kulcsár edina
Óriási szerencse kell ahhoz, hogy valaki nyerjen a lottón, tartja a közvélekedés. Egy matematikus példája azonban azt mutatja, hogy néha ki lehet játszani a rendszert.
Emberek milliói álmodnak Magyarországon is arról, hogy egyszer az életükben megnyerik a lottóötöst. Pedig ez egyáltalán nem egyszerű, állítólag még nagyobb az esély arra is, hogy valakibe belecsapjon a villám, minthogy a lottón gazdagodjon meg.
De mi van akkor, ha ki lehet játszani a szerencsefaktort, és józan paraszti ésszel meg lehet ütni a főnyereményt? Stefan Mandel matematikus példája azt mutatja, hogy néha van rés a pajzson: 14-szer vitte el a főnyereményt!
Mandel később egy ausztrál tévétársaságnak úgy nyilatkozott, hogy gyorsan akart sok pénzt keresni. A 60-as években Romániában nehéz volt a megélhetés, ezért a matematikus folyamatosan kereste a kiskapukat. A férfi kidolgozott egy algoritmust, amely elmondása szerint képes volt megmondani hat nyerőszámból legalább ötöt. És a rendszer működött, pár hét múlva annyit nyert a román lottón, hogy családjával Ausztráliába költözött, ahol folytatta a szerencsejátékozást.
Új hazájában aztán rájött, hogy van olyan lottó, ahol magasabb a főnyeremény, mint amennyibe az kerül, ha az összes variációt megjátssza. Így a főnyeremény megnyerése és a nyereség garantált volt. Ezzel a kombinációval 12-szer szerzett tetemes összeget Mandel - írja a svájci Blick.
Az utolsó nyereményét 1992-ben nyerte az Egyesült Államokban. Nem kevesebb mint 27 millió dollár (mai árfolyamon közel 10 milliárd forint) volt a tét, ami háromszor annyi volt, mint az összes kombináció megjátszásának költsége.
Mandel módszere nem sokáig maradt titokban a hatóságok és a szerencsejáték cégek előtt. Futótűzként terjedt a román férfi híre, és sorra a világban álltak át a cégek arra, hogy ne lehessen az összes kombinációt kedvezőbben megjátszani, mint amennyi maga a főnyeremény.