Létrehozva: 2023.05.09.
Módosítva: 2023.05.09.

Gyűlnek a viharfelhők Joe Biden feje felett

Itt az újabb közvélemény-kutatás.

Az amerikaiak körében már csak 36 százalékon áll Joe Biden elnöki munkájának elfogadottsága az ABC News és a The Washington Post közös felmérése szerint.

A vasárnap kiadott közvéleménykutatásban megkérdezett választókorúak 56 százaléka elégedetlen a jelenlegi elnöki munkateljesítményével.

A két médium közös kutatásában Joe Biden hivatalban lévő és Donald Trump volt elnök összehasonlítására kérték a válaszadókat. A megkérdezettek 56 százaléka azt mondta, hogy Donald Trump az elnöksége idején jobban kezelte a gazdasági kérdéseket, mint a jelenlegi elnök. Eközben 36 százalék nyilatkozott úgy, hogy Joe Biden teljesítménye felülmúlja elődjéét a gazdaságpolitikában.

Az amerikai állam fizetésképtelenségével fenyegető, az államadósság-plafon megemelése körül vitáért ugyanakkor többen (39 százalék) tartják felelősnek a törvényhozás republikánus képviselőit, mint az elnököt (36 százalék).

A megkérdezettek 62 százaléka „szellemi frissességét” figyelembe véve nem tartja alkalmasnak Joe Bident az elnöki feladatok hatékony elvégzésére. Donald Trump esetében 43 százalék vélte úgy, hogy mentális állapota miatt nem lenne alkalmas a hatékony munkavégzésre elnökként. A válaszadók 54 százaléka nem tartja Joe Bident becsületesnek és megbízhatónak, míg Donald Trumppal kapcsolatban 63 százalék nyilatkozott így.

A 2024-es elnökválasztáson a felmérés szerint az amerikaiak 44 százaléka Donald Trumpra, 38 százaléka Joe Bidenre szavazna. Ha a republikánusok színeiben Ron DeSantis floridai kormányzó lenne a jelölt, akkor ő 42, míg Joe Biden 37 százalékot kapna.

Az ABC-Washington Post kutatásában megkérdezettek többsége ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy indokoltnak tartana bűnügyi vádemelést Donald Trump ellen a 2020-2021-es elnöki hatalomátadás körülményeit érintő vizsgálat nyomán és a nála talált – elnöki időszakából származó – minősített dokumentumok ügyében.

A közvélemény-kutatás 2023. április 28. és május 3. között készült.

Még alelnökként kenőpénzt fogadhatott el politikai szívességekért cserébe Joe Biden jelenlegi amerikai elnök, az FBI-nak vannak is erre utaló információi két republikánus kongresszusi képviselő szerint. A Biden család tagjaival kapcsolatban már több kétes ügy is napvilágra került, az amerikai kongresszus kínai vállalatok kifizetéseinek ügyében is vizsgálódik.

„Az amerikai népnek tudnia kell, hogy Biden elnök eladta-e az Egyesült Államokat, hogy saját magának pénzt keressen” – írta James Comer a Twitteren, miután egy informátortól – állítása szerint – erre utaló bizonyítékok jutottak a birtokába. A republikánus politikus úgy fogalmaz: Chuck Grassley képviselőtársával közösen kiderítik az igazságot.

Minden idők legnagyobb amerikai botránya lehet a Joe Bident feljelentő informátor állítása.

Az ügyről a The Washington Examiner a két republikánus politikusra hivatkozva azt írta: Joe Biden még alelnökként külföldi befolyásra, pénzért cserébe hozhatott meg politikai döntéseket, és az FBI-nak, illetve az igazságügyi minisztériumnak bizonyítékai is vannak erről.

James Comer, a képviselőház felügyeleti és elszámoltathatósági bizottságának republikánus elnöke

vizsgálatot indított és bekérte az iratokat – teszi hozzá a lap –, ugyanis a politikus szerint az FBI politikai okok miatt nem vizsgálódott eddig az ügyben.

Bident azzal vádolják, hogy alelnökként politikai szívességekért cserébe kenőpénzt fogadott el

A spanyol OK Diario című portál arról írt, Chuck Grassley iowai szenátor és James Comer szerint az FBI-nál lévő dokumentumok részletes leírást tartalmaznak arról, hogy a feltételezett vesztegetésnek és a  bűnszövetkezetben való részvételnek milyen céljai voltak, és azokat hogyan hajtották végre. Vagyis, hogy Joe Biden alelnökként hogyan árulhatta a befolyását kenőpénzért egy külföldi állampolgárnak.

Joe Biden amerikai elnök integet az Észak-Írországba induló elnöki különgép ajtajában az Andrews légitámaszponton, 2023. április 11-én.

 (Fotó: MTI/AP/Manuel Balce Ceneta)

A mostani ügyön kívül egy másik széles körű vizsgálat is folyik, ami a Biden család üzleti ügyeit ellenőrzi. Arról néhány hete James Comer azt nyilatkozta: aggasztó, amit eddig találtak.

„Az amerikaiakat nagyon érdekelni fogja a végső jelentésünk, amelyből majd láthatják, hogy pontosan miben vett részt a Biden család, és hogyan kerestek az elmúlt néhány évben több millió dollárt az ellenségeinken keresztül”

– mondta James Comer.

Egyebek mellett azt is vizsgálják, hogy Joe Biden fia, Hunter Biden az ukrán állami földgázipari vállalat, a Burisma igazgatótanácsában milyen szerepet töltött be havi 50 ezer dolláros fizetésért, és annak volt-e köze az édesapja politikai befolyásához.

