kulcsár edina
Fordulhat a szél?
Az ukrajnai háború és a bevándorlás adott lendületet az európai konzervatív pártoknak, ami erőteljes változásokat, átalakulást indított el ezekben a formációkban, de átrendezte a politikai erőviszonyokat is – írja nyomtatott lapszámának összeállításában a Le Figaro.
A lap rámutat: az úgynevezett szélsőjobboldali mozgalmak, mint például Giorgia Meloni olasz miniszterelnök Olasz Testvérek pártja, normalizálódtak a hatalom gyakorlásával. Európában megszaporodtak a radikális jobboldali és a konzervatív pártok részvételével létrejött kormánykoalíciók – írja a lap. Hozzáteszi:
Ez a 2024-es európai választásokon megváltoztathatja a kontinens politikai arculatát – vonja le a következtetést a Le Figaro.
Számos skandináv országban sorra dőlnek meg azok a tabuk, amelyek korábban megakadályozták az eltérő utakat járó jobboldali pártok közös kormányzását. Norvégiában a bevándorlásellenes Haladás Párt 2020-ig koalíciós partnerként kormányzott együtt a konzervatívokkal – sorolja a francia konzervatív lap.
Hozzáteszik: Svédországban a jobboldal a bevándorlást szintén elutasító Svéd Demokraták támogatásával kormányoz.
– foglalja össze a Le Figaro. A lap arra is kitér, hogy Dániában még a szociáldemokrata miniszterelnök, Mette Frederiksen is a jobboldal felé hajlik.
Olaszországban viszont Giorgia Meloni, aki korábban oroszbarát álláspontjáról és a szankciók ellenzéséről volt ismert, már 2022 februárjában látványos fordulatot hajtott végre: támogatja az ukránokat, és habozás nélkül a többségi nyugati állásponthoz igazodott.
Donald Trump híveinek 2021. január 6-i washingtoni Capitolium elleni ostroma elidegenítette a volt amerikai elnök európai támogatóinak egy részét – teszi hozzá a lap.
– mutat rá a Le Figaro.
Mivel a bevándorlást az európai lakosság többsége elutasítja, ez a hagyományos pártokat, sőt a szociáldemokratákat is, hogy ennek megfelelően alakítsák politikájukat, emellett a bevándorlás a radikális jobboldali mozgalmakat pedig arra kényszerítette, hogy a bevándorlás mellett most más témákkal is foglalkozzanak, lévén, hogy ez a probléma most már nem csak az ő retorikájukban szerepel.
Mindez megnyitotta az utat a sokáig természetellenesnek tartott koalíciók előtt.
Így a radikálisabb jobboldalhoz sorolható Svéd Demokraták és más konzervatív pártok már nem korlátozhatják a diskurzusukat a bevándorlásra, így például gazdasági programokat is alkotnak” – magyarázta a lapnak Thibault Muzergues politológus.
A dán miniszterelnök a szélsőjobboldal nyomására nagyon szigorú bevándorlási politikát folytat. Finnországban a koalíciós tárgyalások a bevándorlás kérdésén alapulnak.
Giorgia Meloni a bevándorlás, valamint a társadalmi és erkölcsi kérdések terén ugyanolyan határozott maradt, mint korábban. „A jobboldali pártok a választók igényeire reagálva erre a kérdésre helyezik át a hangsúlyt, míg a baloldaliak veszítenek a befolyásukból” – jegyzi meg Marc Lazar történész, olasz belpolitikai szakértő. Szerinte a bevándorlás a lakosság újabb rétegeinek szimpátiáját kelti fel a radikális jobboldal irányában.
A lap úgy látja, a bevándorlásellenesség Franciaországban is a népszerűség egyik záloga lehet:
S elég volt néhány hónap ahhoz, hogy egy újságíró, Éric Zemmour a szavazatok 7 százalékát szerezze meg a francia elnökválasztásokon – sorolja a Le Figaro. A lap által megszólaltatott, egyértelműen liberális-baloldali látásmódot képviselő szakértők az általuk posztpopulizmusnak nevezett jelenség kapcsán egyfajta radikális jobboldali európai fordulat okait vizsgálják – ám ennek bekövetkeztét nem látják valószínűnek.
A jobboldali radikális Alternatíva Németországért (AfD) párt a közvélemény-kutatások adatai alapján országosan a második legnépszerűbb politikai erővé nőtte ki magát, míg az ország keleti részén magasan vezet, és három tartományi szavazást is megnyerhet.
Az AfD országszerte 17–19 százalékos eredménnyel zárna, ha most tartanák a választásokat, ami rekordot jelent a párt számára. Mindezt úgy sikerült elérnie az AfD-nek, hogy 2021-es választásokon még csupán az ötödik helyen végzett a párt, amikor a szavazatok 10,3 százalékát szerezte meg – írja a Reuters.
A párt támogatottsága utoljára 2018-ban járt hasonló magasságokban, amit akkor az európai migránsválság hatásaival magyaráztak. Ezúttal az AfD előretörése mögött a hárompárti kormánykoalícióban zajló belharcok állhatnak szakértők szerint.
