tóth gabi
Még több katona kellene...
Az M1 Híradójában bemutatott felvétel szerint, mely a nyugat-ukrajnai Csernyivciben készült, egy autó behajt egy családi ház udvarára. A kapunál egy nő várakozik, hogy becsukja a kaput. Miután a kocsi megérkezik, a nő megpróbálja behajtani a kaput, de nem sikerül. A férje autóját ugyanis a hadkiegészítő iroda emberei hazáig követték. A katonák törvénysértő módon felmennek az udvarra is, hogy behívót adjanak át a sofőrnek.
Egy ötgyermekes családapát is arra kényszerített az ukrán hadvezetés, hogy a fronton harcoljon, derül ki egy internetre felkerült videóból. Az ukrán hatóságok ezt cáfolták. Mindenesetre újabb felvételek jelentek meg a világhálón az országban zajló kényszersorozásról, mely a lakosság felháborodása ellenére továbbra is zajlik. Sokakat az utcáról próbálnak meg elhurcolni.
Az ilyen és ehhez hasonló túlkapások mindennapossá váltak Ukrajnában, ahol a hadiállapot, és az azzal együtt járó sajtószabadság-korlátozás miatt, a közösségi oldalakon és az üzenetküldő csatornákon jelennek meg az ilyen felvételek.
A pravoszláv húsvét idején a templomok környékén is előszeretettel osztogatták a behívókat.
„A hátam mögött a katona odament a templom bejáratánál kéregető koldushoz. Gondolják el, a férfi kéreget, erre odamegy hozzá, és azt kérdi tőle, hogy, ugye nem akarsz élni? Hova viszik az ilyet? A húsdarálóba a frontra? Bahmutba? Nem tudom! És én ezt a saját szememmel láttam” – mondta egy férfi.
De van, ahol nincs szerencséjük a sorozótiszteknek, mert a behívást elutasító személy erősebb és földre teperi a hatóság munkatársait. Így történt egy ivano-frankivszki buszmegállóban is. De a legtöbbször nincs menekvés a besorozás elől.
Egy felvételen az látszik, ahogy az egyik nyugat-ukrajnai faluban fognak el és rángatnak meg egy férfit a katonák, aki nem akar bevonulni. Az egyenruhások egyre erőszakosabban viselkednek a 18 és 60 év közötti hadkötelesekkel, emiatt egyre többen tiltakoznak is.
Előkerültek olyan felvételek is, ahol két férfi mesélte el, hogy egyikük annak ellenére került a frontra, hogy nincs semmi harci tapasztalata, és öt gyereke van. Az ukrán törvények értelmében a három gyermeket nevelőket tilos mozgósítani. A felvételek országosan nagy port kavartak.
„Mellettem áll egy ember, akinek öt gyermeke és beteg édesapja van. És mégis elküldték ide. Azt szeretném megkérdezni, hogy az, aki ideküldte ezt az embert, ő miért nem jön ide? A hadkiegészítők miért nem a vagányokat, a képviselőket, a hivatalnokokat és azok gyermekeiket fogják el, hanem az ilyen egyszerű srácokat, akiknek nincs pénzük arra, hogy lefizessék őket?” – kérdezte felháborodottan egy katona.
Az ukrán hatóságok a videó megjelenése után tiltakoztak az abban elhangzottak ellen. Szerintük a hadsereg minden törvényt betart.
Ukrajnában május 20-ig hosszabbították meg a hadiállapotot, ezzel együtt az általános mozgósítást is. Május 20-a után pedig várhatóan újabb kilencven nappal hosszabbítják meg.
Még mindig nem hagytak fel az erőszakos mozgósítással Ukrajnában, ahol a városokat szó szerint ellepték a hadkiegészítő irodák sorozó tisztjei. Felvételek készültek a nyugat-ukrajnai Ternopil piacán, amint egyenruhások rángatnak egy fiatal férfit, aki nem hajlandó velük tartani a hadkiegészítő parancsnokságra.
A civakodás percekig tart, végül a fiatalembert az odasereglett nők védik meg a katonáktól. Az erőszakos jeleneteket bemutató felvételek bejárták az ukrán közösségi oldalakat, ahol hatalmas a felháborodás.
Egy férfit például a Dnyipróhoz közeli Lozovában tepertek a földre, miközben nők filmezték a jelenetet.
Egyre több videó jelenik meg, ahol felháborodott nők kérik számon a katonákat a törvénysértő viselkedés miatt.
