kulcsár edina
Parlamenti csörte.
Gurmai Zita (MSZP) azonnali kérdésében arról beszélt, hogy szülőként sem neki, sem a miniszterelnöknek semmi nem fontosabb, mint gyermekeik és unokáik jövője, és amikor egy ellenzéki politikust háborúpártinak nevez, azzal azt mondja, kockára tenné a biztonságukat. Az MSZP-s képviselő kitért arra is, hogy kevés közös pontot talál önmaga és Orbán Viktor között, „az egyre nyilvánvalóbb testalkati hasonlóságon túl”. Kijelentette: a szocialisták támogatták az ENSZ békenyilatkozát, aminek a Fidesz a beterjesztője is volt, csak itthon szavaztak ellene a Parlamentben. A baloldali politikus azt kérdezte a miniszterelnöktől: „Azért vagyunk háborúpártiak, mert támogattuk az agresszor Oroszország elleni európai uniós szankciókat? De hát azokkal ön is egyetért, hiszen megszavazták” – fogalmazott a képviselő. Szerinte ezt a jelzőt csak a kormány kommunikációs csapata próbálja az ellenzékre sütni. Hozzátette, a kormány retorikája magyar embereket fordít magyar emberek ellen.
„Én azt hiszem, hogy önök valóban háborúpártiak” – reagált Gurmai kérdésére a miniszterelnök.
Orbán Viktor kifejtette: ők azt az álláspontot képviselik, hogy legyen minél hamarabb tűzszünet és kezdődjenek meg a béketárgyalások, ezt békepárti álláspontnak tekintik.
Hozzátette, eddig azt hitte, hogy az ellenzék álláspontja szerint akkor lehet vége a háborúnak, ha az egyik fél győz, és ezért akár fegyvert is szállítanának, valamint támogatják a háborút meghosszabbító lépéseket. Megjegyezte, nem akarja morálisan minősíteni ezt az álláspontot, egész egyszerűen nem tartja észszerűnek. A további emberéletek elvesztését azzal lehet megakadályozni, ha tűzszünetet kiáltanak ki és megkezdődnek az azonnali béketárgyalások – hangsúlyozta.
Gurmai viszonválaszában aláhúzta: attól, hogy Orbán Viktor valamit sokat és hangosan ismételget, az még nem válik igazzá, így pedig nem igaz, hogy az ellenzék háborúpárti lenne. Szerinte „ezt a valótlanságot a propagandamédia találta ki, hogy legyen miről elterelni a figyelmet”.
Ha Gelencsér képviselőtársunk erre engedélyt ad önnek – tekintettel a múltjára –, akkor szívesen látjuk a béketáborban
– reagált Orbán Viktor, visszautalva a Gurmai Zita előtt kérdező momentumos képviselőre. Kiemelte: aki fegyvert szállít és azt állítja, hogy a háborút folytatni kell, az nem békepárti. A béke nemzeti érdekünk, akkor leszünk biztonságban, ha béke vagy tűzszünet lesz – egyértelműsítette a miniszterelnök.
Isten hozta a béketáborban
– zárta szavait a kormányfő.
Keresztes László Lóránt az azonnali kérdések órájában arról beszélt, hogy tragikus a magyaroszág ivóvízhálózat állapota. - Ez egy évtizedes, a szakemberek által jelzett probléma, a kormány miért nem tett eddig mégsem semmit az ügyben? - kérdezte az LMP frakcióvezetője.
A kormány valóban foglalkozott az ivóvízhálózatokkal - válaszolta Orbán Viktor, aki szerint Magyarország történeti okokból olyan méretű, hogy minden területén ugyanakkora pénzt kellene fizetnie az elfogyasztott vízért, de most nem ez a helyzet.
- Igazságossági szempontból fontos, hogy egy köbméter vízért mindenki ugyanannyit fizessen, ezen dolgozunk
- jelentette ki a miniszterelnök. Megjegyezte: összesen 3000 milliárd forintra lenne szükség a hálózat megújításához, ezt az összeget viszont meg kell termelni, ez pedig leginkább a gyárakban történik.
- Ezzel szemben Önök szerint be kéne zárni a gyárakat, így pedig nem lenne forrás a modernizációs programokra, és jelentősen nőne a munkanélküliség is - hívta fel a figyelmet a kormányfő.
