kulcsár edina
Egy repülőgépgyártó üzemet lőttek.
Csapást mért az orosz hadsereg egy Harkiv város közelében működő repülőipari vállalatra, amelyben Tu-141-es (Sztrizs) típusú drónokat javítottak és teszteltek – közölte Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a vasárnapi hadijelentést ismertetve.
A tábornok szerint találat érte az ukrán fegyveres erők 58. gépesített lövészdandárja egyik zászlóaljának vezetési és megfigyelőpontját a donyecki régióban lévő Szerebrjanka közelében. A megsemmisített urán katonai célpontok között sorolt fel egyebek között még két lőszerraktárt, és beszámolt arról is, hogy a tüzérség és a légierő által támogatott orosz rohamegységek Bahmut nyugati részén két háztömböt foglaltak el.
Az ukrán fegyveres erőknek az elmúlt egy nap alatt elszenvedett emberveszteségét Konasenkov mintegy 550 főre becsülte, akik közül mintegy kétszázan a Donyeck körzetében vívott harcokban estek el. Kupjanszk környékén a hadijelentés szerint négy ukrán diverzáns- és felderítő csoportot számoltak fel.
Vlagyimir Szaldo, a nagyrészt orosz megszállás alá került Herszon megye megbízott kormányzója a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva hazugságnak nevezte azt az állítást, amely szerint az ukrán erők hídfőállást létesítettek a Dnyeper bal partján.
Az orosz ellenőrzés alá került területek több településéről, köztük Donyeckből jelentettek a helyi hatóságok vasárnap ukrán tüzérségi támadást. Vjacseszlav Gladkov, az oroszországi Belgorod megye kormányzója azt közölte, hogy ukrán területről a nap folyamán két ízben tűz alá vették Murom községet, ahol lakóépületekben anyagi kár keletkezett.
Szinte már alig állnak épületek a hónapok óta ostrom alatt álló Bahmutban. Az ukrán erők elismerték, hogy az elmúlt napokban az orosz csapatoknak sikerült városrészeket elfoglalniuk, de ezek után is kitartanak a város védelme mellett.
A donyecki frontvonalon hónapok óta zajlik az állóháború. Egyik fél sem hajlandó lemondani Bahmutról, bár szakértők szerint a település katonailag semmilyen jelentőséggel nem bír.
Az ukrán hadsereg állásokat létesített a Dnyipro (Dnyeper) folyó bal partján oldalán, Herszon város közelében – jelentette a washingtoni Háborús Tanulmányok Intézete (ISW) orosz katonai bloggerekre hivatkozva.
Az agytröszt a háborúról szóló napi jelentésében, vasárnap azt írta: „Ez az első alkalom, hogy az ISW megbízható geolokációs képeket figyelt meg ukrán állásokról a folyó keleti partján. Több orosz forrásból származó jelentés is tartós ukrán jelenlétről számol be.”
A The Guardian szerint az ukrán hadseregnek a Dnyiprón való átkelése az első óvatos lépéseket is jelentheti a beharangozott tavaszi offenzíva megindítása felé.
Vlagyimir Szaldo, a nagyrészt orosz megszállás alá került Herszon megye megbízott kormányzója a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva hazugságnak nevezte azt az állítást, amely szerint az ukrán erők hídfőállást létesítettek a Dnyeper bal partján.
Az orosz fegyveres erők szombaton késő este Sz–300-as föld-levegő rakétákkal támadták Harkivot és környékét – számolt be Ihor Terehov, a város polgármestere a Telegramon.
Terehov közlése szerint tűz ütött ki egy infrastrukturális objektumban Novobavarszkij kerületben, továbbá polgári létesítményekben esett kár Szlobidszkij és Osznovszkij kerületekben.
Emellett a Szumi terület katonai – közigazgatásának Facebookon közzétett közlése szerint az orosz megszállók öt települést lőttek a régióban.
Hazaárulással vádolnak több ukrán katonát, akik egy jóvá nem hagyott küldetésre indultak, s eközben olyan információkat fedtek fel, amelyek alapján Oroszország csapást tudott mérni egy légitámaszpontra – közölte az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU).
Az SZBU szerint az érintett csoport „anélkül, hogy egyeztett volna az illetékes állami hatóságokkal”, megpróbált tavaly júliusban elfoglalni egy orosz repülőgépet, amelynek pilótája azt állította, hogy át akar állni az ukránokhoz. A művelet során azonban részleteket fedtek fel az ukrán légierő személyzetének és gépeinek elhelyezkedéséről, ami lehetővé tette, hogy Oroszország sikeres csapást mérjen az ukrajnai Kirovohrad megyében lévő Kanatove „titkos” katonai repülőtere ellen.
Tavaly az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) arról számolt be, hogy az ukrán katonai hírszerzés kétmillió dolláros jutalmat, valamint európai uniós – román, illetve szlovák – állampolgárságot ígérve kísérelt meg orosz harci pilótákat arra rávenni, hogy repülőgépükkel együtt dezertáljanak. Az FSZB azt állította, hogy a dezertálásra biztatott orosz pilótákhoz az ukrán katonai hírszerzés térképet juttatott el, amelyen feltüntette, hogy hol vannak az elkerülendő ukrán légvédelmi eszközök. A megkeresett orosz katonák, akik azonnal kapcsolatba léptek az orosz elhárítással, megkapták az ukrán féllel folytatott kommunikáció frekvenciáját is. A beszervezési kísérletről szóló orosz sajtójelentések szerint precíziós tengeri és légi indítású fegyverekkel ezen adatok alapján semmisítették meg a Kanatove légitámaszpontot.
Az SZBU közlése szerint a Kanatovére mért csapás következtében egy ukrán parancsnok meghalt, tizenhét katona megsebesült, két harci repülőgép, illetve a felszállópálya, repülőtéri épületek és más felszerelések súlyos károkat szenvedtek.
Némi tanácstalanságot okozott az orosz rakétatámadásokhoz szokott ukrán fővárosban éjjel egy éles fényvillanás, amelynek eredetére a hatóságok olyannyira nem találtak magyarázatot, hogy egyesek még földönkívüliekkel is elkezdtek viccelődni az eset kapcsán.
A közösségi médiában több videofelvétel is megjelent, amelyen látható, hogy hirtelen fény villant fel az égen Kijev felett szerda éjjel. Az egyik videón úgy tűnik, hogy egy lángoló tárgy csapódik a földnek. Az eset miatt légiriadót is elrendeltek a városban és környékén, de végül csütörtök reggelre sem lett magyarázat a szokatlan jelenségre.
A hatóságok nem tudták megerősíteni azt, hogy a villanást valamilyen orosz katonai támadás idézte volna elő, és többekben felmerült, hogy az esetnek nincs is köze az Oroszországgal több mint egy éve vívott háborúhoz. Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője például tréfásan egy UFO-emojit tett közzé a Telegramon.
Az egyik elképzelés szerint esetleg egy amerikai műhold zuhanása okozhatta a villanást, de az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) ezt kizárta. Jurij Inhat, az ukrán légierő szóvivője pedig úgy vélte, talán egy meteorit állhat a háttérben. Mindenesetre az ukrán légvédelemnek nem volt köze az esethez – szögezte le a szóvivő.