Odesszában pedig a nemrég újra kinyitott amerikai gyorséttermek környékén állítják le a forgalmat a rendőrök és a katonák, hogy átadják a behívóparancsot a 18 és 60 év közötti hadköteles férfiaknak. A sorozók ott is szinte mindenütt jelen vannak, a főbb kereszteződésektől a plázák bejáratáig. A fekete-tengeri városban mikrobuszokkal viszik be a férfiakat a kaszárnyákba.
„Az egyik ismerősömet egy ellenőrzőponton kiszállították az autójából, elvitték, behívót adtak neki,
– mesélte egy férfi.
Az ukrán férfiak egyre több esetben utasítják el a behívó átvételét. Az igazoltatás egyre többször fajul dulakodásig közöttük és az intézkedő szervek között. Például egy dnyiprói férfi összeverekedett a katonákkal, mert azok behívót akartak átnyújtani neki, végül a férfit a földre teperték.
Néhány nappal ezelőtt pedig már szóba került az is, hogy elektronikusan, az üzenetküldő alkalmazásokon keresztül is kézbesítenék azokat.
„Az összes telefonszám megvolt már a háború előtt az információs nyilvántartásunkban. Megvizsgáljuk ezt a lehetőséget is, hogy elkerüljük a bürokráciát, és rákényszerítsük az illetőt arra, hogy vegye magát nyilvántartásba a hadseregnél, ahogy azt az alkotmány is megköveteli” – mondta az illetékes.
Ukrajnában legutóbb februárban, május 20-ig hosszabbították meg a hadiállapotot, és az ezzel együtt járó általános mozgósítást is. Az időszak leteltével, várhatóan újabb kilencvennapos hosszabbítás következik.
Törvényt fogadott el az orosz parlament alsóháza kedden a katonakötelesek egységes nyilvántartásának létrehozásáról és az elektronikus behívó bevezetéséről.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette, hogy a törvény a katonai nyilvántartás javításáról és korszerűsítéséről szól, és nincs „második mozgósítási hullám” az országban.
A nyilvántartást a katonai biztosságok fogják vezetni. A behívót elektronikus és levélformában is ki fogják állítani. Az elektronikus behívó kézbesítettnek tekintendő hét nappal azt követően, hogy feltöltik a címzett személyes fiókjába az állami szolgáltatások portálján (Goszuszlugi).
Az elektronikus behívót kapott állampolgároknak 20 napon belül jelentkezniük kell a sorozási hivatalban. Ezen idő alatt a behívottaknak tilos elhagyniuk Oroszországot. Azokkal szemben, akik 20 napig nem tesznek eleget a behívásnak, a hatóságok „ideiglenes intézkedéseket” vezetnek be, például korlátozhatják őket a gépjárművezetés jogában, elutasíthatják esetükben a vállalkozói vagy a tulajdonjogi bejegyzést, a regionális hatóságok pedig kifizetéseket, támogatásokat tarthatnak vissza tőlük. A határozatok öt napon belül távolról is megfellebbezhetők.
A munkáltatók kötelesek az állami szolgáltatások portálján keresztül tájékoztatást adni a katonaköteles alkalmazottjaikról. Ugyancsak adatokkal látja el a nyilvántartást a szövetségi adószolgálat, a belügyminisztérium, az oktatási tárca, a központi választási hivatal, a bíróságok, a nyugdíjpénztár, a szociális alap, valamint más intézmények.
A törvényt a felsőháznak is meg kell szavaznia. A nyilvántartást Vlagyimir Putyin elnök utasítása alapján 2024 áprilisára kell összeállítani.
Jevgenyij Prigozsin, a Wagner katonai magánvállalat alapítója kedden bejelentette, hogy az ostromlott Bahmut város 80 százaléka orosz ellenőrzés alá került.
Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a keddi hadijelentést ismertetve az ukrán fegyveres erők
elmúlt egy nap alatt elszenvedett emberveszteségét 610 főben nevezte meg. Mint mondta, közülük több mint 450 katona és „zsoldos” a Donyeck körzetében zajló harcokban esett el.
A tábornok a megsemmisített ukrán harci eszközök és katonai objektumok között nevezett meg három harckocsit, egy lengyel gyártmányú Krab önjáró löveget, egy Sz-300-as légvédelmi rakétarendszerhez tartozó radart és egy lőszerraktárt.
Az orosz ellenőrzés alá került területek több településéről jelentettek kedden ukrán tüzérségi csapást a helyi hatóságok. Donyeckben két civil megsérült belövés következtében.
Az oroszországi Belgorod repterének területén lezuhant egy drón. Személyi sérülés nem történt, a létesítmény kerítésében kisebb kár keletkezett.