíz kilométerre.
Az Ukrajnával határos Kurszk régió vezetése pedig arról számolt be, hogy egy munkás életét vesztette bombázásban, amikor a határvédelem megerősítésén dolgozott.
Volodimir Zelenszkij emberiség elleni bűntettnek nevezte azt az orosz támadást, amelyben egy kórház épülete súlyosan megrongálódott a kelet-ukrajnai Dnyipróban.
Egy idős járókelő életét vesztette, egy másik holttestet pedig a romok alatt találtak meg, miután sikerült megfékezni a lángokat. A tűzoltók munkáját nehezítette, hogy az épület belső szerkezete nagyrészt fából volt, emellett a rakétatámadások miatt több helyszínre kellett kivonulniuk egyszerre, így kevesebb embert vezényelhettek a kórházhoz.
Az ukrán elnök a támadás után ismét a légvédelem megerősítését ígérte.
„Mindent megteszünk, ami lehetséges, sőt azt is, ami lehetetlen, hogy felgyorsítsuk a fejlett légvédelmi rendszerek szállítását Ukrajnába. Ezen a héten jelentős előrelépést értünk el a modern repülőgépek biztosítása terén is, amelyek légvédelmünk kulcsfontosságú elemeivé válnak” – fogalmazott Volodimir Zelenszkij.
összesen 285 millió dollár értékben.
A Biden-kormányzat emellett engedélyt adott arra is, hogy bármelyik ország amerikai gyártmányú F-16-os vadászgépeket adjon Ukrajnának. A holland miniszterelnök, Mark Rutte pénteken már arról beszélt: komolyan fontolóra veszik harcirepülők szállítását.
Megváltozott a Donyeck megyei Bahmut városánál a hadművelet formátuma, ezért átmenetileg szünetelnek a harcok – jelentette ki Olekszandr Szirszkij, az ukrán fegyveres erők szárazföldi erőinek parancsnoka csütörtökön az Ukrajinszka Pravda hírportálnak adott nyilatkozatában.
„A helyzet Bahmut irányában megváltozott. Jelentősen csökkentek az orosz erők rohamai. Első pillantásra úgy tűnik, hogy az ellenség felhagyott a támadó hadműveletek folytatásával a térségben, de ez nem felel meg a valóságnak. Átmenetileg megváltozott a hadművelet formátuma a Wagner orosz zsoldoscsoport alakulatainak kivonása, orosz reguláris, köztük légideszant alakulatokkal való felváltása nyomán. Ezért a jelenlegi helyzet a nyugodtság benyomását keltheti” – magyarázta a katonai vezető, aki jelenleg a harcok övezetében tartózkodik.
Figyelmeztetett ugyanakkor arra, hogy az orosz erők igyekeznek magukhoz ragadni a kezdeményezést, tartva az ukrán ellentámadástól.
– fűzte hozzá Szirszkij.
Oleh Szinyehubov, Harkiv megye kormányzója a Telegramon arról tájékoztatott, hogy csütörtökön az orosz erők csapást mértek a megyeszékhely, Harkiv ipari övezetében egy létesítményre. A romok alól sértetlenül mentettek ki egy nőt.
Az Ukrajinszka Pravda helyi kormányzók beszámolóiból készített délelőtti beszámolójában azt írta, hogy az elmúlt napban országszerte hét polgári személy vesztette életét, és 27 sérült meg. Közülük csütörtökre virradóan Kijevben és környékén hárman haltak meg, és 16-an szenvedtek sérüléseket.
Az ukrán vezérkar reggeli helyzetjelentése szerint az orosz hadsereg ukrajnai embervesztesége 460-nal mintegy 208 370-re nőtt. Az ukrán erők megsemmisítettek egyebek mellett két harckocsit és 14 tüzérségi rendszert.
Amerikai és brit szakértők szerint idén tavaszra végérvényesen elillant az ukránok előnye drónfelhasználás terén, az oroszok egyre hatékonyabban képesek védekezni még a legfejlettebb repülő eszközökkel szemben is.
Az orosz–ukrán háború első hónapjaiban a török Bayraktar TB2 drónt Ukrajna megmentőjeként és a hadviselés jövőjeként ünnepelték, az ukrán erők gyakran tankok, páncélosok és járőrhajók elleni támadásra használták az eszközt. Kicsivel több mint egy évvel később azonban az egykor nagyra becsült drónokat egy szakértő szerint szinte teljes egészében kiiktatták az oroszok, a megmaradt darabok pedig felderítési feladatokat látnak el csupán.
„A TB2-höz hasonló drónok jól működnek egészen addig, ameddig kifinomult légi és elektronikai hadviselési védelem nincs ellenük felállítva” – mondta a Business Insider nevű lapnak Samuel Bendett, egy amerikai kutatóintézet elemzője és a pilóta nélküli, robotizált katonai rendszerek szakértője.
Hozzátette: „Mivel ez a drón viszonylag lassú és alacsonyan repül, jól szervezett légvédelmi rendszerek széles skálája hatékony ellene, ezt láttuk már Líbiában és Hegyi-Karabahban is.”
Bár Oroszország a háború első hónapjaiban sebezhető volt az ukrán drónok csapásaival szemben, azonban rövid idő alatt alkalmazkodott és komoly fejlesztéseket eszközölt az elektronikus hadviselés terén, sikeresen kilövi vagy megzavarja a fejlettebb ukrán drónokat is.
– mondta Bendett.
Ukrajna a nyilvánosan elérhető adatok alapján az orosz invázió kezdete óta 50 TB2-es drónt kapott, de 2022 végére ezek nagyrészt eltűnt a harctérről. Az orosz légvédelmi erők parancsnoka, Andrej Demin altábornagy – nyilvánvalóan túlozva – azt állította, hogy az orosz erők áprilisban több mint száz török gyártmányú drónt semmisítettek meg.
Az ukrán hadsereg Bayraktar TB2-es drónja (Forrás: Wikipédia)
Bendett szerint manapság Ukrajna elsősorban hírszerzési, megfigyelési és felderítési célokra alkalmazzák a TB2-eseket, nem pedig támadásra. Az ukrán erők a drónok fejlett optikáját és érzékelőit használják arra, hogy más drónokat irányítsanak támadásokhoz, miközben az orosz védelmi rendszerek hatótávolságán kívül maradnak.
Egy nemrégiben készült értékelés szerint az oroszok havonta mintegy tízezer ukrán pilóta nélküli repülőeszközt semmisítenek meg, főként kis méretű, olcsó öngyilkos drónokat. Az elektronikus hadviselés az orosz taktika kritikus eleme, és hozzájárul az ukrán drónok hatalmas veszteségeihez – állapította meg a brit Royal United Services Institute védelmi és biztonsági agytröszt (RUSI) által kiadott jelentés.
A RUSI kutatói szerint az orosz hadsereg az invázió kezdetén mutatott katasztrofális teljesítménye után alkalmazkodott a körülményekhez. Érdekes, de a tanulmány arra is rávilágít, hogy az öregebb orosz harckocsik is jelentős erőt képviselnek a harcokban, még ha nem is a frontvonalon, hanem a háttértámogatásban, főként a tüzérség terén.
„Bár sokan gúnyolódtak az interneten a régebbi harckocsik, például a T–62-es és T–55-ös hadrendbe állításán, ezeket a járműveket nagyrészt a BMP-k (kétéltű harcjárművek) és gyalogsági harcjárművek mellett használják tűztámogatásra” – fogalmaznak az elemzők.
Megjegyzik, hogy az oroszok módosításokat és új taktikákat is eszközöltek azért, hogy minél hatékonyabbak legyenek a bevetések. Egyebek mellett hőálló anyagokat használnak a páncélos járművekben, és főleg hajnalban, valamint szürkületkor vetik be a régi tankokat, amikor a hőmérsékletük a legközelebb áll a környezet hőmérsékletéhez.