kulcsár edina
Ezt üzente Deutsch Tamás.
„Óvatosan, Mr. Pressman!” – írta legújabb Facebook-bejegyzésében Deutsch Tamás. A Fidesz európai parlamenti képviselője hozzátette, hogy mi hazaküldtük már a tatárokat, a törököket, az osztrákokat, a németeket és végül a ruszkikat is.
A Fidesz európai parlamenti képviselője már korábban is üzent az amerikai nagykövetnek. Leszögezte, hogy Magyarország nem enged a függetlenségéből.
Ahogy korábban megírtuk, David Pressman budapesti amerikai nagykövet szerdai sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy több mint ötven intézményre és személyre, köztük a Nemzetközi Beruházási Bank magyar alelnökére vet ki szankciókat Washington. A dollármédia híreszteléseivel ellentétben egyetlen kormánytag vagy kormánypárti politikus sem került fel az amerikai szankciós listára.
A napokban pedig azzal keltett nemzetközi botrányt az amerikai nagykövet, hogy vendégül látta egy bensőséges szédervacsorán a korábban a magyarországi zsidó politikusok listázását követelő Gyöngyösi Márton Jobbik-elnököt. Pressman úgy védekezett, hogy éppen azért hívta meg Gyöngyösit, mert antiszemita.
Hirdetés
Több olyan fejleményre derült fény az utóbbi hetekben, amelyek egyértelműen arra utalnak, hogy a Jobbik erős amerikai befolyás alá került. Az egykor nemzeti radikális, majd a Gyurcsány Ferenc vezette baloldali blokkba integrálódott párt környékén újabban olyan politikai háttéremberek jelentek meg, akiknek kiváló tengeren túli kapcsolataik vannak, jó viszonyt ápolnak demokrata körökkel. A Magyar Nemzet a napokban írta meg, hogy a párt jövőbeni, névváltoztatást is magában foglaló stratégiáját előkészítő intézet munkatársai között bukkant fel Kész Zoltán és Somogyi Zoltán. Utóbbi nem csak a Jobbik új, konzervatív imázsának építésében vállal szerepet, de közvetett tulajdonos a napokban indult amerikai plakátkampányt intéző cégnél, a Splendidea Kft.-nél. Amint arról az Origó szombaton beszámolt, a Nyugati Pályán elnevezésű közösségi média oldal indította amerikai pénzből a magyar kormány békepárti álláspontjának ellensúlyozását szolgáló kampányt. A cégadatbázisban található kapcsolati háló szerint a platformot működtető Splendidea Kft. alá tartozik a Political Capital Kft. is. Somogyi pedig korábban a Splendidea ügyvezetője és a Political Capital egyik alapítója volt.
Ezek fényében már nem is meglepő, hogy a párt gőzerővel népszerűsíti a „Ruszkik, haza!” című plakátkampány üzenetét. Feltűnt ugyanis, hogy a Jobbik meghatározó politikusai, országgyűlési képviselői, Gyöngyösi Márton pártelnökkel az élen, a Facebook-oldalaikon egyöntetűen beállították borítóképként az amerikai kezdeményezésű plakátkampány előbb idézett címsorát.
Teljesen egyértelmű tehát, hogy a vezényszóra egységesített közösségi oldalakkal a Jobbik viszi a vezető szerepet az ellenzéki pártok közül az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége által pénzelt háborúpárti kampányban. Vélhetően a politikai marketingben két évtizedes tapasztalatú, egykori SZDSZ-tag Somogyi Zoltánnak, a Political Capital nevű balliberális tanácsadó cég társalapítójának is szerepe volt a plakát szövegének kiötlésében, amellyel olyan jobboldali embereket célozhatnak meg, akiknek az 1956-os forradalom leverése miatt ma is ellenérzéseik vannak az oroszokkal szemben. Az amerikai érdekek mentén folytatott hangulatkeltéssel a Jobbik akár azt is remélheti, hogy az erre fogékony választók egy részét megnyerhetik maguknak.
A fentiek ismeretében már nem lehet csodálkozni azon, hogy a plakátkampány beindítása előtt néhány nappal David Pressman amerikai nagykövet vendége volt a Jobbik elnöke. Pontosan nem tudjuk, hogy Somogyi Zoltánnak mekkora szerepe volt abban, hogy a korábban az izraeli állampolgárokat ránézésre nemzetbiztonsági kockázatnak kikiáltó Gyöngyösi Mártont meghívták az USA budapesti nagykövetségén megrendezett széderestre, sőt közvetlenül Pressman mellé ültették le. A nagykövet későbbi magyarázkodása azonban teljesen életszerűtlen, miszerint éppen azért látták vendégül Gyöngyösit, mert antiszemita és jó dolog, ha az eltérő nézeteket valló emberek leülnek egy asztalhoz. Sokkal valószínűbb, hogy a nagykövetség és a párt közötti politikai együttműködés miatt fogadták a Jobbik elnökét.
Somogyi Zoltán mellett a Jobbik új stratégiájának kidolgozásában résztvevő és már említett Kész Zoltánnak is kiváló tengeren túli kapcsolatai vannak. A Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Mozgalom volt elnökségi tagjáról a Magyar Nemzet korábban azt írta, hogy szinte haza jár Amerikába. Fulbright-ösztöndíjasként már 2000–2001-ben Soros György alapítványának támogatásával töltött el néhány hónapot az óceán túlpartján, majd 2006-ban szintén hosszabb ideig, fél évig tanult pedagógiát Buffalóban. Kész Zoltán 2019 májusában Márki-Zay Péterrel Washingtonba utazott, ahol az egyik Soros-szervezet kötött le nekik találkozókat többek között a Helsinki Bizottság vezetőivel és meg nem nevezett külügyminisztériumi szakértőkkel.