Toroczkai László (Mi Hazánk) azonnali kérdésében azt tudakolta Orbán Viktor miniszterelnöktől, nem érzi-e, hogy ráég-e a Fideszre a végrehajtó maffia ügye, és valamit kellene tenni? Hangsúlyozta, ők megtették javaslataikat a végrehajtók ügyében, ahogy a miniszterelnök kérte. Emlékeztetett, hogy 1994-ben tették profitorientálttá a végrehajtói rendszert, ami azóta is „sarcolja a magyarokat”. Hozzátette, az igazságügyi bizottságban leszavazták a Mi Hazánk kezdeményezését, ezért szerinte létrejött a nagykoalíció a Fidesz és a Demokratikus Koalíció között.
Orbán Viktor elmondta: „nem helyes, ha valaki politikusokat csuklóból maffiózónak nevez”. Arra is kérte a képviselőt a közjegyzők nevében, hogy egy egész foglalkozási csoportot ne tüntessen fel bűnözői színben.
Kiemelte: senki sem vonhatja kétségbe, hogy az ügyészség úgy jár el, ahogy el kell járnia. A jogszabályok mindenkire egyformán vonatkoznak – nyomatékosította.
Nagy baj, hogy állami vezetők visszaéltek lehetőségekkel – tette hozzá. Toroczkai László javaslatáról elmondta: nem fog működni a nonprofit megoldás, de a kormányfő egyeztetésre biztatott és kijelentette: készen áll a további megbeszélésekre.
Viszonválaszában Toroczkai László kijelentette: szomorú, hogy a miniszterelnök nem akar valós lépéseket tenni. Ezután arról beszélt, hogy a fúrt kutakról fog szólni a következő kérdése, és ezt azért mondja most, nehogy azzal legyen megvádolva, hogy nem határozta meg előre a témát. Szerinte a fúrt kutak összeírásától jogosan félnek az emberek.
Orbán Viktor kijelentette, hogy nem minősíti Toroczkai László végrehajtókról tett javaslatát jónak vagy rossznak. Úgy vélekedett, ez a javaslat nem tűnik életképesnek. Hozzátette, nem vitatja a jó szándékot, de ezt nem lehet ilyen alapon működtetni.
A végrehajtói kamarának a kutakhoz legfeljebb akkor van közük, ha bedobáljuk őket
– jegyezte meg,
Ilyen javaslatok nálam radikálisabb ellenzőjét nem fogja megtalálni a parlamentben. Rám számíthat
Lukács László György, a Jobbik országgyűlési képviselője azonnali kérdésében az orvosi kamaráról, a vállalkozók közösségéről beszélt, majd a miniszterelnöktől arról érdeklődött, hogy a kötelező tagság megmarad-e a kereskedelmi és iparkamarában.
– A kamara belső ügyeiben kizárólag a kamara érdekelt, nem a kormány. Ezen nem változtat az a tény, hogy a kormány partnerként tekint a kamarákra, és szívesen dolgozik velük együtt – válaszolta Orbán Viktor.
A kormányfő szót ejtett arról is, hogy az orvosi kamara nélkül nem sikerült volna megszüntetni a hálapénz rendszerét.
A viszonválaszában a miniszterelnök felhívta a figyelmet, hogy az iparkamara rendkívül sok segítséget nyújtott a kormánynak és az országnak ebben a nehéz időszakban.
Gelencsér Ferenc (Monetum) az azonnali kérdések órájában azt fejtegette: több évtizedes politikai karrierje alatt Orbán Viktor annyi minden volt már, hogy nem tudni, mit is képvisel valójában az antikommunizmuson kívül.
– Hogy lehet, hogy az ötödik Orbán-kormány idején mégis MSZMP-tagok tölthetnek be közhatalmi funkciót, mint Szili Katalin vagy Pintér Sándor? – kérdezte.
Nem tudok róla, hogy politikai karrierem valaha lett volna, szolgálat azonban valóban volt, harminc év. A mi felfogásunkban a karrier és a szolgálat között jelentős különbség van
– válaszolta Orbán Viktor, aki szerint mindenki, akit Gelencsér megemlített, tiszteletet érdemel, és akik többet tettek a hazájukért, mint a Momentum politikusa valaha is fog.
– Mi szabadságharcosok voltunk, és azok maradtunk, ma a hazánk függetlenségéért kell harcolni a külső ellenfelekkel szemben, és a belső megbízottaikkal szemben, akik közé önök is tartoznak – mondta a miniszterelnök.