kulcsár edina
A 17 éves Szepesi Mór a világ 60 ezer jelentkezője közül bekerült az első 25-be a Columbia egyetem programján, de tárt karokkal várják más, jobbnál jobb amerikai egyetemek is. Három hete van, hogy döntsön...
Szepesi Mór, a Budapesti Amerikai Nemzetközi Iskola (AISB) végzős tanulója dúskál az ajánlatokban: az ún. Ivy League, azaz Borostyán-ligás felsőoktatási intézmények közül több is szeretné diákjai között üdvözölni: a Yale, a Princeton, a Columbia, a Wharton, a Brown, a Duke… Ő a legidősebb fiú a családban, két testvére van. Így kétségtelen, minden lehetőséget megkapott - és ő meg is ragadta!
Ide már nem elég a jó bizi...
Amerika legjobb egyetemeire nem elég a kitűnő bizonyítvány, annál sokkal több kell, bár Mór elmondhatja, hogy volt már évfolyamelső is.
Az is sokat nyom a latban, a jelentkező hogyan él az oktatási rendszer nyújtotta lehetőségekkel, vagyis tevékenykedik-e klubokban, versenyeken, részt vesz-e más, iskolán kívüli tevékenységekben
– magyarázta a Ripostnak. Mór nem csupán az iskolai diáktanács elnöke volt, többek között vezetett ENSZ-klubot és megannyi hazai és nemzetközi vitaversenyen kimagasló eredményt ért el, sőt maga is rendezett ilyet. Idén télen olyan egyhetes foglalkozáson is részt vett Szenegálban, ahol Down-szindrómás, illetve siket diákokkal együtt tanultak. Az angol mellett franciául is jól beszél, úgyhogy számára nem gond a nemzetközi közeg.
60 ezerből benne van a legjobb 25-ben
Mór a világ nyolcadik legjobb egyetemeként számon tartott Columbián egy olyan különleges programba is bekerült, amelybe 60 ezer jelentkező közül legfeljebb 25 diák nyer felvételt.
Ám aki azt hiszi, a sikeres fiatalembert csak a tanulás érdekli, nagyon téved: a hobbijaira is szán időt.
Nagyon szeretem a Forma 1-et. Óriási Hamilton-drukker vagyok, vagyis a futam idején nincs tanulás!
– mondta Mór, hozzátéve, hogy a magyar futballválogatott meccsei is lázba hozzák. Meg persze egy csomó minden más. Habár a fiút több neves angol egyetemre is felvették, ma már biztos benne, hogy Amerikában szeretne tanulni.
"Ott arra koncentrálnak, hogy a diák minél több dologban szerezzen jártasságot, vagyis minél szélesebb körű rálátásra tegyen szert" - indokolja döntését.
Most elsősorban közgazdaságtant szeretnék tanulni, de foglalkoztat az üzleti élet és a politika világa is.
Személyesen keresik a nagy egyetemekről
Kapott már személyes emailt a Pennsylvaniai Egyetemhez tartozó Wharton oktatóitól, kézzel írt levélben biztosította őt támogatásáról a Yale felvételiztetője és a Princeton professzora is felvette már vele a kapcsolatot.
Mór egyelőre vacillál. Három hete van arra, hogy döntést hozzon. Bár szülei már most tudják, mennyire fog hiányozni a családból, megértik fiukat.
Öccse jövőre érettségizik, ő is amerikai egyetem felé kacsintgat...