tóth gabi
Bojkott világszerte.
Összességében több mint ötmilliárd dolláros bukást könyvelhetett el a Bud Light sörmárka gyártója, az Anheuser-Busch nagyvállalat, a részvényeik értéke azt követően zuhant hatalmasat, hogy nemrégiben az ismert transznemű influenszert, Dylan Mulvaney-t kérték fel márkanagykövetüknek. A sörfogyasztók a fellázadtak termékét a transznemű influenszerrel reklámozó Anheiser-Busch söripari megavállalat ellen. Inkább kiöntik, minthogy megigyák a sört.
A cég a Bud Light sörök márkanagykövetének kérte fel Dylan Mulvaney-t, a lépés azonban sokaknál kiverte a biztosítékot, rengetegen döntöttek úgy, hogy inkább nem kérnek a woke propagandát erőltető cég söréből, így a Bud Light eladásai jelentősen visszaestek szerte az Egyesült Államokban.
A bojkottnak igen erős hatása volt a cég részvényeinek tőzsdei értékére is, azok az elmúlt nagyjából két hétben közel 4 százalékot vesztettek értékükből, ami a vállalat számára összességében több mint ötmilliárd dolláros veszteséget jelent – írta meg a New York Post.
A lap cikke szerint a TikTokon több mint tízmillió követővel rendelkező Mulvaney a Bud Light mellett a Nike-val és más márkákkal kötött szponzorációs szerződéseiből több mint egymillió dollárt, azaz közel 338 millió forintot kereshet.
Mulvaney a közelmúltban egy másik reklámszerződésével is nagy felzúdulást váltott ki, az eredetileg férfiként született TikTok-sztár ugyanis közösségi oldalán a Nike kifejezetten nők számára készült sportruháit reklámozta, például sportmelltartókat és leggingseket, ami sokaknak nem tetszett, többek közt olimpiai érmes sportolónők is tiltakoztak az ellen, hogy a Nike Mulvaney-vel hirdeti termékeit.
Dylan Mulvaney-vel az ismert transznemű influenszerrel kötött együttműködési szerződést a minap a Nike is.. Mulvaney a világhírű cég nők számára készült sportruházati termékeit népszerűsíti közösségi oldalain. Az amerikai székhelyű sportszergyártó mamutvállalat lépése komoly felzúdulást váltott ki az internetezőkből, többen – köztük egykori sportolónők – a márka bojkottjára szólítottak fel.
Szerdán az Instagram-oldalán jelentette be Dylan Mulvaney amerikai transznemű influenszer, hogy partneri szerződést kötött a Nike-val, a posztjához mellékelt fotókon a cég nők számára készült sportmelltartót, illetve leggingset reklámoz.
A Nike döntése sokakban ellenérzést váltott ki, a kommentelők közül is rengetegen adtak hangot nemtetszésüknek, volt, aki a biológiai nők elleni támadásként értékelte a lépést.
A negatív véleményt megfogalmazók közt több egykori élsportolót is találunk. Riley Gaines, a korábbi egyetemi úszóbajnok többször keményen kritizálta az egyetemi versenyrendszert, amiért engedték, hogy férfinak született transznemű sportolók biológiai nők ellen versenyezzenek. Gaines szerint Mulvaney szerződtetése sértő a nőkre nézve a Nike részéről, ahogy fogalmazott, az óriáscég lépése „megcsúfolása mindannak, mit is jelent valójában nőnek lenni”.
Hasonló véleményen van Nancy Hogshead úszónő is, aki az 1984-es olimpián három arany- és egy ezüstérmet nyert. Ő azt mondta, Mulvaney ezzel a szerződéssel egy biológiai nő elől vette el a lehetőséget, ami azért is problémás, mert ahogy Hogshead felhívta rá a figyelmet, a sportmárkák által reklámra költött pénzek mindössze egy százalékát kapják női versenyzők.
