kulcsár edina
Folytatódik a párbeszéd.
Az Egyesült Államok változatlanul tartja magát az egy Kína politikához, nyitva tartja a kommunikációs csatornákat Kínával, a jövőben megvalósul a két ország elnökének telefonbeszélgetése és több amerikai kormánytag látogatásáról is zajlanak egyeztetések – jelentette ki a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője hétfőn.
John Kirby sajtótájékoztatóján megjegyezte, hogy Joe Biden amerikai elnök akkor beszél a kínai elnökkel, Hszi Csin-pinggel, amikor az mindkét félnek „megfelelő” lesz. Megállapította, hogy a két politikus könnyen szót ért egymással, tekintve, hogy régóta ismerik egymást.
Arról is beszámolt, hogy
Az amerikai diplomácia vezetőjének látogatását február elején halasztották el az Egyesült Államok területe fölött felfedezett kínai megfigyelő léggömb miatt.
A fehér házi illetékes szavai szerint az Egyesült Államok bármikor és feltétel nélkül hajlandó tárgyalásba bocsátkozni Észak-Koreával is a Koreai-félsziget teljes atomfegyver-mentesítéséről.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatban John Kirby azt mondta, hogy
A NATO főtitkárának azon bejelentésére, miszerint a NATO-tagállamok megállapodtak Ukrajna felvételéről a szervezetbe, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője annyit mondott: az Egyesült Államok abban hisz, hogy „a NATO ajtaja nyitva áll”, ugyanakkor megjegyezte, jelenleg arra fordítják a figyelmet, hogy Ukrajna sikeres legyen a hadszíntéren, és megőrizhesse függetlenségét egy most zajló, nagyon véres és erőszakos támadással szemben, amely területi integritása ellen zajlik.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egyesült államokbeli látogatásáról azt mondta, hogy miután Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsának elnökségét tölti be, az ezzel kapcsolatos eljárást az Egyesült Államok mint az ENSZ-nek otthont adó ország tiszteletben tartja, és pusztán csak erről szól az orosz kormánytag látogatása.
A kulcsfontosságú Bashi-csatorna védelmére készül az Egyesült Államok a Fülöp-szigetek északi részén, hogy Kína ne tudja könnyen blokád alá venni Tajvant. Emlékezetes, éppen ezen a csatornán keresztül kerültek kínai anyahajók Tajvan keleti partjai közelébe, hogy aztán ott egy látványos hadgyakorlattal küldjenek komoly figyelmeztetést a szigetország függetlenségpárti politikusainak.
Egy sziklás, szélfútta szigeten, Tajvantól alig több mint 160 kilométerre délre, az amerikai tengerészgyalogság és a hadsereg csapatai felfegyverezve, köztük Javelin és Stinger rakétavetőkkel ugrottak ki az MV-22 Osprey repülőgépekből, mielőtt tábort vertek volna egy görögdinnyeföld mellett – kezdi riportját a The Wall Street Journal a Fülöp-szigeteki Basco-szigeten tartott amerikai hadgyakorlatról.
A lap szerint a sziget túloldalán hétfőn egy Himars rakétavetőt tettek partra egy kétéltű partraszálló hajóról. Erre azért lehet szükség, mert a Himars rendszerrel az amerikai erők akár több száz mérföldre lévő hajókat is célba vehetnek.
– közölték amerikai katonai tisztviselők.
„Ez a fegyverrendszer elképesztő dolgokra képes, amit – úgy vélem – kiválóan bebizonyított Ukrajnában” – mondta Joseph Ryan vezérőrnagy, a hawaii székhelyű 25. gyalogoshadosztály parancsnoka, amely mintegy 100 katonát küldött a bascói gyakorlatra.
A Wall Street Journal által leírt jelenetek
A Himars rendszerrel a tervek szerint még ezen a héten kilőnek egy leszerelt hajót a Fülöp-szigetek nyugati partjainál, az Egyesült Államok és a Fülöp-szigetek közötti, több mint 17 500 katona részvételével, nagyjából két hete zajló éves hadgyakorlat befejezéseként.
A mintegy 113 kilométer széles csatorna, amelyet Tajvan déli csücske és a Bascót is magában foglaló szigetcsoport határol, hozzáférést biztosít a kínai haditengerészet számára Tajvan keleti partvidékéhez és a Csendes-óceánhoz. A Santung kínai repülőgép-hordozó például e hónap elején áthaladt a csatornán, hogy a kínaiak sugárhajtású vadászgépekkel végezhessenek hadgyakorlatot Tajvantól keletre. Mindezt a kínai külügyminisztérium egyértelműen közölte, komoly figyelmeztetésnek szánták Tajvan függetlenségre törekvő politikusainak címezve.
A csatorna jelenti a legrövidebb utat a Tajvani-szorosba küldött amerikai erők számára a guami légi és haditengerészeti bázisokról, valamint kulcsfontosságú átkelőhely a kereskedelmi hajózás és az Ázsia egész területét összekötő kommunikációs kapcsolatokat biztosító tenger alatti kábelek számára.
A kínai külügyminiszter, Csin Gang szombaton Manilában Ferdinand Marcos Fülöp-szigeteki elnökkel folytatott megbeszélésén felszólította a délkelet-ázsiai országot, hogy maradjanak pártatlanok, és tartsák fenn a stratégiai függetlenség iránti elkötelezettségüket. Enrique Manalo Fülöp-szigeteki külügyminiszter Csinnel folytatott szombati találkozóján azonban azt hangoztatta, hogy Manila független külpolitikát folytat, és aggódik a Tajvani-szorosban tapasztalható feszültségek miatt.
A Wall Street Journal azt írja, a Fülöp-szigetek északi részén néhány helyi politikai vezető a megnövekedett amerikai katonai jelenlét miatt attól tart, hogy az belerángathatja az országot egy konfliktusba Kínával Tajvan miatt. Ciriaco Gato, a Bascót is magában foglaló tartomány kongresszusi képviselője azonban azt mondta, üdvözli a legutóbbi gyakorlatot, mert a Fülöp-szigetek északi része szinte elkerülhetetlenül belekerülhet egy Tajvannal kapcsolatos válságba.