Tehát minden jel egy irányba mutat: a Gyurcsány Ferenc vezette dollárbaloldalba integrálódott Jobbik mára egyértelműen amerikai ügynökpárttá vált.
– Soha nem voltam antiszemita, és nem bántam meg, hogy részt vettem a széderesten
−emelte ki szombati sajtótájékoztatóján Gyöngyösi Márton, a Jobbik – Konzervatívok elnöke, európai parlamenti képviselője.
Gyöngyösi a sajtótájékoztatón − amely a Ruszkik, haza! – az „orosz kémbankból” való kilépés nem elég címet kapta − hangsúlyozta: bár a kormány óriásplakátokon hirdeti azt, hogy a szankciók nem működnek, nagyon jól látszik, hogy vannak bizonyos szankciók, amelyek mégiscsak működnek. Mint fogalmazott, Orbán Viktor miniszterelnök 24 óra alatt kiléptette Magyarországot az „orosz kémbankból”, amely, meggyőződése szerint, a magyar nemzeti érdekeket szolgálja. Remélik, hogy nemcsak kilépteti a kormány Magyarországot az „orosz kémbankból”, hanem a magyar adófizetők pénzét vissza is szerzik onnan. Kifejtette, hogy arról az „orosz kémbankról” van szó, amelyet még a szocializmus idején hoztak létre a KGST-országoknak a finanszírozására, és amelyből az első Orbán-kormány idején egyszer kilépett Magyarország, majd valamiért újra visszaléptünk a 2010-es évek elején.
Gyöngyösi Márton részletezte, hogy a Jobbik – Konzervatívok pártnak több követelése is van ezzel kapcsolatban, ilyen többek között az, hogy a magyar kormány diplomáciai úton követeljen magyarázatot arra, miszerint 2021. december 15-én az orosz megállapodástervezetben miképpen szerepelhet Magyarország mint az orosz érdekszféra része, valamint Magyarország ratifikálja Svédország NATO-csatlakozását.
A Jobbik – Konzervatívok elnöke a Magyar Nemzet kérdésére, miszerint a széderest előtt a Jobbiknak milyen kapcsolata volt David Pressmannel, az elnök elmondta, hogy
jó kapcsolata volt az amerikai nagykövettel. Kifejtette, hogy nem először járt a nagyköveti rezidencián, volt már olyan alkalom, ahol más politikusokkal együtt részt vett egy beszélgetésen. Arra a kérdésünkre, hogy a korábbi nagykövetekkel is hasonló jó volt-e a viszonyuk, Gyöngyösi kifejtette: egy alkalommal David Corsteinnel is találkozott, majd hozzátette: a pártja minden diplomáciai testülettel jó kapcsolatra törekszik.
Gyöngyösi Márton azzal kapcsolatban, hogy gyakorlatilag a legtöbb hazai zsidó szervezet elítéli a jelenlétét Pressman estjén, és még az izraeli külügy is megszólalt, azt válaszolta: szerinte ezek a szervezetek felkérésre határolódtak el, amit ő médiaheccnek tart.
– Mindenképp figyelni kell a változásokra – ezt mondta Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke a Hírklikknek nyilatkozva arról, hogy Gyöngyösi Márton, a Jobbik – Konzervatívok elnöke „európai konzervatívként” vett részt az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman pészah alkalmából rendezett ünnepi vacsoráján.
Heisler szerint már nem az ő dolga lesz Gyöngyösi Márton legutóbbi nyilatkozatára reagálni, hanem az új vezetésnek, az ő elnöki ciklusa ugyanis nemsokára véget ér, a Mazsihisznek május 14-től új elnöke lesz.
Heisler Gyöngyösi meghívásával kapcsolatban korábban azt mondta: a Mazsihisz a Jobbikkal továbbra sem folytat semmiféle párbeszédet, Gyöngyösi pedig zsidó körökben nemkívánatos személynek minősül. A Mazsihisz.hu érdeklődésére akkor azt közölte: egy meghívás Amerika nagykövetétől megtiszteltetésnek számít, ezért kötelességének érezte, hogy az invitálást elfogadja. Hozzátette azonban: előzetesen nem tudta, hogy kik lesznek jelen a vacsorán, elvégre egy meghívott részéről nem illik vendéglistát kérni a meghívótól, ráadásul a diplomáciai életben a meghívók többnyire tekintettel vannak az érzékenységekre. Mint fogalmazott, csak a helyszínen konstatálta, hogy az ültetési rend szerint éppen vele szemben a Jobbik elnöke, Gyöngyösi Márton kapott helyet.
A Mazsihisz elnökét – elmondása szerint – meglepte Gyöngyösi jelenléte, de nem szeretett volna botrányt kelteni azzal, hogy az est elején föláll és otthagyja a meghívó felet, mert a Mazsihisz elnöke nem sértheti meg Amerika nagykövetét. Mindenesetre nem tartja hiba nélkülinek, hogy előzetesen nem kapott tájékoztatást Gyöngyösi részvételéről. A rendezvény végén azonban odament Gyöngyösihez, és közölte vele: bár a Jobbiktól hetek óta a személyes találkozás kérésével keresik, ő ezekre a megkeresésekre nem válaszolt, és arra kéri Gyöngyösit, hogy válaszra tőle ezután se számítson.
Gyöngyösi Márton viszont a Neokohn.hu-nak nyilatkozva úgy emlékezett, hogy már csak az ültetési rendből fakadóan is – hiszen egymással szemben ültek – hosszú órákon keresztül folytattak – a Jobbik elnöke megfogalmazása szerint – felemelő beszélgetést. Heisler később ezt szemenszedett hazugságnak nevezte.