kulcsár edina
Döbbenetes számok.
A Pentagon csütörtökön közölte, hogy legalább 3 milliárd dollárral (1051 milliárd forinttal) túlbecsülte az eddig Ukrajnának küldött fegyverek értékét.
Az elszámolási hiba lehetővé teszi az amerikai védelmi minisztérium számára, hogy több fegyvert küldjön Kijevnek anélkül, hogy a Kongresszushoz kéne fordulnia további forrásokért.
Az amerikai Kongresszus ugyanis egyre nagyobb nyomást gyakorol a Pentagonra, hogy elszámoljon az Ukrajnának küldött több milliárd dollárnyi fegyverrel, lőszerrel és felszereléssel.
Új, Moszkva elleni szankciókat jelentettek be a G7-országcsoport tagjai pénteken a csoport hirosimai csúcstalálkozóján, a büntetőintézkedések az orosz gyémántüzletet érintik.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke bejelentette, hogy az Európai Unió szintén korlátozza az Oroszországgal folytatott gyémántkereskedelmet.
„A gyémántok nem az örökkévalóságnak szólnak” – fogalmazott Michel, szójátékával a híres James Bond-film címére utalva.
Hozzátette, hogy
Mindeközben az Egyesült Királyság szintén büntetőintézkedéseket tett közzé a Moszkvának évente több milliárdos hozamot biztosító orosz gyémántbányászat és -kereskedelem ellen.
(Fotó: MTI/EPA)
A G7-csoport külügyminiszterei már áprilisban bejelentették, készek az Oroszország elleni szankciók fokozására. A háromnapos, ugyancsak Japánban tartott tanácskozáson Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és az Egyesült Államok vezető diplomatái követelték az orosz erők azonnali, feltétel nélküli kivonását az ukrán területekről.
Kisida Fumio japán kormányfő ukrajnai látogatása alkalmával hívta meg Zelenszkijt a Hetek háromnapos találkozójára, amelynek központi témája az ukrajnai háború. Jelenleg Japán látja el a G7 soros elnökségét.
Csütörtökön a japán kormány azt jelentette be, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videokapcsolaton keresztül fog részt venni a hirosimai csúcstalálkozón.
Pénteken azonban megjelentek olyan hírek, hogy Zelenszkij személyesen jelenhet meg az eseményen, mivel fontos döntések születnek majd a G7-csúcson.
Oroszország több célpontot is eltalált pénteken az Ukrajnára mért újabb légicsapások során: három manőverező robotrepülőgép és hat drón csapódott be az ország területén – közölte az ukrán légierő a Telegramon.
Az orosz hadsereg összesen huszonkét drónt és hat manőverező robotrepülőgépet vetett be a támadásban. Az ukrán hadsereg nem tájékoztatott a csapások helyszíneiről. A délkelet-ukrajnai Krivij Rihből és a nyugat-ukrajnai Lvivből is robbanásokat jelentettek, amelyekben legalább ketten megsebesültek.
Emellett ukrán források szerint az orosz csapatok megpróbáltak visszafoglalni elvesztett területeket Bahmut közelében, azonban az ukrán csapatok visszaverték ezeket a támadásokat – mondta Hanna Maljar ukrán védelmiminiszter-helyettes az ukrán televízióban.
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) terveket készített arra az eshetőségre, hogyha az ukrajnai események elfajulnának.
A NATO vezetői jóváhagyják azokat a terveket, amelyek azt vázolják fel, hogyan kell reagálnia a szövetségnek egy esetleges orosz támadásra. Mindez azután történt, hogy a NATO egyik vezető tisztségviselője, Rob Bauer admirális arra figyelmeztetett, hogy konkrét tervekre van szükség, ugyanis bármikor előállhat egy konfliktus – írja a Newsweek.
A lap kiemeli, a NATO, amely az elmúlt években kisebb konfliktusokban, például Afganisztánban vett részt, a hidegháború vége óta nem készített ilyen részletes terveket egy orosz támadás elleni védekezés modellezésére,
A több ezer oldalas tervek a 31 tagország számára adnak iránymutatást egyebek mellett a katonai eszközök és a logisztika korszerűsítésének módjáról is.
A terveket vélhetően a júliusban esedékes vilniusi éves csúcstalálkozón hagyják majd jóvá, az azonban több évig is eltarthat, mire teljes egészében megvalósul. A NATO illetékesek ezzel szemben úgy vélekednek, a szövetség készen áll egy katonai konfliktusra.
– fogalmazott Hubert Cottereau altábornagy, a NATO Szövetséges Erők Európai Főparancsnoksága (SHAPE) vezérkari főnök-helyettese. Elmondta, a szövetség nem hiszi, hogy szükség van a csapatok számának növelésére keleten, amit a balti államok követeltek. „Ha az oroszok csapatokat tömörítenek a határon, az idegessé tesz minket, de ha mi tömörítünk csapatokat a határon, az őket teszi idegessé” – érvelt Cottereau.
Tavaly a NATO megállapodott abban, hogy a korábbi 40 ezer helyett 300 ezer katonát helyez magas készültségbe, ez azonban jelenleg nagyrészt technikai akadályokba ütközik, ami igencsak kérdésessé teszi, hogy a NATO készen áll-e egy Oroszországgal való konfliktusra. 2022 szeptemberében egy korábbi magas rangú NATO-parancsnok, Sir Richard Shirreff tábornok azt mondta, hogy a szövetség nem áll készen arra, hogy háborút kezdjen Moszkvával, ha az ukrajnai háború legrosszabb forgatókönyve valósággá válna.
