kulcsár edina
A Twitter vezérigazgatója keményen kiosztotta a New York Times hírportált.
Elon Musk "olvashatatlan propagandának" nevezte a New York Times hírportált, miután a baloldali lap bejelentette, hogy tüntető jelleggel nem fizet a hitelesítésre szolgáló kék pipáért a Twitteren.
- fogalmazott a lapot ekéző bejegyzésében a Tesla, a SpaceX, és a Twitter milliárdos tulajdonosa.
Miután Elon Musk tavaly októberben felvásárolta a Twittert, hatalmas változások történtek a közösségi médiaóriásnál. Az első lépesek között Musk bejelentette, hogy egy gyors átalakítás után bárki hitelesítést jelző kék pipát vásárolhat magának havi 8 dollárért. A korábbi gyakorlat szerint a kék pipa azt jelezte, hogy egy fiók ellenőrzött, vagyis valóban az a felhasználó áll mögötte, akinek állítja magát.
Az új hitelesítési rendszer április elsejével indult el. Akik hajlandóak fizetni a szolgáltatásért, azok az ikonikus kék pipa mellett több extra funkciót is kapnak. Például hosszabb üzeneteket írhatnak, utólag is szerkeszthetővé válnak a bejegyzéseik, melyeket az algoritmus kedvezőbben sorol be az üzenetfolyamokban.
A politikusok és kormányzati intézmények szürke pipát kaphatnak, de ehhez egy komolyabb átvilágítási folyamaton kell átesniük. A vállalati fiókok esetében pedig már eddig is lehetőség volt a cégeket megkülönböztető arany pipa megszerzésére, ami havi ezer dollárba kerül.
Az új rendszer bevezetésével párhuzamosan a régi hitelesítő pipákat fokozatosan elkezdte eltüntetni a Twittern. Ennek lett áldozata a New York Times oldala is, amely szombat este pipa nélkül maradt, miután a baloldali hírportál bejelentette, hogy nem hajlandó fizetni az új fajta hitelesítésért.
- hangsúlyozta a lap a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva. Úgy tudni, hogy az Egyesült Államokban több hírportál és hírügynökség is azt tervezi, hogy bojkottálni fogják a Twitter fizetős ellenőrző rendszerét. Sőt, az Axios pénteken megjelent cikke szerint a Fehér Ház sem hajlandó fizetni a kék piáért.
Az elmúlt hetekben jó eséllyel jogi tanácsra kissé elcsendesedett a Twitter tulajdonosa a közösségi szolgáltatásban, azonban ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne érdekelné a tweetjeinek olvasottsága. A Platformer értesülései szerint az elmúlt időszakban irritálni kezdte Muskot, hogy a 128,7 millió twitteres követője ellenére folyamatosan csökken a tweetjeit olvasók száma, mára csak néhány tízezren látják azokat, a helyzetet nevetségesnek titulálta.
Lehetetlen, hogy a felhasználók ne lennének kíváncsiak a tweetjeire
FORRÁS: AFP/BRENDAN SMIALOWSKI
Az ügyben mérnököket hivatott be, akik a Twitter látogatottsági statisztikáin keresztül arányos összefüggést véltek felfedezni a szolgáltatás csökkenő látogatottsági számai és Musk tweetjeinek szintén csökkenő olvasottságai között. Megállapították, hogy a Twitter algoritmusának nincs negatív elfogultsága a tweetjeivel kapcsolatban, Musk sejtésével ellentétben nem limitálja azok megjelenését.
Muskot nem győzték meg az érvelések, így a megbeszélésen részt vett egyik vezető mérnök a csendet megtörve azt sugallta, hogy Twitter megvásárlása óta a követői talán belefáradtak az internetes ámokfutásának követésébe, egyre kevesebben kíváncsiak a bejegyzéseire.
Ki vagy rúgva
– reagált a Twitter ura a felvetésre.
A Platformer nem hozta nyilvánosságra a menesztett mérnök nevét, nehogy Musk rajongói online zaklassák.