kulcsár edina
Most meg a lengyeleket támadják Brüsszelben.
Téves, nem helytálló tényeken alapszik az Európai Unió bíróságának döntése a 2019 decemberében elfogadott lengyel igazságügyi reformmal kapcsolatban – jelentette ki hétfőn az uniós ügyekért felelős lengyel miniszter.
Szymon Szynkowski vel Sek arra reagált, hogy a luxembourgi székhelyű törvényszék úgy ítélte meg: a lengyel igazságügyi reform sérti az uniós jogot. A lengyel miniszter hangsúlyozta, hogy „az ítélet tartalma nagyrészt egy nem létező jogi helyzetre hivatkozik”.
Mint mondta,
Szynkowski vel Sek fontosnak tartotta kiemelni, hogy az Európai Unió bírósága nem veszi figyelembe a jogi helyzetben időközben beállt változásokat.
Az új lengyel szabályozás szerint a bírák fegyelmi ügyei ugyanis a legfelsőbb bíróságtól egy másik intézmény, a legfelsőbb közigazgatási bíróság hatáskörébe kerülnek át.
Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter elutasította a bírósági döntést, mondván:
Ziobro szerint „az európai sajtó már évekkel ezelőtt lerántotta a leplet a hatalmas (korrupciós) botrányról”.
Az ügy előzménye, hogy az Európai Bizottság az uniós bíróság részéről annak megállapítását kérte, hogy a 2019. december 20-án elfogadott, a rendes bíróságok, a közigazgatási bíróságok és a legfelsőbb bíróság szervezetére vonatkozó nemzeti szabályokat módosító törvény által létrehozott rendszer sérti-e az uniós jog különböző rendelkezéseit.
Az uniós bíróság ítélete szerint megállapítást nyert, hogy nincs biztosítva a lengyel legfelsőbb bíróság fegyelmi tanácsának függetlensége és pártatlansága. A tanács működése a bírák függetlenségének befolyásolására alkalmas, ugyanis egy ilyen fórum hozhat döntést a jogállásukkal és a feladataik ellátásával kapcsolatban.
A 2019 decemberében elfogadott lengyel igazságügyi reform sérti az uniós jogot, ugyanis nem felel meg a függetlenség és a pártatlanság követelményének egyebek mellett a legfelsőbb bíróság fegyelmi tanácsának működése – közölte ítéletét az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága hétfőn.
Az ügy előzménye, hogy az Európai Bizottság az uniós bíróság előtt annak megállapítását kérte, hogy a 2019. december 20-án elfogadott, a rendes bíróságok, a közigazgatási bíróságok és a legfelsőbb bíróság szervezetére vonatkozó nemzeti szabályokat módosító törvény által létrehozott rendszer sérti az uniós jog különböző rendelkezéseit.
Az uniós bíróság ítélete szerint megállapítást nyert, hogy nincs biztosítva a lengyel legfelsőbb bíróság fegyelmi tanácsa függetlensége és pártatlansága. A tanács működése a bírák függetlenségének befolyásolására alkalmas, ugyanis egy ilyen fórum hozhat döntést a jogállásukkal és a feladataik ellátásával kapcsolatban.
– emlékeztettek.
A törvénymódosítás lehetővé teszi azt is, hogy a bírákra vonatkozó fegyelmi rendszert és az esetleges szankciókat arra használják, hogy megakadályozzák a nemzeti bíróságoknak, hogy értékeljék: valamely bíróság vagy bíró megfelel-e az uniós jogból eredő hatékony bírói jogvédelemmel kapcsolatos követelményeknek.
– húzták alá.
Az ítélet szerint sérti az uniós jogot az is, hogy a módosító törvény egyetlen nemzeti fórumra, nevezetesen a legfelsőbb bíróság rendkívüli ellenőrzéssel és közügyekkel foglalkozó tanácsára ruházta a hatékony bírói jogvédelemmel kapcsolatos megfelelés vizsgálatának hatáskörét.
A módosító törvénnyel bevezetett kizárólagos felülvizsgálat a hatékony bírói jogvédelemhez való, az uniós jog által biztosított alapvető jog további gyengítéséhez járulhat hozzá – közölték.
Az ilyen adatok online közzététele nem alkalmas a bírák pártatlanságának erősítésére irányuló állítólagos cél elérésére, ezekből kiderülhet ugyanis a bírák vallási, politikai vagy világnézeti meggyőződése – emelték ki.
Az ilyen online közzététel továbbá alkalmas arra, hogy kitegye a bírákat az indokolatlan megbélyegzés kockázatának, alaptalanul befolyásolva a nyilvánosság általi megítélésüket – tette hozzá ítéletében az uniós bíróság.
Az elmúlt tizenhárom évben intézményesült a magyarellenesség az Európai Parlament baloldali többségében a magyar elnökség előkészítéséért felelős kormánybiztos szerint.
A kormány szerint nem osztottak lapot az Európai Parlamentnek (EP) Magyarország soros uniós elnökségének ügyében. Kovács Zoltán államtitkár, aki egyben a magyar elnökség előkészítéséért felelős kormánybiztos is, a Mandiner podcastadásában azt mondta: az elmúlt tizenhárom évben intézményesült a magyarellenesség az Európai Parlament baloldali többségében. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára a Kossuth Rádióban pedig úgy fogalmazott: az Európai Parlament mindent megtesz, hogy Magyarország és az unió kapcsolatát mérgezze.
A hazai baloldal gőzerővel dolgozik azon, hogy megakadályozza: Magyarország jövő júliustól fél évig az Európai Unió elnöke lehessen – erről beszélt Kovács Zoltán a Mandinernek. Az államtitkár, aki egyben a 2024-es magyar uniós elnökség előkészítéséért felelős kormánybiztos is, hozzátette: ez nem egy jog, ami elvehető, hanem kötelesség, a lisszaboni szerződésben rögzített, intézményileg kialakult rendje van.
– hangsúlyozta Kovács Zoltán.
Kovács Zoltán azt mondta: az elmúlt tizenhárom évben intézményesült a magyarellenesség az EP baloldalában. Tipikus példa erre a magyar kormány orosz–ukrán háborúval kapcsolatos békepárti álláspontja, illetve annak folyamatos kritizálása.
Az EP balliberális többsége – köztük a magyar baloldal brüsszeli képviselőivel – csütörtökön elfogadta azt a javaslatot, amely megfosztaná Magyarországot a jövő évi uniós soros elnökség betöltésétől.
Az egyik előterjesztő a Magyarországot rendszeresen támadó Gwendoline Delbos-Corfield baloldali EP-képviselő volt, aki el is szólta magát:
A háborúpárti magyar balliberális EP-képviselők is Magyarországot támadták. Így például a DK-s Molnár Csaba és a momentumos Donáth Anna is.
Gát Ákos Bence, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatója a Kossuth Rádióban arról beszélt: az Európai Parlament baloldali többsége évek óta támadja Magyarországot.
– magyarázta Gát Ákos Bence.
A kutató arra hívta fel a figyelmet, hogy a féléves magyar elnökség azért is kiváló lehetőség Magyarországnak, mert sokkal hatásosabban tudná bemutatni saját politikai álláspontját, azt mindenki alaposabban megismerhetné.
Elemzők rámutatnak: az EP határozatának semmilyen jogi következménye nincs, a valós döntéseket meghozó tanács jelenlegi soros elnökségét adó svéd kormány jelezte: nem kívánja ezt a vitát kinyitni.