kulcsár edina
Veres András győri megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke.
Veres András győri megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöke „nemzeti ünnepnek” nevezte a pápalátogatás három napját, amelynek hatása hónapokon, éveken keresztül el fog kísérni.
Veres András a Ferenc pápa április 28-30-i apostoli látogatásáról tartott keddi budapesti sajtótájékoztatón megköszönte a teljes magyar sajtónak „tiszteletreméltó hozzáállását” a pápalátogatáshoz, kiemelve a köztelevízió munkáját, hiszen az egész világon az ő képeiket látták a három nap eseményeiről.
Az MKPK elnöke megköszönte a kormány segítségét is, hozzátéve, az egyház nem lett volna képes megvalósítani a programot a kormány nélkül. Értékelése szerint az egyház és az állam közötti együttműködés szép, tiszteletet érdemlő példája volt a pápalátogatás.
A magyar egyház feladata, hogy híddá váljon Kelet és Nyugat között, az kereszténységét elveszítő világ és a kereszténység között, és minden körülmények között kitartson az evangéliumi értékek mellett.
Tóth Tamás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára, a pápalátogatás nemzeti koordinátora elmondta: 2-2,5 hónapjuk volt a felkészülésre.
Megköszönte a többezer önkéntes munkáját, az egyházmegyék, szerzetesrendek koordinátorainak, egyes helyszínek felelőseinek a munkáját, majd megjegyezte, a szentlélek segítségére is szükségük volt.
Értékelése szerint a pápalátogatás egyedülálló lehetőség volt, hogy bemutassuk a világnak, „kik vagyunk, mi magyarok”. Megjegyezte: a pápalátogatás után a feladat, hogy Ferenc pápa szavait, gesztusait, gondolatait a hétköznapi életben minél inkább „életre és konkrét tettekre tudjuk váltani” – fogalmazott.
Kérdésre válaszolva Veres András imponálónak nevezte a Szentatya felkészültségét magyar történelemből. Meglátása szerint Ferenc pápa tudatosan hivatkozott magyar szentekre, tudva, hogy minden népet a saját őseik, szentjeik által lehet a legkönnyebben megszólítani.
Ferenc pápa gondolatai közül kiemelte a Rózsák terén mondott felhívását, hogy a szeretet nyelvét folyékonyan beszélő egyházra van szükség.
Hozzátette:
Veres András kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy a másfél évvel ezelőtti pápalátogatáshoz hasonlóan most is összegyűjtik és kiadják a Szentatya Magyarországon elhangzott beszédeit, hiszen „a szövegek egyszeri meghallgatása nem elegendő ahhoz, hogy az ember az összes üzenetet befogadja.”
„A beszédeket mindenki számára elérhetővé tesszük, ez minimális kötelezettségünk a látogatás lezárásaként” – fűzte hozzá.
A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy a pápalátogatásról az egyház mellett az állam is készít nyomtatott kiadványt, valamint kiadnak egy werkfilmet a szervezés kulisszatitkairól, továbbá elérhető lesz egy, a közmédia által forgatott dokumentumfilm is a háromnapos eseménysorozatról.
A közmédia televízió- és rádiócsatornáin, valamint internetes felületein több millióan követték figyelemmel Ferenc pápa háromnapos magyarországi látogatásához kapcsolódó műsorfolyamot. A közvetítés legnézettebb eseménye a budapesti Kossuth Lajos téren tartott szentmise volt, amelyet több százezer néző követett élőben. A Duna több alkalommal is piacvezető volt a pápai látogatás alatt.
A társadalmi igazságosságot, a szegénység és az ökológiai válság elleni küzdelmet, az emberi jogok védelmét és a béke megteremtését is hirdette a katolikus egyházfő a hétvégén. A háromnapos budapesti látogatás üzeneteit a közmédia folyamatosan közvetítette. Minden nyilvános programot élőben sugárzott a Duna, az M1 aktuális csatorna és a Kossuth Rádió. A világ magyarságához a Duna World közvetítésével juthattak el Ferenc pápa gondolatai.
Egy néző átlagosan több mint másfél órát látott valamelyik élő közvetítésből, a témához kapcsolódó dokumentumfilmből vagy filmből. A három nap legnézettebb eseménye a vasárnap délelőtti Kossuth téri szentmise volt, 255 ezer fős átlagos nézettséggel és 15,2 százalékos közönségaránnyal. A több mint háromórás közvetítés alatt 665 ezren kapcsoltak a Dunára, a legnézettebb percekben 425 ezer főt ért el. A közvetítésen belül a több mint kétórás misét átlagosan 320 ezren követték.
(Grafika: MTVA)
A közmédia online platformjait is sokan felkeresték: a pápalátogatás élő internetes közvetítéseit a közmédia vallási tartalmait megjelenítő Bizony, Isten! YouTube-csatornája közel 80 ezer megtekintést számlált, a Médiaklikken 15 ezren követték a misét.
A pápai látogatás alatt a Duna több alkalommal is piacvezető volt az adott sávban. A vasárnap délelőtti közvetítés és a szombat délutáni ifjúsági találkozóról szóló beszámoló volt a legnépszerűbb a televíziós csatornák kínálatában. Az M1 pénteken a pápa érkezésével kapcsolatos beszámolók idején, és a híradók alatt is több alkalommal vezette a nézettségi versenyt.