A brit Sharron Davies, aki az 1980-as olimpián volt ezüstérmes 400 méteres vegyesúszásban, egyenesen bojkottra szólított fel a Nike termékei ellen, úgy véli, ez az egyetlen hatékony és értelmes módja a tiltakozásnak. „Egyféleképpen érhetjük el, hogy ezek a cégek meghallják a hangunkat, ha a pénztárcánkat felhasználva bojkottáljuk őket” – idézte Davies szavait a Daily Mail. Az úszónő hozzátette, Mulvaney ugrabugrálása olyan, mintha valamiféle groteszk paródiája lenne a női sportolóknak, ráadásul az, hogy egy transznemű nővel hirdetik ezeket a sportruhákat, azért is értelmetlen, mert ezek nők testalkatának, fizikai jellemzőinek megfelelően lettek kialakítva.
A 26 éves Dylan Mulvaney férfiként született, de jelenleg nőként él. 2020-ban, a koronavírus-járvány kitörésekor kezdte használni a TikTokot, azóta aktív az oldalon, ahol 10,8 millió követője van, az Instagramon 1,7 millióan kísérik figyelemmel életét. A Daily Mail által megkérdezett szakértők szerint egy-egy szponzorált posztjával akár 80 ezer dollárt, azaz körülbelül 27,5 millió forintot is kereshet.
Nemi identitása is változott, TikTok-karrierje elején meleg férfiként hivatkozott magára, majd 2020 decemberétől egészen idén márciusig nembinárisként határozta meg magát, akkor viszont közölte, hogy onnantól kezdve transznemű nőként éli tovább az életét. Tavaly októberben több másik progresszív aktivistával együtt lehetősége nyílt találkozni Joe Biden amerikai elnökkel is.
A szülőknek joguk van tudni, hogy mit tanítanak a gyereküknek az iskolákban – erről fogadott el törvényt az Egyesült Államok republikánus többségű képviselőháza. Az iskoláknak előírnák például, hogy tájékoztassák a szülőket, ha bármely dolgozó nemváltásra buzdítja gyermeküket. Illetve tájékoztatni kell a szülőket, ha az iskola megengedi a transznemű diákoknak, hogy ne a születési nemüknek megfelelő iskolai mosdót és öltözőt használják. A baloldali demokraták hevesen ellenezték a javaslatot, amelyről még a demokrata többségű szenátusnak is szavaznia kell.
Hogyan kell nőként viselkedni? – ezt tanítják egy kisfiúnak egy korábbi, az LMBTQ-mozgalmat népszerűsítő videóban. Az ilyen és ehhez hasonló felvételek az interneten bárki számára elérhetők. Az Egyesült Államokban és Európa számos országában is bevett szokás, hogy a különböző genderideológiákat hirdető szervezetek óvodás vagy iskolás gyermekek számára tartanak oktatást.
Az Amerikában kiadott gyerekkönyv nem egyedülálló az Egyesült Államokban. A konzervatív The Daily Signal szerint egész listája van azoknak a kiadványoknak, amelyek a nemi identitásról és a különböző szexuális irányultságokról szólnak, összezavarva ezzel a kisgyerekeket. A portál szerint a tartalmak rendszeresen megjelennek az iskolai könyvtárakban és a tanórákon, a filmek és a könyvek pedig egyre fiatalabb célközönségnek készülnek.
Republikánus siker – így fogalmaz a Magyar Nemzet a javaslattal kapcsolatban, amelyet pénteken 213:208 arányban fogadott el az Egyesült Államok képviselőháza. A tervezet arra kötelezné az iskolai körzeteket, hogy a szülőknek biztosítsanak hozzáférést a tantervekhez, a kötelező olvasmányokhoz és az iskolai könyvtári könyvekhez, és tájékoztassák őket, ha bármilyen dolgozó nemváltásra buzdítja gyermeküket.