A vizsgálatok és a pénzügyi nyilvántartási adatok szerint 2015 és 2017 között üzlettársakon keresztül mintegy négymillió dollár „vándorolt” a Biden családhoz egy azóta megszűnt kínai energetikai vállalattól.

Joe Biden tagadta, hogy tudna a családja üzleti ügyeiről, vagy részt vett volna azokban.

A republikánusok már régóta hangoztatják, hogy Joe Biden és családja – különösen fia, Hunter Biden – ügyeit az FBI és a szövetségi szervek politikai okok miatt „védelmezik”, miközben  Donald Trump korábbi republikánus elnököt „lázasan üldözték”.

Joe Biden fehér házi főtanácsadója vezeti az elnök 2024-es újraválasztási kampányát, amelyet a Delaware állambeli Wilmingtonból irányítanak majd – közölték Washingtonban kedden, egy időben azzal, hogy Joe Biden egy videóban hivatalosan is bejelentette, elindul újraválasztásáért.

A kampányfőnök Julie Chávez Rodriguez lesz, akinek nagyszülei ismert munkajogi aktivisták voltak, ő maga pedig politikai aktivistaként is tevékenykedett Kaliforniában. Helyettese Quentin Fulks, akinek tavaly kampányfőnökként része volt a georgiai demokrata szenátor, Raphael Warnock újraválasztásában.

A kampánycsapat tagjai között lesz Joe Biden több fehér házi munkatársa. A választási harcot a Delaware állambeli Wilmingtonból vezeti majd a hivatalban lévő elnök kampánycsapata. Ez a város Joe Biden otthona, ahol általában hétvégéit és szabadidejét is tölti.

Joe Biden kedden washingtoni idő szerint kora reggel megjelent kampányvideójában jelentette be, hogy

második négy évre is szeretné elnyerni az elnöki mandátumot.

A hivatalban lévő államfő az elmúlt hónapokban többször utalt arra, hogy szándékában áll elindulni a 2024-es választáson, de a bejelentés időpontját sokáig lebegtette.

A megkezdett munkát szeretné lezárni – erre hivatkozva kért újabb négy évet az elnökválasztási indulást bejelentő videóban.

Visszautalva első elnöki kampányára megismételte, hogy változatlanul zajlik a harc „Amerika lelkéért”.

A jövő évi választás tétjeként jelölte meg, hogy több vagy kevesebb szabadsággal, több vagy kevesebb joggal rendelkeznek-e majd az amerikaiak, és kiemelte az egyéni szabadságjogok fontosságát.

A republikánusokat azzal vádolta, hogy korlátoznák a jogot a terhességmegszakításhoz, szigorítanák a társadalombiztosítási rendszert, valamint betiltanák azokat a könyveket, amelyekkel nem értenek egyet.

A háromperces videó Joe Biden elmúlt két és fél évéből mutat felvételeket, továbbá az elnök által szélsőségesnek nevezett republikánus politikusok és a 2021. január 6-i zavargások képeit is felidézi.

A kampányindító videóból az is kiderül, hogy második elnöki ciklusában is Kamala Harris jelenlegi alelnökkel dolgozna együtt az elnök.

Joe Biden az újraindulását első elnökjelöltsége bejelentésének pontosan negyedik évfordulóján közölte. A várakozások szerint a demokrata párton belül – a szokásjog alapján is – könnyen elnyeri majd az újabb hivatalos jelöltséget.

Joe Biden annak ellenére indul újra az elnöki mandátumért, hogy

a közvélemény-kutatások alapján az amerikai választók túlnyomó többsége nem szeretné, ha ő lenne a demokraták jelöltje, és támogatottsága is 40 százalék körül alakul.

Múlt hét végén jelentek meg az AP hírügynökség és a NORC társadalomkutató közös közvélemény-kutatásának eredményei, amelyek szerint a választók 73 százaléka nem látná szívesen, ha a hivatalban lévő elnök lenne a demokrata párt jelöltje 2024-ben.

Még a demokrata párt szavazóinak 52 százaléka is elutasítja, míg a magát függetlennek nevező választók 86 százaléka nyilatkozott így. A regisztrált republikánusok 93 százaléka nem szeretné, ha Joe Biden lenne a demokrata induló 2024-ben.

A felmérés szerint

Joe Biden elnöki tevékenységének elfogadottsága 42 százalékos, ami enyhe javulás idén márciushoz képest, ugyanakkor jócskán elmarad a 2021 áprilisában mért 63 százaléktól.

Joe Biden indulása ellen az amerikai közéletben elhangzó egyik leggyakoribb kifogás az életkora, ugyanis már most is az Egyesült Államok történetének legidősebb elnöke, és egy esetleges újabb elnöki ciklus végén, 2028-ban 86 éves lesz.

A Fehér Ház szóvivője kedden sajtótájékoztatóján az elnök életkorára vonatkozó kérdésre azzal reagált, hogy ezt már 2020-ban is hallották. Karine Jean-Pierre azt mondta, a három éve elhangzottak ellenére az elnök az elmúlt két esztendőben képes volt „eredményeket felmutatni és elvégezni dolgokat”.

Az elnök indulási szándékát érintő közvélemény-kutatásokat a szóvivő úgy kommentálta: tisztában vannak azok eredményeivel, viszont 2022-ben, a félidős választásokon mégis „több amerikai szavazott az elnökre, mint bármely más elnökre a történelem során”

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek