kulcsár edina
A kelet-európai uniós tagállamok gazdái az ukrán gabona importtilalmának meghosszabbítását kérik az Európai Bizottságtól.
Több közép-kelet-európai ország termelőivel közösen tüntettek a magyar gazdák Brüsszelben az ukrán gabona miatt. A gazdaszervezetek szerint az Európai Unió eddig meghozott intézkedései, köztük a június 5-ig szóló importtilalom csupán a probléma felszíni kezelését jelentik. Ezért azt követelik az uniótól, hogy a probléma megnyugtató rendezése céljában a tilalom legalább az év végéig maradjon érvényben.
- jelentette ki Győri Enikő EP-képviselő a tüntetésen, amelyen hat uniós tagország: Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Bulgária és Románia gazdái vettek részt.
Győri Enikő magyar újságíróknak nyilatkozva emlékeztetett, az Európai Bizottsággal megállapodás született az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek uniós behozatalára vonatkozóan. A megállapodáshoz viszont az kellett, hogy az érintett országok összefogjanak, a brüsszeli testületi ígéretek betartatásához pedig az, hogy az érintett országok gazdái hallassák a hangjukat.
Hidvéghi Balázs fideszes EP-képviselő az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában azt mondta: elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság olyan rosszul előkészített, átgondolatlan intézkedéseket erőltet rá a tagállamokra, amelyekkel súlyos károkat okoznak a közép-európai gazdáknak.
- mondta Nagy István agrárminiszter, aki azt is kiemelte, a magyar kormány és az Agrárminisztérium számára a magyar gazdák védelme elsődleges, mindig az ő érdekeiket tartják szem előtt. A miniszter hozzátette, a gazdák azt szeretnék elérni, hogy legalább ez év végéig érvényben maradjon az importtilalom, ugyanis a helyzet június 5-ig nem fog megoldódni, az érintett országokban a gabonatárolókat továbbra is leginkább a tavalyi ukrán gabonaszállítmányok foglalják el.
Nagy István emlékeztetett: az érintett országok számára megfelelő uniós intézkedések kellenek az ukrán import okozta, korábban nem látott mértékű regionális gabonapiaci nehézségek megfelelő kezelésére. "Jelenleg várjuk az arra vonatkozó bizottsági javaslatot, amely a jelenleg érvényben lévő uniós szabályozás június 5-e utáni fenntartására irányul" - fűzte hozzá.
Úgy tudni, az Európai Bizottság május végén dönt majd arról, hogy június 5-én túl is fennmaradhat-e az érintett kelet-európai államokba irányuló ukrán gabonaimport tilalma. A döntést megelőző tárgyalásokon Magyarországot a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) 28 fős delegációja képviseli.