kulcsár edina
Meghívás a beiktatási ünnepségre.
Orbán Viktor miniszterelnök szerda este telefonon tárgyalt Recep Tayyip Erdogan újraválasztott török köztársasági elnökkel, aki meghívta őt szombati beiktatási ünnepségére – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Orbán Viktor gratulált az államfőnek a választási győzelméhez. Elmondta: a török választók döntése, illetve Törökország stabilitása jó hír egész Európának, hiszen a kontinens számos biztonsági kihívással szembesül, ezért szükség van egy erős és megbízható Törökországra.
Recep Tayyip Erdogan megköszönte a gratulációt, kifejezte készségét a magyar–török kapcsolatok további fejlesztésére, és gratulált születésnapján Orbán Viktornak. Ezen kívül meghívta őt szombati beiktatási ünnepségére Törökországba, amit a magyar miniszterelnök köszönettel elfogadott – ismertette Havasi Bertalan.
Erdogan 52 százalékos megkérdőjelezhetetlen győzelmet aratott a török választásokon, a hatpárti ellenzéki összefogás elbukott – mondta ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász az M1 aktuális csatornán hétfő este.
A beszélgetés felvezetőjében elhangzott: Törökországban, ugyanúgy mint Magyarországon totális kudarc az ellenzéki összefogás.
Lomnici Zoltán kifejtette: hosszú ideig 10-12 százalékos előnyt jósoltak az ellenzéki jelöltnek és kormány-, elnökváltást, ám az ellenzéki összefogást különböző érdekcsoportokból „tákolták össze”. Erdogan a stabil kormányzás kulcsa, ahogy Orbán Viktor is fogalmazott Twitter üzenetében: „megkérdőjelezhetetlen” győzelmet aratott, s ezt a nyugati hatalmak sem hagyhatják figyelmen kívül – tette hozzá.
Kitért arra is, hogy a 3 millió németországi török több mint 90 százaléka Erdoganra szavazott a két héttel ezelőtti első fordulóban. A német sajtó reálpolitikát sürget, az EU vezetői részéről pedig felelőtlen magatartás, ha a törökökkel szembe akarnak fordulni, miközben Törökország tagjelölt és számos egyezmény fűzi és az unióhoz – jegyezte meg Lomnici Zoltán.
A török választás vasárnapi második fordulójának 99,43 százalékos feldolgozottságú adatai szerint Recep Tayyip Erdogan 52,14 százalékkal nyerte az elnökválasztást. Erdogan 2003 és 2014 között Törökország miniszterelnöke volt, 2014-től államfő.
Recep Tayyip Erdogan további 5 évig irányíthatja elnökként Törökországot, újraválasztása a stabilitás győzelme – olvasható az Alapjogokért Központ közösségi oldalának hétfői bejegyzésében.
Az államfő vezetése alatt Törökország gazdasági és politikai középhatalommá erősödött, és a Közel-Kelet összes konfliktusának utolsó védfalaként milliónyi migránst lát el. Destabilizációja pusztító hatást gyakorolhatott volna Európára, ezért a kontinens hálás lehet a török választóknak, hogy a zűrzavar és káosz helyett a kiszámítható stabilitás mellett tették le a voksukat – írták.
Erdogan győzelme kulcsfontosságú pillanatban szavatolhatja azt is, hogy az orosz-ukrán háború ne terjedjen ki, ahogy azt a nyugati szélsőbal erőlteti – tették hozzá. Az Alapjogokért Központ szerint a török baloldali ellenzék ugyanazzal a „katyvasz-koalícióval” próbálkozott, mint tavaly Magyarországon Orbán Viktor ellen.
– áll a bejegyzésben.
Félre kell tenni a kampány alatti vitákat és a célokra kell koncentrálni – mondta győzelmi beszédében az újraválasztott török elnök. RecepTayyip Erdoğan a szavazatok 52 százalékával nyerte meg az elnökválasztás második fordulóját. Az ellenzék jelöltje elismerte vereségét. Elemzők szerint Törökországban, ugyanúgy mint Magyarországon, totális kudarc a teljes ellenzéki összefogás, együtt kevesebb szavazatot kaptak, mint külön-külön.