Az Egyesült Államokban egyre több állam hoz saját hatáskörben szigorító törvényt – erről a Századvég vezető külpolitikai elemzője beszélt az M1-en. Halkó Petra kiemelte: a genderlobbi terjesztésében nagy szerepe van a kultúriparnak és a közösségi médiának is. Utah államban például ezért a gyermekek védelme érdekében a szülők felügyeletéhez kötötték a kiskorúak közösségi médiahasználatát. Azt láttuk az elmúlt időszakban, hogy az ezeket a közösségi felületeket üzemeltetők ezt a jogkört ki akarják vonni a szülők kezéből és ők szeretnék a gyerekeknek a különféle tartalmakat előtérbe helyezni a saját önkényes megítélésük és érdekük mentén.
„Az Egyesült Államokban ez olyan szempontból is megfigyelhető példa, hogy Amerika az efféle genderideológiák bölcsőjeként sok példát tud szolgáltatni arra, hogy milyen következményekkel járhat, amikor a kiskorú gyermekek mentális egészsége veszélybe kerül” – fejtette ki Halkó Petra, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány vezető külpolitikai elemzője.
A szigorítók listáján ott van Florida állam is, ahol Ron DeSantis republikánus párti kormányzó tavaly írta alá a magyar gyermekvédelmi törvényhez hasonló jogszabályt. A törvény Floridában az általános iskola harmadik osztályáig tiltja, hogy a kisgyermekek genderideológiájával kapcsolatos oktatásban részesüljenek. A konzervatív kormányzó csütörtökön bejelentette, hogy a törvényt a kiskorúakat érintő teljes iskolai oktatásra kiterjeszti.
Másrészt újabb amerikai állam kíván a nemváltó fiatalok menedékévé válni. A minnesotai kormányzó ugyanis nemrég aláírt egy rendeletet, amivel legalizálja az ilyen jellegű beavatkozásokat.
Tim Walz minnesotai kormányzó nemrég egy végrehajtási rendeletet írt alá, hogy megvédje és támogassa azokat, akik orvosi nemváltoztató beavatkozásokat keresnek vagy kapnak Minnesota államban – írja a v4na.com.
A portál emlékeztetett rá, hogy a dokumentum arra válaszul született, hogy több amerikai állam nemrégiben arra törekedett, hogy betiltsa a kiskorúak úgynevezett nemi hovatartozást megerősítő ellátását, azzal az indokkal, hogy komoly bizonyíték arra, hogy az ilyen szélsőséges beavatkozások nem tesznek beláthatatlan károkat a fiatalokban.
„Minnesota ma csatlakozik más államokhoz és egyre több önkormányzathoz szerte az országban, amelyek szolidaritást vállaltak az LMBTQ közösséggel. Kiállunk e közösség mellett azzal, hogy fenntartjuk a menedéket azok számára, akik a nemi hovatartozást megerősítő egészségügyi szolgáltatásokat keresnek és nyújtanak” – áll a végzésben.
Walz rendelete a nagy „szakmai” szövetségek, például a Transznemű Egészségügyi Világszövetség (WPATH) iránymutatásainak is engedelmeskedik, amely tavaly elismerte az eunuchot, mint érvényes nemi identitást, amellyel még a gyerekek is rendelkezhetnek.
Míg Minnesotában a nemi hovatartozást megerősítő egészségügyi szolgáltatások legálisak és védettek, a végzés rámutat az USA más részein tapasztalható fejleményekre, ahol az ilyen jellegű beavatkozásokhoz való hozzáférést korlátozzák, és egyes esetekben kriminalizálják.
A végzés hivatkozik azokra az államokra, amelyek olyan törvényeket hoztak, amelyek előírják, hogy a szülők ellen vizsgálatot kell indítani, ha gyermekeik számára nemváltoztatást kérnek, azt állítva, hogy ezek az intézkedések súlyos veszélyt jelentenek azon fiatalok egészségére, akik magukat az ellenkező neműnek vallják.
Svédország, Finnország, Anglia és legutóbb Norvégia is megvizsgálta a gyermekek nemváltoztatásával kapcsolatos bizonyítékokat, és azokat olyan rossz minőségűnek találta, hogy mindegyik nemzet felhagyott a "hiperaktív"ellátási modellel, és visszatért az óvatosabb pszichoterápiás megközelítéshez e sérülékeny csoport kezelésében.