A portál rámutat, hogy a radikális pártok Európa-szerte teret nyertek. Franciaországban a Nemzeti Tömörülés egyértelműen a második helyen áll, Olaszországban és Svédországban pedig már kormányon vannak a radikális jobboldali pártok.
Németországban az AfD – amely a német kormányt jelenleg elsősorban a bevándorlás félrekezelése, a magas infláció és a költséges zöldátállás miatt bírálja – felemelkedése „az ország náci múltja miatt” érdekes a Reuters szerint. A német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal „szélsőségesnek” minősítette az AfD ifjúsági szervezetét, mondván, hogy az faji társadalomfelfogást propagál. Így például a szervezet nemzetfelfogása nem egyeztethető össze az alaptörvény által képviselt értelmezéssel, alkalmas a sajáttól elértőként érzékelt népcsoportok tagjainak kirekesztésére és a migrációs háttérű német állampolgárok másodrendű németekként kezelésére. A belföldi terrorelhárításért felelős szervezet vezetője azzal is megvádolta az Oroszország elleni szankciókat ellenző AfD-t, hogy segít az ukrajnai háborúval kapcsolatos orosz propaganda terjesztésében.
A legnagyobb német pártok gyakran hangsúlyozzák, hogy kizártnak tartják az együttműködést az AfD-vel, méghozzá azért, hogy távol tartsák azt a kormányrúdtól. Ám még ha ki is zárják a pártot a hatalomból, felemelkedése komoly átrendeződést eredményezett a német belpolitikában, ugyanis „elszívta” a szavazatokat más pártoktól, ezért azok sokkal komolyabb koalíciós kényszerbe kerültek országos és helyi szinten is.
Az AfD egyes kezdeményezései helyi szinten sokak szimpátiájával találkozott. Decemberben a CDU tagjai a szászországi Bautzen kisvárosban megszavazták az AfD javaslatát, amely egyes juttatások – például a nyelvtanfolyamok – csökkentésére irányult olyan migránsok esetében, akiknek elutasították a menedékkérelmét.
– mondta Matthias Grahl, a bautzeni kerületi tanács CDU-s vezetője.
A migráció témája egyre fontosabb kérdésnek számít a német politikában. A CDU-s Michael Kretschmer szászországi miniszterelnök a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy a migránsok száma felfoghatatlanul nagy, és a befogadási rendszer szigorítását, valamint a segélyek mértékének csökkentését követelte. A CDU elnöke, Friederich Merz mindazonáltal elutasította, hogy közös nevezőre hozzák pártját az AfD-vel. Vasárnap azt mondta például, hogy a CDU retorikája semmiben sem hasonlít az AfD retorikájára.
Eközben Nancy Faeser belügyminiszter részben az AfD-t hibáztatta a bevándorlásellenes érzület erősödéséért, mely szerinte a migránsok elleni támadások számának növekedéséhez vezethet.
Keményednek a frontok a német szövetségi kormány és a tartományok közötti szerdai csúcstalálkozó előtt, amely a migrációs válságról szól. A berlini kormány nem akar több pénzt áldozni a migránsok elhelyezésére és integrációjára, amit a tartományi vezetők elfogadhatatlannak tartanak. Még a kormánykoalícióban részt vevő FDP főtitkára, Bijan Djir-Sarai is gyökeres fordulatot sürget a migránspolitikában, és élesen bírálta az Angela Merkel vezetése alatt a németek nyakára hozott problémákat.
Gyökeres fordulatot sürgetett a német kormány menekültpolitikájában Bijan Djir-Sarai, a német Szabaddemokrata Párt (FDP) főtitkára. A szerdán kora délután kezdődött berlini migrációs csúcs előtt
„Nem lesz könnyű megbeszélés, ugyanis számos felfogás létezik a migrációval kapcsolatban. Fontosnak tartom azonban, hogy egységes nevezőre jussunk, vidéken ugyanis közben sok minden történik. Erre utalnak a tartományi vezetőkkel és a polgármesterekkel folytatott beszélgetéseim” – mondta Djir-Sarai a Glomex videómegosztó felületén megjelent videóban, amelyet a Focus Online hírportál is átvett.
„Jobbá kell tennünk az adózási rendszert, hatékonyabban kell kezelnünk a migrációt, és egy olyan migrációs politikát kell kialakítani, ami összehangban van a valósággal” – jelentette ki a szabaddemokrata politikus.
Djir-Sarai szerint nagyon fontos, hogy a német kormány szakítson azzal az „elhibázott” migrációs politikával, „amit immár sok éve követünk, nem csak Németországban, hanem más európai országiokban is”.
– fogalmazott az FDP-s politikus.
A berlini migrációs csúcstalálkozó fő témája a Németországba érkező migránsok elhelyezése és integrációja lesz, valamint, hogy a kormány, illetve a tartományok milyen arányban finanszírozzák ezt. A Die Welt szerint a szövetségi kormány nem hajlandó növelni a befizetéseket, és nem is érdekelt abban, hogy visszatérjenek a fejkvóta rendszeréhez.