„Nagyon szeretjük Törökországot!” – így köszöntötte híveit RecepTayyip Erdoğan vasárnap este Ankarában. Az államfő az elnökválasztás második fordulójában a szavazatok 52 százalékát szerezte meg, ezzel újabb öt évig marad hivatalában.
– mondta az újraválasztott államfő.
A hatpárti ellenzék elnökjelöltje elismerte a vereséget. „Arra kérem az engem támogató 25 millió nemzettársamat, hogy hozzánk hasonlóan tartsanak ki és folytassuk együtt a küzdelmet” – fogalmazott Kemal Kılıçdaroğlu.
„Totális kudarcnak bizonyult az ellenzéki összefogás, ugyanúgy, mint Magyarországon” – nyilatkozta az M1-nek ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász. A Századvég jogi tanácsadója azt mondta, a török államfő már az első fordulóban bebiztosította a kormányzati többséget, a másodikban pedig a közvetve jelen lévő európai és nemzetközi baloldal erőfeszítése is kudarcot vallott.
Az elnök vezette Népi Szövetségnek az első fordulóban sikerült többséget szereznie a nemzetgyűlésben, így elemzők szerint Recep Tayyip Erdoğan győzelme stabil kormányzást hozhat a következő ötéves ciklusban.
A kormányfő Twitter-oldalán úgy fogalmazott: „Gratulálok a megkérdőjelezhetetlen győzelemhez”
Novák Katalin köztársasági elnök szintén a közösségi médiában gratulált török kollégája újraválasztásához. Az államfő kiemelte:
Joe Biden amerikai elnök a két ország NATO szövetségét emelte ki, és hangsúlyozta, hogy partnerként tekint Törökországra a globális kihívások megoldásában.
Vlagyimir Putyin orosz elnök gratulációját a Kreml hivatalos telegram csatornáján osztották meg.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szintén mint korábbi és jövőbeli stratégiai partnerként gratulált török kollégájának. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is a jövőbeli együttműködés fontosságát emelte ki bejegyzésében.
zinte tökéletes párhuzamba lehet állítani a török hatpárti összefogást a 2022-es magyar országgyűlési választáson szereplő szivárványkoalícióval.
„Egy iszlamista szavazó nem fog leszavazni egy szekuláris jelöltre vagy egy liberálisra. A koalícióban mindenfajta világnézetű párt képviseltette magát, ez pedig karaktervesztéssel járt, amit a választók sok esetben elfordulással jutalmaztak” – olvasható az Origo török választásról közölt elemzésében.
Ahogy arról a hirado.hu is beszámolt, Recep Tayyip Erdogan eddigi török államfő vasárnap a szavazatok abszolút többségét megszerezve megnyerte a török elnökválasztás második fordulóját.
Az Origo emlékeztetett, a török ellenzék a globalista receptet alkalmazva hatpárti szivárnyákoalíciót hozott létre. Erdogan legesélyesebb ellenfele, Kemal Kilicdaroglu mögött az iszlamistáktól a szocialistákig hat, eltérő színezetű és világnézetű párt sorakozott fel.
– rajzolta fel a párhuzamot a portál elemzésében.
Mint írták „egy iszlamista szavazó nem fog leszavazni egy szekuláris jelöltre vagy egy liberálisra.
Márki-Zay Péter, a baloldal közös miniszterelnök-jelöltje, valamint a korábbi miniszterelnök-jelöltek: Karácsony Gergely (MSZP, Párbeszéd, LMP), Dobrev Klára (DK), Jakab Péter (Jobbik) és Fekete-Győr András (Momentum) az ellenzéki pártok Egységben a szabad Magyarországért! címmel tartott megemlékezésén 2021. október 23-án – a baloldali szivárványkoalícióban nem volt karaktere a pártoknak, csak Orbán Viktor leváltásának vágya tartotta össze őket (fotó: MTI)
Az Origo szerint
„Míg Erdogan át tudta adni az üzenetét és több millió embert tudott utólag mozgósítani, addig a török ellenzék a politikai karaktervesztés miatt már nem tudott honnan szavazókat meríteni. Az egyik fő üzenetük Erdogan leváltása volt, ami kísértetiesen hasonlít a 2022-es országgyűlési választásokhoz, ahol a baloldal egyetlen üzenete Orbán Viktor miniszterelnök leváltása volt” – fogalmaztak.