Az apostoli látogatás kiemelt figyelmet kapott a világsajtóban is: a legnagyobb nemzetközi orgánumok is beszámoltak a katolikus egyházfő magyarországi látogatásáról. A televíziós közvetítés élő jelét a közmédia ingyenesen biztosította az Európai Műsorsugárzók Uniója (EBU) valamennyi tagjának. A szabad hozzáférés segítségével az élő közvetítések, felvételek a világ számos tájára eljutottak, többek között átvette a Reuters, az APTN és az AFP, a Vatikáni Televízión keresztül pedig a világ keresztény közösségéhez is elért a magyar közmédia közvetítése.
A pápalátogatás főbb eseményei újranézhetők a Médiaklikken, valamint a Bizony, Isten! YouTube-csatornán.
Szívvel, lélekkel, hittel dolgoztak a közmédia munkatársai azért, hogy Ferenc pápa háromnapos magyarországi látogatásának közvetítése gördülékenyen menjen – erről a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatója beszélt az M1 kedd reggeli műsorában.
Altorjai Anita úgy értékelt: sem technikai, sem tartalmi probléma nem történt, minden munkatárs felkészülten várta a pápalátogatást, szakmai minőségben a legmagasabb színvonalat képviselték.
A vezérigazgató hozzátette: azért, hogy minden rendben menjen, a felkészülés már jó néhány héttel korábban megkezdődött, hiszen nemcsak élő közvetítésekkel, hanem háttérműsorokkal, kisfilmekkel, beszélgetésekkel, játékfilmekkel szerették volna a nézőket ráhangolni Ferenc pápa látogatására.
„Ami a közmédia munkatársain múlott, azt mi megtettük” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a nézőktől is rengeteg pozitív visszajelzés érkezett.
A televízió munkatársainak feladata az volt, hogy a helyszíneken tapasztalható „érzéseket, élményeket” átadják, sugározzák a nézők felé – mondta.
Altorjai Anita kitért arra, hogy a közmédia tartalmainak fóruma, a Bizony, Isten! YouTube-csatorna is egyre népszerűbb, a közösségi felületet a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus idején indították, és most teljes egészében követhették a nézők ezen is a pápalátogatás elmúlt három napját.
A közmédia összes csatornája beszámolt Ferenc pápa látogatásáról, minden nyilvános eseményt végighallgathattak, nézhettek az érdeklődők.
Altorjai Anita elmondta, hogy a közmédia vallási főszerkesztősége tizenöt munkatársával a legkisebb szerkesztőség, azonban a pápalátogatás hírére „összezárt” a közmédia, és a társszerkesztőségek munkatársai is bekapcsolódtak a munkába.
Úgy vélte, mindenki, aki ebben a munkában részt vehetett, elképesztő élményben részesülhetett, és ezt a közvetítéseken is érezni lehetett – mondta, hozzátéve, igyekeztek azokat a nézőket is megszólítani, akik nem vallásosak.
A vezérigazgató a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában arról beszélt: a közmédia egyik alapvető feladata, hogy a keresztény értékrend alapján készítsen műsorokat, a keresztény kultúrkört próbálja megismertetni a nézőkkel, és ezt szolgálta, hogy nem csak ismeretterjesztő műsorok, beszélgetések, miseközvetítések voltak, játékfilmeket is láthattak a nézők.
Kitért arra, hogy a közmédia a pápalátogatás során több mint ezer percet sugárzott, a közmédia révén született anyagok kordokumentumok, az élő közvetítések, felvételek pedig a világ számos tájára eljutottak.
Nagyon szép és felemelő feladat a pápára vigyázni, megérinti a védelemben részt vevőket – mondta a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója a katolikus egyházfő háromnapos budapesti látogatására visszatekintve az M1-en kedd este.
Hajdu János azt mondta: a pápa a világ öt legvédettebb személye közé tartozik, és abból a szempontból nehezebb vigyázni a biztonságára, hogy sokkal szabadabban mozog, mint a másik négy.
Hiába tanácsolják a biztonságáért felelős szakemberek, hogy ne közlekedjen lehúzott ablakkal, ne menjen „ellenőrizetlen tömegbe”, mégis rendszeresen megtörténik, hogy így lép kapcsolatba a hívőkkel – jegyezte meg.
Többek között e miatt is volt szükség egyes helyszíneken kommandósokra, úgynevezett ütköző egységekre – magyarázta Hajdu János.
A vatikáni kollégák visszajelzése szerint a pápa biztonságának garantálásában a TEK világszínvonalú munkát végzett, ehhez azonban nagyon sok ember és szervezet összehangolt munkájára volt szükség.
A TEK mellett több ezer rendőr, a Belügyminisztérium, a polgári és a katonai titkosszolgálatok, két kórház és a meteorológiai szolgálat dolgozói, külföldi partnerek, de még az útkarbantartók is nagyon fontos közreműködői voltak ennek a komoly és felelősségteljes munkának, az egyházfő védelmének – hangsúlyozta a TEK főigazgatója.