A szövetség sajtóinformációk szerint olyan terveket készít, melyek alkalmassá tennék arra, hogy egy keleti irányú fenyegetésre gyors és határozott választ tudjon adni. Ennek alapfeltétele ugyanakkor, hogy a tagországok nagyságrendekkel növeljék védelmi kiadásaikat.
Az elkövetkező hónapokban a NATO szeretné felgyorsítani a keleti határán lévő felszerelések felhalmozására irányuló erőfeszítéseit, és több tízezer olyan katonát jelöl ki, akik rövid időn belül mozgósíthatóak. Ez a lépés azt hivatott megakadályozni, hogy Oroszország kiterjessze a háborút Ukrajnán túli területekre is – írja a Politico.
Ehhez azonban arra van szükség, hogy az egyes országok a korábbiaknál nagyobb mértékben vegyék ki a részüket a közös védelemből.
A lap arra hívja fel a figyelmet, hogy mivel a tagországok már most is aggódnak saját lőszerkészleteik miatt, Ukrajnának pedig égető szüksége van újabb lőszer-szállítmányokra, fennáll a veszélye annak, hogy nem minden NATO-szövetséges fogja betartani ígéretét, hogy hozzájáruljon a szövetség új terveihez.
A katonai vezetők idén tavasszal nyújtják be frissített regionális védelmi terveiket, amelyek célja, hogy felvázolják, hogyan képes a szövetség megvédeni a közel egymilliárd állampolgárát.
„Úgy gondolom, hogy olyan erőkre van szükség, amelyekkel érdemben fel lehet lépni Oroszországgal szemben” – fogalmazott NATO Katonai Bizottságának egy magas rangú tagja, hangsúlyozva, hogy jelentősen több csapatra és különösen több készenléti erőre van szükség.
Katonák a Defender Europe nemzetközi gyakorlattal kombinált Summer Shield elnevezésű hadgyakorlaton a lettországi Adaziban 2022. május 27-én. A Summer Shield műveletet a lett hadsereg szárazföldi erőinek gépesített gyalogdandárja vezeti. A hadgyakorlaton a NATO megnövelt előretolt jelenlét (enhanced Forward Presence, eFP) műveletének keretében Lettországban szolgáló lett, litván, dán, amerikai, brit és szlovák egységek vesznek részt. (Fotó: MTI/EPA/Toms Kalnins)
A brüsszeli lap információ szerint az első szint, amely körülbelül 100 ezer katonából állhat – akiknek tíz napon belül kell mozgósításra készen állniuk –, Lengyelországból, Norvégiából és a balti államok haderejéből tevődne össze. Emellett a szövetség által a keleti szárnyon már korábban felállított többnemzetiségű harccsoportok is részt vehetnek egy esetleges műveletben. A csapatok második szintje ezeket az erőket támogatná, készen arra, hogy akár 10-30 napon belül telepítsék át őket, például Németországból.
A Politico szerzője szerint ez a folyamat rendkívül bonyolult lehet, hiszen egy ilyen gyors mozgáshoz, mindenképp sok emberre, felszerelésre és kiképzésre van szükség, valamint sok pénzre is.
Ben Hodges, az amerikai hadsereg európai parancsnoka szerint a készenlét azt jelenti, hogy „alapvetően megvan minden, aminek meg kell lennie ahhoz, hogy az adott egység számára kijelölt küldetést teljesíteni lehessen”. Hodges azt is elmondta, hogy a tervek gyakorlati végrehajtása nagy kihívást jelent, időigényes és költséges is.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár többször is kihangsúlyozta, hogy a szövetségesek az elmúlt hónapokban fokozták a termelés fokozásával kapcsolatos háttérmunkát, valamint hogy a tagok a lőszerkészletekre vonatkozó új követelményeken dolgoznak.
Andrzej Duda lengyel államfő (j2), valamint Antoni Macierewicz lengyel védelmi miniszter (j), Paul Jones, az Egyesült Államok lengyelországi nagykövete (j3), Ben Hodges tábornok, az észak-atlanti szövetség szárazföldi erőinek parancsnoka (b2) és helyettese, Timothy Ray tábornok részt vesz az amerikai-lengyel hadgyakorlat elindítása alkalmából tartott rendezvényen a nyugat-lengyelországi Zaganban. (Fotó: MTI/EPA/Lech Muszynski)
Amikor a NATO katonai tervei elkészülnek, a tagországok vezetőit felkérik, hogy bocsássák rendelkezésre a csapatokat, illetve a szükséges eszközöket a végrehajtáshoz. A vezetők nyáron Litvániában találkoznak, hogy megtárgyalhassák a terv részleteit.
Néhány szövetséges már elismerte, hogy a NATO igényeinek kielégítése sokkal több anyagi ráfordítást igényel. „Nagyobb sebességre van szükségünk mind az eszközök, mind a személyzet és az infrastruktúra tekintetében” – nyilatkozta például André Wüstner német ezredes.
Szerinte a német hadseregnek a jövőben sokkal nagyobb mértékben kell hozzájárulnia a közös védelmi képességek növeléséhez. Nem lesz egyszerű.
A Politico szerint kényes kérdésnek számít a hozzájárulási egyensúly is, mivel a magas készültségű csapatok többségének az európai szövetségesektől kell majd érkezniük, ugyanis Washington azt fontolgatja, hogyan a Kína felől érkező kihívásokat teszi maga számára első számú prioritássá.